Varšava nepustila kyjevských inšpektorov na miesto pádu ukrajinskej rakety v Poľsku

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch, podľa správ Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, ruská armáda pokračuje v útokoch v okolí Bachmutu, Belogorovky, Kurďumovky,  Marjinky, Novomichajlovky, Pervomajského, Podgorodného, Sporného, Steľmachovky  a Jakovlevky. Na druhej strane ukrajinské jednotky útočia v okolí Kupjansku, Limansku, Novopavlovky a Záporožia. Ako uviedol Generálny štáb ukrajinskej armády, neboli zistené žiadne známky formovania útočných skupín zo strany Bieloruska.

Ukrajinskí vojenskí analytici už ráno informovali, že Nemecko odovzdalo Ukrajine ďalšiu partiu vojenskej pomoci a informovalo o tom na webovej stránke nemeckej vlády. „Nová dodávka pre Ukrajinu zahŕňa: muníciu pre raketové systémy salvovej paľby MARS II; 3 vysokovýkonné návesy M1070 Oshkosh (spolu už 8); 17 vozidiel pre pohraničnú službu (spolu už 39); 1 nakladač (spolu už 4); náhradné diely pre ťažký guľomet M2; 24 MG3 pre obrnené evakuačné vozidlá (spolu už 30); 10 senzorov na ochranu pred dronmi (spolu už 28); 20 špeciálnych prístrojov pre elektronické zariadenia na ochranu pred dronmi; 116 poľných ohrievačov,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Predpoludním priniesli aj dosť prekvapivú a určite nepríjemnú pre Kyjev správu: „Poľská prokuratúra nebude súhlasiť so zapojením ukrajinskej strany do vyšetrovania raketového výbuchu v Przevodówe, pri ktorom zahynuli dvaja muži, uvádza Rzeczpospolita. „Neexistuje žiadna taká právna možnosť, a to by bolo v rozpore s postupom, nehovoriac o záujmoch vyšetrovania, v rámci ktorého sa skúmajú všetky možnosti, vrátane tej, že by to mohla byť protilietadlová raketa z Ukrajiny, ktorá padla v Poľsku,“ uviedli zdroje, oboznámené s prípadom. O tom, že na miesto dorazili ukrajinskí špecialisti, média informovali už v piatok,“ podotkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Predpoludním, fakticky v rovnakej chvíli, priniesli dve kardinálne odlišné správy: „Volodymyr Zelensky a jeho manželka Elena položili kvety pri pamätníku Nebeskej stovky v Deň dôstojnosti a slobody. Pripomeňme, že dnes je deviate výročie Euromajdanu,“ uviedli novinári a pridali správu, že busta Puškina bola demontovaná v meste Kremenčug, Poltavskej oblasti a zverejnili fotografie, na ktorých busta svetoznámeho básnika bola odstránená z podstavca pomocou povrazu a na fotografiách Puškin vyzeral, ako „obesený“.

Informovali aj o tom, že vzniká ďalší vojenský konflikt: „Turecko zvažuje možnosť uskutočniť pozemnú operáciu v Sýrii a Iraku po leteckých útokoch,“ uviedol turecký prezident. Pripomeňme, že včera ráno Turecko uskutočnilo leteckú vojenskú operáciu „Meč – pazúr“ proti Kurdom na severe Iraku a Sýrie. Turecké útoky sa začali po sérii výbuchov v Istanbule, ktoré úrady krajiny kvalifikovali ako teroristické útoky Kurdov,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Popoludní informovali, že Litva nedodá Ukrajine komplexy NASAMS, ale poskytne granáty pre PzH 2000. Uviedol to litovský minister obrany Arvydas Anushauskas. „O otázkach vojenskej pomoci Ukrajine sa dnes diskutovalo na zasadnutí Rady obrany štátu. Po incidente v Poľsku musí Litva posilniť svoj systém protivzdušnej obrany, čo vysvetľuje odmietnutie dodávať NASAMS,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Popoludní citovali ruské úrady Záporožskej oblasti, ktoré hlásili nové ostreľovanie Energodaru, kde sa nachádza Záporožská jadrová elektráreň. Podotkli, že ostreľovanie sa uskutočňuje muníciou kalibru NATO. „Pripomeňme, že v predvečer jadrová elektráreň v Energodare bola pod paľbou. Bolo zaznamenaných 12 zásahov v areálu elektrárne. Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú z ostreľovania,“ uviedli ukrajinské média.

Rosatom dnes uviedol, že existuje riziko atómovej havárie na Záporožskej jadrovej elektrárni v dôsledku ostreľovania. Na pozadí obnoveného ostreľovania Energodaru a Záporožskej jadrovej elektrárne začala ruskými telegramovými kanálmi kolovať verzia, že sa údajne diskutovalo o možnosti stiahnutia ruských vojsk z mesta a prevodu jadrovej elektrárne pod ukrajinskú alebo medzinárodnú kontrolu. Obyvatelia Energodaru zároveň  povedali, že v meste je čoraz viac ruských vojakov a do areálu elektrárne sa dováža veľa zbraní,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Citovali aj správy velenia ukrajinskej armády, ktoré komentovalo situáciu na Kirnburskom polostrove: „Polostrov teraz ovládajú Rusi (predtým sa objavili chýry o jeho oslobodení, ale nepotvrdili sa). „Armáda vykonáva bojové práce na oslobodenie Kirnburskej kosy, ale všetko sa vykonáva v tichom režime,“ uviedla počas televízneho maratónu Natália Gumeňuková, hovorkyňa operačného velenia „Juh“. Špecifiká situácie na Kirnburskej kose spočíva v jej geografických vlastnostiach. Kosa je spojená s veľkou krajinou cez Chersonskú oblasť a Rusi tam zhromažďujú sily. „Nepriateľ si preto môže dovoliť doplniť rezervy aj po našom delostreleckom útoku,“ uviedla Gumeňuková. Dodala tiež, že oslobodenie Kirnburskej kosy otvorí cestu k pristúpeniu prístavu Nikolajev k dohode o obilí,“ uviedli ukrajinské média.

Podvečer ukrajinskí vojenskí analytici oznámili, že na Ukrajine bol vytvorený turkotatársky  prápor pod názvom „Turan“. „Veliteľom práporu je občan Kirgizska Almaz Kudabek oglu, ktorý bojuje na Ukrajine od 24. februára. Povedal, že Putin „vykonal genocídu proti turkotatársky hovoriacim národom.“ Na videu je tiež vojak s azerbajdžanskou vlajkou,“ informovali ukrajinské média a zverejnili dané video.

Uviedli tiež, že Moldavsko žiada Západ o pomoc: „Ako uviedla prezidentka krajiny Maia Sanduová, na Moldavcov čaká v zime na „energetický šok“, pretože ľudia nebudú môcť platiť účty. Podľa Sanduovej, minú túto zimu Moldavci na vykurovanie až 65% svojich príjmov. Dodala tiež, že v priebehu roka sa cena plynu v Moldavsku zvýšila sedemnásobne a elektriny  štvornásobne,“ podotkli ukrajinskí novinári.

Neskoršie večer informovali, že domáca spoločnosť Ukrtransnafta plánuje zvýšiť poplatok za tranzit ruskej ropy cez ropovod „Družba“ v dôsledku ruských útokov na energetický systém krajiny. „Bloomberg o tom píše s odvolaním sa na list Ukrtransnafty ruskému operátorovi Transnefť. V liste sa uvádza, že Ukrtransnafta zvýši clá na prepravu ropy do Maďarska a na Slovensko o 2,10 eura za tonu na 13,60 eura od 1. januára 2023. „Pokračujúce ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry viedlo k výraznému nedostatku elektriny, zvýšeniu jej nákladov, nedostatku paliva, náhradných dielov. Zvýšili sa aj výdavky na organizáciu bezpečných pracovných podmienok pre personál a ochranu zariadení,“ citovali ukrajinské média text listu, podpísaného generálnym riaditeľom Ukrtransnafta Vladimírom Cependom.

Na Ukrajine sa pomaly končí deviaty mesiac ozbrojeného konfliktu. Jedinou zmenou je, že už aj na Západe začínajú hovoriť o mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Zatiaľ sú to iba prázdne reči. Rokovania a mier sú v nedohľadne.  

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 271-й день войны в Украине. Что происходит 21 ноября. Обновляется, Страна, 21.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/76242
 3. Неделя-две, чтобы накопить ракеты. В ВСУ рассказали, когда РФ может устроить новый массированный удар, Страна, 21.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/76259
 5. Германия передала Украине новую партию оружия, техники и оборудования. Что вошло в поставку, Страна, 21.11.2022
 6. https://t.me/stranaua/76300
 7. Россияне продолжают атаковать под Бахмутом и Авдеевкой. Сводка Генштаба на утро 21 ноября, Страна, 21.11.2022
 8. https://t.me/stranaua/76301
 9. ЗСУ просуваються на Луганщині, погодні умови впливають на бойові дії – ISW, UNIAN, 21.11.2022
 10. https://t.me/stranaua/76303
 11. Пункти управління, райони зосередження окупантів: що уразили Сили оборони України за добу, UNIAN, 21.11.2022
 12. https://t.me/stranaua/76304
 13. Були бої біля 10 населених пунктів: Генштаб ЗСУ повідомив про нові атаки окупантів, UNIAN, 21.11.2022
 14. https://t.me/stranaua/76330
 15. Окупанти атакували Харківщину із С-300: є загибла та поранені, UNN, 21.11.2022
 16. ЗСУ на Луганщині деокупували ще 12 населених пунктів, UNN, 21.11.2022
 17. МАГАТЕ про обстріли ЗАЕС: Наступного разу може не пощастити, Ukrinform, 21.11.2022
 18. Район Сватового є найвразливішою ділянкою оборони армії рф – розвідка Британії, Ukrinform, 21.11.2022
 19. Ворог уночі шість разів обстріляв Нікопольський район з «Градів» та важкої артилерії, Ukrinform, 21.11.2022
 20. Росія перекинула до Мелітополя сотні “мобіків”, у місто стягують швидкі і розширюють госпіталь – ЗМІ, Obozrevatel, 21.11.2022
 21. На Луганщині йдуть бої на лінії Сватове – Кремінна, але на їхній перебіг почала впливати погода – ISW, Obozrevatel, 21.11.2022
 22. У Росії після втечі з Херсона згадали про Мінські домовленості й розмріялися про “примус” України, Obozrevatel, 21.11.2022
 23. Напрям Сватового став вразливішим для захоплення ЗСУ — британська розвідка, ZN.UA, 21.11.2022
 24. Шукають ДРГ і вриваються в приватні помешкання: деталі ситуації на півдні від Генштабу, ZN.UA, 21.11.2022
 25. Ворог скерував на три громади Дніпропетровщини 60 снарядів. У Нікополі поранений літній чоловік, ZN.UA, 21.11.2022
 26. Росіяни ведуть наступальні дії на двох напрямках – зведення Генштабу, Слово і Діло, 21.11.2022
 27. Окупанти били по Дніпропетровщині з «Градів» та артилерії, у Нікополі поранено чоловіка, Слово і Діло, 21.11.2022
 28. Війська рф знову атакували Сумщину: пошкодили лінію електропередач та газогін, Слово і Діло, 21.11.2022
 29. У “Росатомі” заговорили про можливу атомну катастрофу на Запорізькій АЕС, Focus, 21.11.2022
 30. Українська армія отримала на озброєння турецькі високоточні ракети TRLG-230, Focus, 21.11.2022
 31. Армія Росії обстріляла Херсон, який у Кремлі називають “центром області у складі РФ”, Focus, 21.11.2022
 32. Польська прокуратура проти участі українців у розслідуванні вибуху ракети – ЗМІ, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 21.11.2022
 33. Прикордонники розповіли, як білоруські РЕБ полюють на українські дрони, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 21.11.2022
 34. ЗСУ крок за кроком звільняють території на напрямку Сватове–Кремінна – Гайдай, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 21.11.2022
 35. 271-Е СУТКИ ВОЙНЫ. УКРАИНСКИЕ ЗАЩИТНИКИ ОТРАЗИЛИ ВРАЖЕСКИЕ АТАКИ ВБЛИЗИ ДЕСЯТИ НАСЕЛЕННЫХ ПУНКТОВ, Киевская правда, 21.11.2022
 36. Люксембург передає Україні позашляховики “Хамві”, Європейська правда, 21.11.2022
 37. Винищувачі НАТО у країнах Балтії за останній тиждень двічі піднімали для супроводу російських, Європейська правда, 21.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply