Už aj vysokopostavení americkí politici žiadajú Zelenského, aby prestal klamať

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine je situácia mimoriadne zamotaná. Ukrajinské jednotky útočia v Chersonskej a Záporožskej oblasti, ale na druhej strane, ako uvádza Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, ruská armáda pokračuje v ofenzíve v okolí Steľmachovky a Belogorovky v Luhanskej oblasti a v okolí Verhnekamského, Soledaru, Neveľského, Marjinky a Pervomajského v Doneckej oblasti. Obe strany pokračujú v masívnom ostreľovaní lokalít, obsadených nepriateľskou stranou.

Ukrajinskí vojenskí analytici museli s poľutovaním konštatovať, že ministerstvo zahraničia USA podporuje verziu, že ukrajinská raketa spadla na poľské územie. „Spojené štáty sú plne presvedčené o výsledkoch vyšetrovania poľských úradov o incidente v Przevodówe. Neexistujú žiadne údaje, ktoré by vyvrátili verziu, že išlo o raketu ukrajinských síl protivzdušnej obrany,“ citovali Vedanta Patela, zástupcu vedúceho tlačovej služby ministerstva zahraničia USA. V Kyjeve stále tvrdohlavo tvrdia, že v Poľsku spadla ruská raketa, aj keď kompetentní na celom svete uvádzajú, že bola to ukrajinská raketa.

Vojenskí analytici zhrnuli výsledky posledného stretnutia vo formáte „Ramstein.“ „Bolo prisľúbené, že Ukrajine poskytnú: Švédsko – systémy protivzdušnej obrany, ako aj strelivo a ďalšie zbrane za 287 miliónov dolárov; Španielsko – protilietadlové raketomety a rakety HAWK; Kanada – vojenská pomoc vo výške 500 miliónov dolárov, vrátane zimného vybavenia; Nemecko – delostrelectvo a strelivo pre raketové systémy salvovej paľby; Grécko – strelivo 155 mm; Poľsko – delostrelectvo a strelivo, ako aj systémy protivzdušnej obrany krátkeho dosahu,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Poukázali na to, že Peking vyzval Ukrajinu, aby zodpovedne reagovala na ruské návrhy na rokovania. Toto vyhlásenie urobil na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN stály predstaviteľ Číny pri svetovej Organizácii Zhang Jun. „V prvom rade musíme spolupracovať na dosiahnutí mierového riešenia krízy. V konflikte alebo vojne nemôžu byť víťazi, dialóg a rokovania sú jediným spôsobom, ako ukončiť ukrajinskú krízu. Nádej na mier sa objaví až na začiatku procesu rokovaní. Dúfame, že Spojené štáty, NATO a Rusko budú viesť komplexný dialóg o tejto otázke,“ citovali ukrajinské média čínskeho predstaviteľa.

Všimli si aj ďalšie veľmi pozoruhodné výroky v susednom Poľsku, ktoré naznačujú, že Varšava sa snaží čo najaktívnejšie sa zapojiť do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, čo zjavne hrozí vypuknutím konfliktu Rusko – NATO. „Generál poľskej armády Roman Polko povedal, že Varšava by mala posilniť bezpečnosť oblohy. Najmä je potrebné umiestniť systémy protivzdušnej obrany na území Ukrajiny. Ako zdôraznil generál Polko, poľská protivzdušná obrana by mala chrániť aj časť územia Ukrajiny. Generál Polko očakáva zavedenie ďalších opatrení protivzdušnej obrany na území Poľska, zvýšené monitorovanie vzdušného priestoru a prítomnosť bojových lietadiel,“ vymenovali ukrajinské média návrhy poľského generála.

Musíme ukázať Rusku, že Ukrajina a hraničné pásmo, ktoré nás spája, budú neustále monitorované alianciou NATO a ruské vojenské prostriedky budú zostrelené,“ podčiarkol.  Generál Polko tiež dodal, že „bezprecedentný útok na civilné zariadenia a infraštruktúru je základom pre NATO, aby konečne zrušilo obmedzenia pre Ukrajinu a dalo jej zbrane dlhého doletu.“ Je potrebné poznamenať, že generál Roman Polko je predovšetkým členom Poľskej prezidentskej rady pre bezpečnosť a obranu. Preto by sa mali brať do úvahy tieto jeho slová,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Predpoludním ešte citovali vyhlásenia Moskvy: „Uviedla, že posilní svoje zoskupenie špionážnych satelitov. „Na uspokojenie záujmov Ruska by malo existovať najmenej 100 takýchto satelitov,“ povedal šéf Roscosmosu Jurij Borisov bez toho, aby uviedol, koľko ich je teraz. Chýbajúce satelity diaľkového prieskumu Zeme budú, podľa neho, zostavené vo výrobnom združení „Lavočkin.“ Borisov tiež uviedol, že teraz Ruská federácia vyrába 15 satelitov ročne, pričom je možné tento počet zvýšiť na 40,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici a dodali, že o pár rokov tento počet môže presiahnuť aj stovku…

Novinári upozornili na to, že Istanbul súhlasil s predĺžením práce „obilného koridoru“ na vývoz potravín z troch ukrajinských námorných prístavov o ďalších 120 dní. Oznámil to ukrajinský minister infraštruktúry Alexander Kubrakov. „OSN a Turecko zostali ručiteľmi iniciatívy. Generálny tajomník OSN António Gutteris uviedol, že víta dohodu všetkých strán o predĺžení dohody. Podľa neho, je OSN tiež plne odhodlaná odstrániť zostávajúce prekážky vývozu potravín a hnojív z Ruska,“ podčiarkli ukrajinskí novinári.

Tiež predpoludním poukázali na to, že v západných médiách je čoraz viac podráždených  komentárov politikov a analytikov na margo Zelenského a ukrajinských úradov popierania, že raketa, ktorá padla v Poľsku, bola ukrajinská. „Pripomeňme, že Zelenský uviedol, že „nepochybujem o tom, že to nebola naša raketa a nie náš raketový útok…“ „Toto je smiešne. Ukrajinci ničia našu dôveru voči nim. Nikto neobviňuje Ukrajinu, ale úprimne klamú. Je to ničivejšie ako raketa,“ zdôraznil pre Financial Times diplomat z krajiny NATO v reakcii na žiadosť o vyjadrenie k Zelenskému vyhláseniu,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Mnohí politici a analytici v USA a EÚ to úplne presne definovali. Z pádu ukrajinskej rakety v Poľsku aj tak obviňujú Rusko: keby nebol ozbrojený konflikt, Ukrajina by nešťastne nevystrelila raketu na Poľsko. Čiže Kyjev nemusí klamať, veď aj tak obviňujú Moskvu. Napriek tomu celá ukrajinská vládna garnitúra a úrady klamú a zúfalo tvrdia, že to nebola ukrajinská, ale ruská raketa. Klamú, ako urazené decko. Prečo? Z toho vyplýva iba jediné: celý svet vidí, ako sa dá veriť správam ukrajinských politikov a „akože odborníkov“…

Popoludní kyjevské média informovali, že počas protiofenzívy na juhu dosiahli ukrajinské ozbrojené sily líniu na pravom brehu Dnepra a už oslobodili takmer 200 osád. Oznámil to na brífingu zástupca náčelníka Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Alexej Gromov. „Počas útočnej operácie sa naše jednotky dostali k línii na pravom brehu rieky Dneper, oslobodili až 5 580 kilometrov štvorcových nášho územia a 198 osád,“, citovali novinári Gromova.

Priniesli aj menej potešiteľné správy o tom, že všetky dôkazy zhromaždené NATO, Spojenými štátmi a Poľskom naznačujú, že raketu, ktorá v Poľsku zabila dvoch ľudí, vystrelila ukrajinská armáda. Uviedol to šéf poľského Úradu národnej bezpečnosti Jacek Siewiera v rozhovore pre poľské rádio RMF FM. „Dôkazy naznačujú, že máme do činenia s raketou S-300, vystrelenou ukrajinským systémom protivzdušnej obrany,“ citovali ukrajinskí novinári poľského úradníka.

Poukázali na to, že na otázku, prečo Zelenský popiera, že ide o ukrajinskú raketu, Siewera odpovedal: „Prezident Zelenský predstavuje krajinu, ktorá je vo vojne. Vojna, ktorá bola najťažšia z hľadiska útokov a použitia prostriedkov leteckého útoku. Je normálne, že v takýchto podmienkach sa niektoré hypotézy, ktoré sa zdajú zrejmé z hľadiska ochrany štátu, zdajú byť zrejmé hlave tohto štátu...“ My však na to máme trochu iné vysvetlenie: človek, ktorý ustavične klame, bude klamať vždy – aj vtedy, keď to vôbec netreba, keď to nemá zmysel a keď je úplne zjavné, že klame…

Podvečer sa ukrajinskí novinári vrátili k tejto téme a poukázali na to, že už aj Američania varovali Zelenského, aby neklamal: „Zelenský po pádu rakety v Poľsku požiadal o dohodnutie hovoru s Bidenom, ale rozhovor sa neuskutočnil. Podľa CNN, poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan súkromne vyzval Kyjev, aby sa k incidentu v Poľsku vyjadroval opatrnejšie po tom, čo z toho Vladimír Zelenský obvinil Rusko. „Asi hodinu po tom, čo sa incident stal známym, Volodymyr Zelensky vo večernej videospráve uviedol, že „ruské rakety zasiahli Poľsko.“ Sullivan po týchto vyhláseniach rýchlo zavolal Zelenského kanceláriu a vyzval úradníkov, aby boli opatrnejší v tom, ako hovoria o incidente,“ citovali ukrajinskí novinári svojich kolegov zo CNN.

Večer sa venovali situácii na fontoch, ostreľovaniu miest a energetických podnikov, kritickej situácii s dodávkami elektriny a predpovedali, aké zbrane a v akom množstve Ukrajine dodajú v blízkej budúcnosti Spojené štáty a členské krajiny Európskej únie. Mnohí podotýkali, že očakávajú zmeny v najbližších dňoch, ale nevedeli definovať, či to budú dobré alebo zlé zmeny. O rokovaniach o mieri alebo prímerí nik nepovedal ani slovo…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 267-й день войны в Украине. Что происходит 17 ноября. Обновляется, Страна, 17.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/75685
 3. Зеленский считает, что самым мощным оружием России остались удары по энергосистеме Украины, Страна, 17.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/75702
 5. Китай призвал Украину “ответственно откликнуться” на предложения России о мирных переговорах, Страна, 17.11.2022
 6. https://t.me/stranaua/75710
 7. Россияне атакуют у Бахмута, ВСУ бьют по позициям и логистике РФ на юге. Карты боевых действий в Украине, Страна, 17.11.2022
 8. https://t.me/stranaua/75733
 9. Польща могла б розмістити ППО в України, щоб прикривати кордон – польський генерал, UNIAN, 17.11.2022
 10. Звільнення Криму: генерал Міллі оцінив імовірність військового сценарію, UNIAN, 17.11.2022
 11. У ЗСУ розповіли, як далеко може пролетіти збита ППО ракета, UNIAN, 17.11.2022
 12. Окупанти обстріляли Бериславський район з дронів типу “Ланцет” та “Zala”, UNN, 17.11.2022
 13. Окупанти обстріляли Шалигинську громаду у Сумській області, UNN, 17.11.2022
 14. У Каховці росіяни мінують об’єкти інфраструктури та знищують вежі зв’язку, Ukrinform, 17.11.2022
 15. Південь: ЗСУ виконали 45 вогневих завдань, Ukrinform, 17.11.2022
 16. У мережі повідомляють про вибухи в тимчасово окупованому Джанкої, Ukrinform, 17.11.2022
 17. ЗСУ на Херсонщині збили ще два російські безпілотники – ОК “Південь”, Obozrevatel, 17.11.2022
 18. Польща могла б розмістити ППО Війська Польського на території України, щоб прикривати кордон, – польський генерал Полко, Obozrevatel, 17.11.2022
 19. ЗСУ завдали ударів по російських логістичних вузлах на півдні й ведуть контрнаступ на Луганщині – ISW, Obozrevatel, 17.11.2022
 20. ЗСУ діють в Запорізькій області: близько 100 окупантів знищено та поранено, ZN.UA, 17.11.2022
 21. Українські військові взяли під вогневий контроль шляхи окупантів із Криму, ZN.UA, 17.11.2022
 22. ЄС вважає причиною трагедії у Польщі масований ракетний обстріл Росії – Борель, ZN.UA, 17.11.2022
 23. Окупанти знову обстріляли Сумщину: 10 автоматних черг, Слово і Діло, 17.11.2022
 24. ЗСУ знищили 2 ударні дрони окупантів на Херсонщині, Слово і Діло, 17.11.2022
 25. Україна звітує американським союзникам за всі витрачені гроші – посол, Слово і Діло, 17.11.2022
 26. Танки, САУ, ППО. Чим посилять українську армію західні партнери за підсумками “Рамштайн-7”, Focus, 17.11.2022
 27. “Ракета промахнулася”: влада Польщі оприлюднила нові деталі трагедії у Пшеводові, Focus, 17.11.2022
 28. Масований удар по Україні: з 11 листопада РФ випустила майже 150 ракет, — Генштаб, Focus, 17.11.2022
 29. Кремль визнав: ударами по інфраструктурі України намагається схилити Зеленського до переговорів, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 17.11.2022
 30. Україна здатна замістити викопне паливо з Росії чистою енергією – Зеленський, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 17.11.2022
 31. Білоруси показали, як Україна від них відгородилася парканом, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 17.11.2022
 32. «РАМШТАЙН-7»: ПО МЕНЬШЕЙ МЕРЕ ШЕСТЬ СТРАН ОБЪЯВИЛИ О НОВОЙ ВОЕННОЙ ПОМОЩИ ДЛЯ УКРАИНЫ, Киевская правда, 17.11.2022
 33. ВРАГ НАНЕС РАКЕТНЫЙ УДАР ПО ДНЕПРУ: ПОПАЛ В ПРОМЫШЛЕННОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ, КОЛИЧЕСТВО РАНЕНЫХ РАСТЕТ, Киевская правда, 17.11.2022
 34. Українських фахівців допустять до розслідування щодо ракети у Польщі – Зеленський, Європейська правда, 17.11.2022
 35. Посол США: Україна постачає зерно, а Росія в цей час завдає ракетні удари, Європейська правда, 17.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply