Úrad talianskeho premiéra financuje tréning „politickej korektnosti“ pre novinárov

· Čas čítania: 2 min.
Foto: twitter.com

Taliansky predseda vlády Giuseppe Conte a jeho Úrad rovnakých príležitostí prisľúbil 78 tisíc eur na programy a lekcie pre novinárov. Majú sa učiť písať články v politicky korektnom jazyku, najmä pri téme migrácia a LGBT. Programov sa má zúčastniť okolo 500 žurnalistov, ktorí potrebujú „politické školenie družstva“ (podobné kurzom marxizmu-leninizmu počas bývalého režimu). Budú tak uprednostňovať slová a diskurz článkov taký, aby predovšetkým vyvolával v obyvateľstve súcit a súhlas s vstupom imigrantov na európsku pôdu.

Podľa správy talianskeho denníka Il Giornale budú peniaze použité na niekoľko rôznych projektov, vrátane dvoch podujatí LGBT: „Trans-kino“ a „Transsexualizmus v procese migrácie“. Iný program organizuje združenie Carta di Roma, ktoré sa snaží implementovať tzv. novinársky kódex v téme prisťahovalectva, teda povolené výrazy a štýl, akým majú novinári písať. Skupina chce „spoluprácu medzi médiami, univerzitami a občianskou spoločnosťou (mimovládky, neziskovky), aby sa rešpektovali práva žiadateľov o azyl, utečencov, migrantov a menšín“.

Program potrvá do mája 2021 a koná sa dva roky po tom, čo organizácia Federazione Nazionale Stampa Italiana (FNSI) vyzývala redaktorov, aby nepísali o migrantoch negatívne. Teda aby mlčali o ich zločinoch a len vyzdvihovali úspechy jednotlivcov. Organizácia chcela dokonca zakazovať niektoré slová ako napr. nelegálny migrant, pretože podľa nich je problematický: „Obsahuje negatívny nádych a naznačuje myšlienku, že migrant koná v tme, tajne ako zločinec.“

V roku 2017 prebehol rovnako projekt Respect Words, ktorý vydal „usmernenie“ pre novinárov a autorov, aby zámerne nehovorili o etnickom pôvode migrujúcich zločincov. Písať o ich pôvode v dokumente označili za „nenávistnú propagandu“. A kto ho spolufinancoval? No predsa Európska únia!

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Lgbt e migranti, così Conte vuole „educare“ i giornalisti; autor: Cristina Verdi; Il Giornale, 9.11.2020

(2) Who we are; Associazione Carta di Roma

(3) Vietato parlare di „clandestini“: il manuale „censura“ i giornali; autor: Angelo Scarano; Il Giornale, 4.10.2018

(4) Reporting on Migration and Minorities (Approach and Guidelines) (PDF); Respect Words Project, 2017

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár