V Turecku prebieha pravdepodobne prvý krát v histórii druhé kolo prezidentských volieb

Turci idú dnes k urnám odovzdať svoj hlas v prezidentských voľbách. V prvom kole získal Kilicdaroglu 44,9 % a Erdogan 49,5 %, čo poukazuje na solídnu podporu úradujúcemu prezidentovi napriek hlbokej kríze životných nákladov a napriek prieskumom, ktoré ukázovali, že vedie Kilicdaroglu. Prieskum Pollsters, aby vysvetlil tento prieskumný výsledok neskôr poukázal na neočakávaný nárast podpory nacionalistov pri voľbách. Erdogan povedal, že jeho viťazstvom sa zabezpečí stabilita po tom, čo jeho aliancia získa parlamentnú väčšinu.

V prvom kole volieb sa tretí prezidentský kandidát Ogan s podporou novozaloženej ultranacionalistickej aliancie ATA vedenej Stranou víťazstva Umita Ozdaga, ostrieľaného krajne pravicového politika, potenciálne ukázali ako rozhodujúca sila v druhom kole volieb. V prvom kole získal Ogan 5,2 %. Aliancia si v parlamentných voľbách 14. mája zabezpečila 2,4 % hlasov. Ogan podporil Erdogana v druhom kole hlasovania, čo viedlo k zániku Aliancie ATA a o dva dni neskôr sa Umit Ozdag postavil za Kilicdaroglu. Podľa Etyena Mahcupyana, politického analytika a spisovateľa, Aliancia ATA, ktorá existovala len dva mesiace, mohla zohrať kľúčovú úlohu v hlasovaní, ale určité kroky viedli k jej pádu.

Kilicdaroglu sa svojho času vyjadril, že pošle milióny sýrskych utečencov späť do vojnovej zóny, čím by reálne porušil medzinárodné právo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred druhým kolom prezidentských volieb návštívil slávnu mešitu Eyup Sultan v Istanbule. Je to jedna z najvýznamnejších mešít v Turecku, ktorá sa nachádza na mieste, kde sa nachádza hrob spoločníka proroka Mohameda, Abu Ayyuba al-Ansariho.

Hlasovanie v zemetrasením postihnutých oblastiach

Státisíce ľudí utiekli z južného regiónu zasiahnutého februárovými otrasmi, ktoré si vyžiadali viac ako 50 000 obetí. Keďže rekonštrukcia prebieha, mnohí zostávajú v iných častiach Turecka a žijú na internátoch, v športových halách alebo u príbuzných, kým čakajú na návrat domov.

Možnosť hlasovať vo voľbách vo svojich provinciách dostali aj preživšie obete zemetrasenia, ktorým je poskynutá bezplatná doprava. Obyvatelia evakuovaní zo zóny zemetrasenia cestujú späť do svojich domovských provincií zo všetkých kútov krajiny, aby sa zúčastnili volieb. V Kirikkale v centrálnej Anatólii sa Aziz Duru v nedeľu skoro ráno vydal autobusom do svojej rodnej provincie Malatya, aby odovzdal svoj hlas, cestu dlhú 280 míľ (450 km). “Idem, pretože si myslím, že je to moja národná povinnosť,” povedal súkromnej tlačovej agentúre Ilhas. “Pôjdem dnes a vrátim sa po hlasovaní ráno.” Zástupca guvernéra Kirikkale Ahmet Sait Kurnaz uviedol, že približne 300 obetiam zemetrasenia z tejto oblasti poskytla agentúra AFAD pre katastrofy bezplatnú prepravu, aby sa mohli vrátiť do svojich domovských miest a dedín kvôli voľbám.

Turci prichádzajú k urnám, aby odovzdali svoje hlasy v tomto druhom kole. Terajší priebeh volieb sa zdá byť po celom Turecku pokojnejší, voľby sú usporiadanejšie, keďže o poslaneckých mandátoch sa už rozhodlo vo voľbách 14. mája, kedy toto prvé kolo zahŕňalo aj parlamentné voľby a voliči museli zostať dlhšie, aby mohli odovzdať oba hlasy. Teraz je proces hlasovania jednoduchý a rýchly, nakoľko sa voliči rozhodujú už len medzi dvoma prezidentskými kandidátmi, a to medzi tureckým prezidentom Erdoganom a jeho rivalom Kilicdaroglom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Turkey election runoff 2023 live news: Erdogan or Kilicdaroglu?; aljazeera.com; 28.5.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply