Z 27 členských štátov EÚ mali tri štáty a síce Belgicko, Francúzsko a Poľsko vlani vyšší deficit verejných financií k HDP ako sme mali my a desať z nich vykázalo rozpočtový prebytok, z ktorých najvyšší mali Cyprus, Portugalsko a Chorvátsko za tri štvrťroky roku 2023. Pre poriadok si pripomeňme, že deficit verejných financií sa meria v percentách k HDP a preto nevieme aký absolútny rozdiel je medzi príjmami a výdavkami spolu v štátnom rozpočte, v Sociálnej poisťovni, zdravotných poisťovniach a v rozpočtoch samosprávnych orgánoch, keď rozpočty všetkých spomínaných inštitúcii patria do verejných financií. Za sledované obdobie bol deficit verejných financií k HDP za krajiny EÚ len 2.8 percenta, čo znamená splnenie jedného zo sledovaných rozpočtových kritérií v únii, ktorý je deficit verejných financií k HDP pod 3 percentá.
Deficit verejného dlhu máme v norme
Druhým sledovaným rozpočtovým kritériom je deficit verejného dlhu k HDP, ktorého požadovaná výška je 60 percent a tam je situácia na starom kontinente o dosť horšia. Verejný dlh nad 100 percent k HDP má za sledované obdobie až 6 štátov únie Grécko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Portugalsko. Priemerný verejný dlh za EÚ je 82,6 a za eurozónu až 89,9 percenta. Pokiaľ ide o Slovensko je náš verejný dlh 58,6 percenta a spomínané rozpočtové kritérium si plníme. Vyšší verejný dlh ako Slovensko má až 13 krajín EÚ, takže nie sme na tom najhoršie.
Saldo obchodu s potravinami sa zvyšuje
Aký bude deficit oboch rozpočtových ukazovateľov po skončení kalendárneho roku 2023, si teda musíme počkať. O tom, že znižovať absolútny rozdiel medzi príjmami a výdavkami bude problém svedčia opakujúce demonštrácie v najviac zadlžených štátov únie tento krát v agrárnom sektore, ktoré sú mimo nás aj preto že naša Platobná agentúra dopláca teraz v januári ich decembrové nedoplatky v priamych platbách. Protestuje sa proti kráteniu aj podpory poľnohospodárskej prvovýroby, znížení dane z nafty ale aj proti zvýšeným dovozom potravín zo zahraničia, čo je napokon aj náš problém keďže za vlaňajšok vykazujeme saldo 2 miliardy eur v zahraničnom obchode s poľnohospodárskymi produktmi.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.