V Prahe sa 6. októbra uskutoční prvý samit nového Európskeho politického spoločenstva

Na Pražskom hrade sa 6. októbra uskutoční prvý samit nového Európskeho politického spoločenstva. To sa bude pravidelne schádzať k debate o bezpečnostných problémoch Európy, energetike alebo klímy. Doraziť majú krajiny dvadsaťsedmičky, ale aj 17 nečlenských štátov.
S nápadom vzniku spoločenstva prišiel v máji francúzsky prezident Emmanuel Macron, a to v záverečný deň Konferencie o budúcnosti Európy, keď pri prejave v Európskom parlamente uviedol, že je potrebné Európu novo politicky usporiadať, a to nielen vo vnútri Európskej únie, ale aj za jej hranicami .
„Ako by sme mali v politickom zmysle usporiadať Európu? A ako to môžeme urobiť za hranicami Európskej únie? Je našou historickou povinnosťou odpovedať na túto otázku a vytvoriť Európske politické spoločenstvo,“ uviedol vtedy Macron.
Európa si po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu uvedomila, že sa musí viac starať o svoju bezpečnosť a zomknúť sa so susednými krajinami. Európske politické spoločenstvo má byť klubom niekoľkých desiatok krajín, vyzerá to zhruba na štyri desiatky, kde sa budú riešiť spoločné problémy, ktoré presahujú hranicu Európskej únie. Môžu sa týkať práve bezpečnosti, klimatickej politiky, dopravy, ochrany hraníc, riešenia migrácie alebo ekonomickej konvergencie týchto štátov – teda situácie, keď bohatšie krajiny budú pomáhať tým chudobnejším.
V Prahe sa lídri krajín, ktoré by mohli vytvoriť Európske politické spoločenstvo, stretnú vôbec po prvýkrát. Pozvánku dostalo 27 členských krajín EÚ. Na prvý samit by podľa neho mali doraziť zástupcovia ďalších 17 nečlenských štátov – napríklad Spojeného kráľovstva, Turecka, Ukrajiny, Nórska, Švajčiarska, Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu aj krajín západného Balkánu.
Kľúčové je pritom zapojenie Spojeného kráľovstva. Pretože základným spojivom Európskeho politického spoločenstva by mala byť akási zhoda na základných politických hodnotách, oddanosť štátov demokracii a predovšetkým geopolitická jednota v odpovedi na ruskú operáciu na Ukrajine. Pre Spojené kráľovstvo by to zároveň bola príležitosť pre znovunastavenie vzťahov so dvadsaťsedmičkou po odchode z EÚ.
Odborníci sa zhodujú, že ideálny interval schôdzí spoločenstva bude raz až dvakrát do roka. Bude to predovšetkým komunikačná platforma, ale nemalo by to zostať iba pri tom. Malo by priniesť aj reálne výsledky a praktické zlepšenia v životoch občanov jednotlivých krajín. Medzi tie patrí napríklad lepšie dopravné spojenie, nové plynovody a terminály alebo volanie bez roamingových poplatkov.
Európske politické spoločenstvo je voľnejší a širší klub, ktorý nemá nahradiť EÚ. „Ide o také posilnenie pozície Európskej únie a Európy ako takej na globálnej scéne,“ oznámila výskumná pracovníčka Inštitútu pre európsku politiku Europeum Jana Juzová.
Účasť tiež nemusí automaticky znamenať cestu do EÚ. “Ak bude projekt Európskeho politického spoločenstva vhodne využitý, môže sa stať akýmsi stupňom medzi plným členstvom v Európskej únii a postavením nečlena,” poznamenal analytik inštitútu Bruegel Zsolt Darvas.
Myšlienka Európskeho politického spoločenstva pritom nie je nová. Pracovalo sa s ňou už na samom začiatku európskej integrácie v 50. rokoch. Vtedajší projekt sa ale zastavil práve kvôli Francúzsku, ktoré odmietlo ratifikovať príslušnú zmluvu z obavy o stratu národnej suverenity.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply