V EÚ postupne vädne okúzlenie Ukrajinou

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračné foto: Shuttestock

V Európe aj na Ukrajine narastá vzájomná nespokojnosť. Európania preukazujúci ekonomickú a politickú podporu Kyjevu, sú rozčarovaní tamojšou nerealizáciou reforiem a narastajúcim zmätkom. Ukrajinci, snívajúci o otvorených dverách do Európy, sú sklamaní nízkou ústretovosťou  – môžeme sa dočítať na stránkach ruského printového týždenníka Argumenty i fakty.

Európania v posledných desaťročiach prijímali občanov Ukrajiny vcelku vľúdne. Ukrajinci sú v podstate pracovití, ochotní pracovať aj za skromné peniaze. Ako príchodzí si nenárokovali všetky výhody sociálneho zabezpečenia na úkor miestneho obyvateľstva. Do nedávneho času na zárobky prichádzali najmä ukrajinské ženy. Mladé, pekné. Pracovali ako ošetrovateľky v nemocniciach, pomocnice na hospodárstvach, umývačky riadu, čašníčky v kaviarňach. A pretože vedeli rusky, ochotne ich brali do obchodov, kam často prichádzali ruskí turisti. Pozoruhodnosťou je, že mnohé Ukrajinky, príduc na Západ, sa samotné často predstavovali ako Rusky.

Avšak mužov z Ukrajiny neprijímali v Európe práve ochotne. Miesta zdravotných technikov a elektrikárov tu už dávno obsadili Poliaci. V posledných rokoch k nim pribudol v európskych mestách príval prišelcov z pobaltských štátov, kde po „oslobodení od jarma ZSSR” nastalo prudké zníženie počtu pracovných miest. Títo majú oproti Ukrajincom tú výhodu, že dobre vedia anglicky, čo uľahčuje integráciu.

Po zavedení bezvízového styku medzi Ukrajinou a EÚ sa začala situácia meniť. A nie k lepšiemu. Európanov prekvapil a vystrašil masový príchod Ukrajincov. Pritom sa prudko zvýšil podiel mužov, ktorých v podmienkach pomerne vysokej nezamestnanosti domáceho obyvateľstva nikto nečakal. V posledných rokoch vycestovalo za prácou viac ako päť miliónov Ukrajincov. Dnes je tento prúd ešte silnejší. V prvý deň bezvízového styku prekročilo hranicu 2000 ľudí. Za niekoľko mesiacov od zrušenia víz vycestovalo z Ukrajiny do Európy 750 000 ľudí. Očakáva sa, že počet migrantov dosiahne päť miliónov. Odchádzajú robotníci, študenti, obchodníci, vedeckí pracovníci. Odchádzajú chudobní i bohatí. Ale prevažne mladí do 35 rokov. Ukrajina zreteľne starne.

Zdá sa, že na Ukrajine v žiadnych vrstvách spoločnosti niet ilúzií o politickej a ekonomickej stabilizácii. Migračné nálady sa zväčšujú. Prieskumy svedčia o tom, že 65 % Ukrajincov by chcelo vycestovať na istý čas alebo trvale. Mnohí idú do Poľska. Určitú úlohu hrá blízkosť ukrajinského a poľského jazyka. Poľsko, ktoré samotné narazilo na masový odchod mladých ľudí, pociťuje nedostatok pracovných síl, najmä pri sezónnych prácach (v poľnohospodárstve) a v stavebníctve.

Masovým sa stal aj odchod ukrajinských dievčat. Dnešné „Natalky“ odchádzajú od svojich mládencov, aby sa vydali za Taliana, Francúza, Španiela alebo Poliaka. Európanom sa Ukrajinky páčia: pekné, ladne stavané, dobre spravujúce domácnosť a nevyžadujúce darčeky s briliantmi. Európska štatistika uvádza desaťnásobné zvýšenie počtu manželstiev Ukrajiniek so zahraničnými partnermi. Dievčatá sa, samozrejme, potešia. Avšak pre ukrajinskú vlasť je to bolestivé.

Jedným z motívov udelenia bezvízového styku Ukrajine bolo pre európskych politikov „ukázať figu Moskve”. Dnes sa nálady menia. Brániac sa pred nadmerným prílivom pracovníkov z Číny, Európania začali zavádzať ohraničenia. Hlavným z nich je zrušenie práva na zamestnanie pre migrantov. Avšak Ukrajinci ľahko obchádzajú toto pravidlo a zamestnávajú sa nelegálne. Domácim (najmä malým) podnikateľom to dokonca vyhovuje. Získavajú tak lacnú a bezprávnu pracovnú silu. Rastie i ukrajinská kriminalita. V celom štáte vznikli nelegálne kancelárie, ktoré „garantujú rýchly výjazd a zamestnanie”. V skutočnosti sa na odcestovaných odrazu zabúda.

Ukrajinci sa stále častejšie sťažujú na to, že sú im zamietané žiadosti o pobyt. V mnohých štátoch trpiacich nezamestnanosťou (napr. v Taliansku) sa vytvárajú „oddiely uvedomelých občanov”, ktorí vyhľadávajú nelegálnych pracovníkov a ohlasujú ich polícii.

Bezvízový styk už začína pôsobiť aj na vnútornú politiku Ukrajiny. Stále častejšie sa ozývajú hlasy, obviňujúce vládu z toho, že Ukrajinu predala za európske „croissanty”. Analytici spočítavajú, nakoľko schudobneli občania štátu za roky flirtovania s EÚ. Keď bola Ukrajina republikou v ZSSR, bola preslávená svojím poľnohospodárstvom a nadbytkom potravín. Dnes, podľa údajov štátneho štatistického úradu Ukrajiny, spotreba mäsa v štáte sa znížila o 7 %, rýb o 33 %, ovocia o 19 %. Nedávny prieskum Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie ukázal skľučujúci vývoj: už viac ako 70 % občanov si myslí, že vláda Ukrajiny vedie štát nesprávnym smerom. A 40 % je presvedčených, že v najbližších rokoch sa situácia iba zhorší.

Zdroj:  Ruský printový týždenník Argumenty i fakty.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár