Covidová pandémia a následné formy finančnej krízy sú príčinou rozvratu verejných financií takmer všadiaľ na svete, pod čím sa rozumie narastajúca zadlženosť fiškálnych rozpočtov národných vlád, s čím sa ale dalo počítať. S čím sa však nepočítalo je terajšia eufória zvyšovania úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk, ktoré sú príčinou, že splácanie narastajúcich dlhov je stále drahšie. Poniektorí z nás si pamätáme, že niektoré vlády dlhy splácali zápornými úrokovými sadzbami a či dnešné dlhy sú vraj splácané aj všade prítomnou infláciou, nebudeme špekulovať. Ako to s dlhmi teda je môžeme posúdiť aj podľa toho koľko percent z HDP minieme na splácanie istiny a úrokov z dlhov, ktoré sú dnes niekoľkonásobne vyššie ako boli pred spomínanou pandémiou. Zatiaľ nedochádza k hromadnému nesplácaniu zo strany domácností, čo však vidíme sú klesajú ich úspory a finančná rezerva sa u nich znižuje. Pokiaľ ide o firmy, tak zatiaľ nedochádza k hromadnému znižovaniu počtu zamestnancov, ktorí v niektorých sektoroch dosť chýbajú, ale sme si všimli, že menej sa investuje do rozširovania výroby a inovácii, čo z hľadiska budúcnosti nie je dobrá správa.
Redukčná diéta terajšej a budúcej koaličnej vlády
S obdobnou situáciou sa stretávame aj doma, ktorá navyše je poznačená aj neistotou budúceho vývoja oboch rozpočtových ukazovateľov k HDP a tak sme právom zvedaví s čím nás prekvapí úradnícka vláda v ozdravnej kúre a redukčnej diéte, bez ktorých nebudeme schopní zabezpečiť udržateľnosť našich verejných financií aj v súlade s konvergentnými kritériami stability spoločnej meny euro. Skôr než sa pozrieme na východiská navrhovaných opatrení zo strany úradníckej vlády treba vedieť, že ak nedostane dôveru v parlamente, bude zo zákona povinná pripraviť vyrovnaný štátny rozpočet čo si veru nevie nikto z nás predstaviť. V praxi by to znamenalo, nájsť na oboch stranách štátneho rozpočtu niekoľko miliárd eur, čo ale nie je možné ináč, ako zvyšovať dane a škrtať výdavky už v priebehu budúceho roka, čo by pre väčšinu domácností znamenalo celoživotný kolaps. O tom, že vláda pripraví variantný zoznam konkrétnych opatrení počítame všetci, ktorých schválenie bude vecou budúceho parlamentu. Podľa doterajších voličských preferencií nemôžeme ale počítať s ústavnou podporou budúcej koaličnej vlády, ale len s nadpolovičnou, čo vzhľadom k nutnosti prijať dosť zásadné zmeny vo spravovaní verejných financií, jej veru netreba nič závidieť.
Mix vyšších rozpočtových daní a nižších výdavkov
Jednorazové predsunutie valorizácie dôchodkov od 1.7.2023 bude zvyšovať deficit verejných financií o 0,2 percenta na 6,2 percenta, čo predstavuje viac o 500 milióna eur. O tom, že úradnícka vláda navrhne na oboch stranách štátneho rozpočtu vyššie príjmy a škrty sa počíta, z hľadiska voličov bude však veľmi dôležité aby ich poznali ešte pred predčasnými parlamentnými voľbami a podľa toho na predvolebných mítingoch kandidujúcich poslancov sa ich pýtali. Zatiaľ sa nahlas „šepká“, že príjmy sa budú týkať vyšších daní z majetku a niektorých zdraviu škodlivých potravín aj vyššej sadzby DPH, určite hazardu a na strane výdavkov sa už nepočíta so zastropovaním cien energií, ktoré v tomto roku zaťažili štátny rozpočet sumou 3,5 miliardy eur, keďže nenútili domácností venovať sa ich úsporám, dotáciám pre všetkých a nie adresne. Rezervy sú v ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti v nastavení výdavkových limitov tak, aby úsporné opatrenia sa prijímali v dlhšom časovom období. Najväčším politickým problémom budú zásahy do fungovania štátnej a verejnej správy, do automatizácie ktorej investoval štát miliardové peniaze, napriek tomu sa počet zamestnancova len zvyšoval.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.