V Sýrii sa americkí vojaci dostali do konfrontácie s Turkami

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Portál Politikus uviedol zaujímavý materiál sýrskeho dôstojníka Riyada Farida Hijaba, ktorý sa venoval krátko pred vstupom tureckých vojsk do Idlibu napätej situácie na severe Sýrie zo sýrskeho pohľadu:

„Turecká vláda sa rozhodla poslať tureckých vojakov do Idlibu. V Idlibe majú proturecké sily pomerne silnú pozíciu, Američania preferujú kontakty s Kurdami a an Nusrou. Turecké tanky, transportéry a vrtuľníky, spolu s tisíckami mužov čakajú na povel, aby mohli prekročiť hranice a vstúpiť do sýrskej provincie Idlib. K čomu Ankara potrebuje tento vstup do Idlibu?

V Aleppe a Idlibe dokáže na túto otázku odpovedať už každý školák. Turci nenávidia Kurdov a najmä Stranu kurdských pracujúcich, ktorá je v Turecku považovaná za teroristickú organizáciu. Erdogan sa vyhráža, že akýmkoľvek spôsobom zlomí moc a vplyv Kurdov v severozápadnej oblasti provincie Aleppo a najmä v okolí Idlibu. Turci sa chystajú prekryť cesty medzi mestami Idlib a Afrin vlastnými vojskami, s cieľom eliminovať silu a potenciál Kurdov.

Medzi Kurdami samozrejme nie sú všetci teroristami a Kurdi majú takisto právo presadzovať vlastnú štátnosť. Problém je v tom, že medzi Kurdmi sa momentálne nachádza určité spektrum, ktorého vznik a formovanie financovali Američania. Títo Kurdi teraz predstavujú americkú zástupnú armádu v Sýrii a už sa veľmi ani nelíšia od rôznych teroristických zoskupení, ktoré bojujú proti regulárnej sýrskej vláde v čele s prezidentom Bašárom Asadom. Určité elity Kurdov momentálne burcujú obyvateľstvo v oblasti Aleppa, Idlibu a Afrinu do boja proti Asadovi, Turkom a hovoria otvorene o tureckej agresii.

Tieto kurdské skupiny sa spájajú s bojovníkmi skupiny Dzabchat an Nusry, ktorá je takisto pod silným americkým vplyvom. V radoch Kurdov i Dzebchat an Nusry sa v posledných mesiacoch (kedy sa situácia vyvíja nepriaznivo pre USA) objavilo množstvo neznámych  mužov nelevantínskeho typu, ktorých mnohí považujú za amerických žoldnierov. Mnohé zo skupín protiasadovskej opozície,  ktoré v oblasti existujú sa už ani nesnažia predstierať, že ich financujú strany Perzského zálivu, otvorene vidieť, že majú anglosaských sponzorov.

Centrom problémov sa v poslednej dobe stalo mesto Binnish a Armanaz, ktoré sa  nachádzajú niekoľko kilometrov od Idlibu. V meste majú silné postavenie členovia Sýrskej slobodnej armády, ktorú sformovali Turci, vedú ju dôstojníci tureckých špeciálnych síl, cvičia ich tureckí inštruktori a zbrane i muníciu získavajú takisto z Turecka.

Proti nim stoja Kurdi a členovia an-Nusry, ktorí sa mimochodom na začiatku konfliktu stavali ku Kurdom negatívne a v čele týchto organizácii stoja podľa sýrskej tajnej služby americkí inštruktori a spravodajcovia. Podľa informácii miestnych obyvateľov v Binnishe a v Armanaze sa udiala zaujímavá vec. Neznámi černosi, hovoriaci po anglicky zaútočili zo strelných zbraní a automatov na skupinu protureckej Sýrskej slobodnej armády. Protureckí bojovníci neostali nič dlžní a paľbu opätovali.

Erdogan od pokusu o prevrat v Turecku nenávidí Západ a najmä Američanov. Každý útok voči tureckým vojakom považuje za začiatok nových snáh zbaviť ho politickej moci v Turecku. V Turecku mnohí otvorene hovoria, že ISIS, Al Kaida, An-Nusra, proamerickí Kurdi sú  riadení americkými špecialistami a predstavujú americkú zástupnú armádu na Blízkom východe, ktorá sa otvorene snaží pomocou riadeného chaosu udržať svoj vplyv nad celým regiónom.

Pre mňa ako Sýrčana sa tak vyskytla veľmi zaujímavá situácia. Proti sebe začali strieľať členovia dvoch krajín NATO – Turci a Američania. Zatiaľ len cez svoje zástupné armády. Situácia je však pre mňa jasným dôkazom rozkolu v rámci NATO. Som presvedčený, že tak začína nová etapa vo vývoji situácie na Blízkom východe a v riešení blízkovýchodnej krízy. Situácia v Sýrii sa samozrejme nestáva pre sýrskych obyvateľov okamžite lepšou. Čo ma však hreje pri srdci je skutočnosť, že Turci a Američania začínajú po sebe strieľať. Ak Rusi podporia Turkov vojensky a spoločne zlikvidujú proamerickú zástupnú armádu, Sýrii sa uľaví. Američania sú zodpovední za všetko zlo, ktoré postihlo moju krajinu.

Riyad Farid Hijab

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/v-syrii-sa-americki-vojaci-dostali-konfrontacie-s-turkami/1165854

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár