USA – svetový rekordér v politických vraždách

· Čas čítania: 2 min.
foto: archív

Atentát predstavuje účinný prostriedok v boji proti nepohodlným osobám. Americkí atentátnici sa najmä v poslednom období zameriavajú na údajných teroristov, no v minulosti neváhali siahnuť na život vlastným prezidentom. USA držia smutný svetový rekord v počte politických vrážd.

Americkí prezidenti
Prvým prezidentom, ktorý doplatil na svoje názory vlastným životom, bol Abraham Lincoln. Toho strelil dvakrát zozadu do hlavy herec John W. Booth počas predstavenia vo washingtonskom Fordovom divadle 14. apríla 1865. V ten istý deň sa uskutočnil aj pokus o atentát na štátneho sekretára Williama Sewarda v jeho rezidencii blízko Bieleho domu. Agresorom bol Boothov priateľ a bývalý konfederačný vojak Lewis Powell. Sekretár vďaka pomoci jeho syna a osobného strážcu útok prežil, no utrpel vážne poranenia tváre a krku. Ďalším na zozname plánovaných obetí mal byť Lincolnov zástupca, viceprezident Andrew Johnson, ktorého mal zabiť remeselník George Atzerodt.
K tomu napokon nedošlo. Vraždy mali byť predovšetkým odplatou za prehru Konfederácie v občianskej vojne a Lincolnov odmietavý postoj k otrokárstvu. Okrem toho mohlo stáť v pozadí atentátu na prezidenta jeho neprijatie návrhu na obnovenie činnosti centrálnej národnej banky, ktorej vypršala licencia ešte v roku 1836.
Ani nie o dve desaťročia neskôr, v roku 1881, sa zopakoval podobný scenár vo vzťahu k prezidentovi Jamesovi Garfieldovi, ktorý v podstate kráčal v šľapajach svojho predchodcu Lincolna hlavne v jeho pozitívnom vzťahu k černochom a odporu k myšlienke založenia centrálnej banky. Garfield podľahol následkom streľby právnika a spisovateľa Charlesa Guiteaua, ktorý stál počas prezidentskej kampane na strane svojej neskoršej obete (v roku 1880 napísal oslavnú reč na Garfielda). Za podporu vo voľbách Guiteau očakával od Garfielda miesto veľvyslanca vo Viedni alebo v Paríži, avšak administratíva nového prezidenta jeho žiadosti odmietla.

Pavol Ičo

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár