Úmrtia a vedľajšie účinky vakcín v Nórsku a Írsku

· Čas čítania: 2 min.

Nestáva sa často, aby vlády krajín informovali aj o číslach, ktoré môžu vzbudiť v radoch občanov obavy, preto je dobré písať o tých, ktorí tak urobili. Po nedávnych udalostiach zo Švédska, kde bolo očkovanie v niekoľkých okresoch pre vysoké percento vedľajších účinkov vakcíny dočasne pozastavené, sa k nám dostala aj štatistika inej severskej krajiny, Nórska.

Nórsky inštitút verejného zdravia (NIPH) vo svojej správe informoval, že k dnešnému dňu bolo spracovaných 93 záznamov o úmrtiach starších ľudí po očkovaní, väčšinou išlo o obyvateľov domovov seniorov. Priemerný vek týchto ľudí bol 87 rokov.

„Niekoľkí očkovaní v tejto skupine boli už veľmi starí a zoslabnutí, očakávalo sa preto, že v časovom rámci očkovania dôjde k niekoľkým úmrtiam,“ dodal inštitút.

Informoval tiež, že dostali viac ako 1 200 hlásení o podozrení na  vedľajšie účinky tejto vakcíny firmy Pfizer BioNtech. Celkovo 166 z nich sa považujú za závažné, avšak neposkytujú základ pre zmenu súčasných očkovacích odporúčaní.

Ďalších 587 hlásení o možných vedľajších účinkoch sa týka vakcíny firmy AstraZeneca. Väčšinou sa jedná o bolesť v mieste vpichu, nevoľnosť s horúčkou, únavu a bolesť svalov, čo sú typické reakcie imunitného systému na očkovaciu látku, uvádza vo svojej tlačovej správe.

Od podania prvej dávky vakcíny proti Covid-19 v Nórsku uplynulo jeden a pol mesiaca. Odvtedy údaje ukazujú, že prvú dávku vakcíny dostalo takmer 240 000 ľudí, zatiaľ čo druhú dávku dostalo 74 000 ľudí.

Štátny dozorný orgán pre lieky (Health Products Regulatory Authority – HPRA) v Írsku oznámil, že po podaní prvej dávky vakcíny proti Covid-19 firmy Pfizer-BioNTech zomrelo v jednom z domovov pre seniorov dvanásť starších pacientov. V domove sa tesne pred podaním druhej dávky rozšírila nákaza Covid-19, čo vyústilo k daným úmrtiam.

„Doterajšie skúsenosti s očkovaním však naďalej podporujú priaznivé hodnotenie, že prínos vakcín prevažuje nad rizikami,“ uviedol regulátor.

Štátny dozorný orgán pre lieky rovnako informoval, že celkovo do 11. februára dostal správy o 2 103 hláseniach o podozrení na vedľajšie účinky.

Bolo by vhodné, keby podobne transparentné informovanie verejnosti fungovalo vo všetkých krajinách, takto nám totižto nezostáva nič iné, len špekulovať. Čo v konečnom dôsledku škodí obom stranám.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. The Norwegian Medicines Agency has received over 1,200 reports of corona vaccine side effects, Norwaytoday.info, 18.2.2021

2. When can you expect to get the Covid-19 vaccine in Norway?, Thelokal.no, 17.2.2021

3. Twelve elderly patients who died after vaccine had other conditions, Irishtimes.com, 19.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár