V Bielorusku uviedli film „Zabiť prezidenta“ so všetkými detailmi prípravy štátneho prevratu

Foto: ONT

Kým v EÚ a USA neustále obviňujú Rusko a Bielorusko zo všemožných hriechov /špióni, diverzanti, traviči, hakeri a pod./, pričom doposiaľ neuviedli ani jediný dôkaz, v Bielorusku prezentovali dokumentárny film „Zabiť prezidenta“, v ktorom do najmenších podrobností predložili všetky dôkazy o príprave štátneho prevratu v krajine, plánoch zabitia prezidenta a prezentovali aj priznania samotných účastníkov sprisahania. Na rozdiel od zaoceánskych a európskych „kolegov“ predložili všetky dôkazy, súvislosti, dokumenty a fakty. Film uviedla domáca televízna stanica ONT.

Vo filmu uviedli výroky jedného z organizátorov sprisahania Jurija Zinkeviča: „Máme vyriešiť tri úlohy. Prvá – neutralizácia hlavného vedenia krajiny prostredníctvom zatýkania, internovania alebo fyzickej likvidácie. Druhá úloha – blokovanie jednotiek, ktoré môžu klásť odpor. A tretia úloha – obsadenie symbolických objektov mesta,“ zdôrazňoval sprisahanec počas rokovaní s „kolegami“ v moskovskej reštaurácii, ktoré skrytou kamerou nakrútili ruské tajné služby. „Priznávam svoju vinu a to, že ma využili fakticky, ako technického organizátora“, priznal pred vyšetrovateľmi Jurij Zinkevič.

Líder opozičnej strany Bieloruský národný front Grigorij Kostusjev tiež priznal svoju vinu: „V mojom prípade bolo zločinom už to, že ma zatiahli do týchto debát o príprave štátneho prevratu“. Vyšetrovateľom povedal, že nebol taký radikálny, ako jeho kolegovia – sprisahanci. Tretí zatknutý, politológ Alexander Feduta tiež priznal, že sa pripravoval štátny prevrat a možnosti obsadenia rôznych úradov a objektov: „Predovšetkým mali sme obsadiť rôzne média, niektoré spojovacie úrady a možno na isté obdobie sme mali odpojiť internet a iné spoje. Priznávam svoju vinu a to, že bol som účastníkom sprisahania,“ uviedol Feduta pred vyšetrovateľmi a televíznymi kamerami.

Zenkovič počas výsluchu porozprával o spolupráci s bieloruským emigrantom Dmitrijom Ščigeľským, ktorý v súčasnosti žije v USA a tiež bol účastníkom sprisahania a po úspešnom štátnom prevrate sa mienil vrátiť do Bieloruska a obsadiť významnú politickú funkciu v krajine. „Priznávam, že som vinný a to, že ma Ščigeľskij využil, ako človeka, ktorý vie organizovať zoom-konferencie, diskusie, komunikáciu atď.“, vyhlásil Zenkovič.

Vo filme tiež ukázali aj jeho známu – Oľgu Golubovičovú, ktorá sa zúčastnila na odovzdaní finančných prostriedkov pre dôstojníkov bieloruskej armády, ktorých chceli zapliesť do účasti na štátnom prevrate. Golubovičová, 44-ročná žena, členka Bieloruského národného frontu, pracovala ako účtovníčka v minskej firme Zenkoviča „Americké právnické centrum“. Vo filme uviedli aj zábery, ako Golubovičová ukladá obálku s peniazmi do schránky na Hlavnej autobusovej stanici v Minsku.

Vyšetrovatelia vo filme prezradili, že sprisahanci pripravovali minimálne tri možné varianty štátneho prevratu – v závislosti od vývoja situácie. Štátna bezpečnosť Bieloruska obvinila štyroch sprisahancov, pričom mená troch boli zverejnené, ale meno štvrtého zatiaľ neuviedli. Tlačová služba Štátnej bezpečnosti podotkla, že sa všetci štyria priznali, že pripravovali štátny prevrat a likvidáciu prezidenta Alexandra Lukašenka, svoju vinu uznali a porozprávali mnohé detaily pripravovaného štátneho prevratu.

Na rozdiel od amerických a európskych politikov a tajných služieb, ich bieloruskí a ruskí kolegovia predložili všetky fakty, dôkazy a dokonca aj videozábery. Znova dokázali, že „transatlantickí odborníci“ iba klamú, vymýšľajú a podvádzajú. Moskva a Minsk predložili reálne a nepopierateľné dôkazy, dokázali celému svetu, že na rozdiel od svojich západných kolegov konajú profesionálne, poctivo a objektívne.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Убить Лукашенко. Как готовили захват Беларуси? Вербовка военных, подкуп и ликвидация. ONT, 28.4.2021
2. «Убить Президента». Как готовился госпереворот в Беларуси? Фильм-расследование ОНТ, ONT, 27.4.2021
3. https://www.youtube.com/watch?v=-v52t1DINYA&t=9s
4. https://www.youtube.com/watch?v=FMGdUU8-vsI

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply