Turecko zvažuje zrušiť ratifikáciu Istanbulského dohovoru

· Čas čítania: 1 min.
zdroj : Reuters

Len päť rokov po nadobudnutí platnosti 1. augusta 2014 konzervatívne pravicové vlády v Európe – vrátane Turecka – spochybňujú Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy pod skratkou Istanbulský dohovor. Hostiteľom konferencie, z ktorej názov dohovoru vychádza, bolo Turecko. Turecko už ratifikovalo Dohovor Rady Európy. Vládnuca AKP teraz zvažuje odstúpenie od dohody.

Hlavný bod kritiky odporcov Istanbulského dohovoru je, že pretláča genderovú ultraliberálnu agendu a ničí rodinné štruktúry. Teológ Ali Rıza Demircan, ktorý je celonárodne známy svojím islamistickým postojom, sa vyslovil: „Istanbulský dohovor je produktom Západu; kde bola rodina zničená. Dohovor podporuje „existenciu podobnú zvieratám“. Západ vidí všetko zakázané a škodlivé ako prirodzené, ako sú mimomanželské vzťahy, nahota, homosexualita, marketing ženského tela, konzumácia alkoholu a sodomia.“

Kritici vidia možné ukončenie dohovoru ako ústretové gesto Erdoğana voči svojim nábožensko-konzervatívnym podporovateľom. Dohovor doteraz podpísalo 46 krajín, 33 z nich ho už ratifikovalo.

Rovnako ako Turecko, aj Poľsko chce dohovor zrušiť. Poľská vláda chce skontrolovať súlad Istanbulského dohovoru s ústavou. Okrem ničenia rodiny existuje aj námietka, že dohovor manipuluje s biologickým pohlavím prostredníctvom sociokultúrneho rodového vnímania a je dielom „ľavicových feministiek“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Istanbul-Konvention zu Frauenrechten: Türkei denkt über Abkehr von Ratifizierung nach, rt.com, 13.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár