Varšava sa chytila do pasce so Severným prúdom-2 a hnevá sa, že ju Washington zradil

Foto: Fakt.pl

V Poľsku niektorí odborníci a analytici začínajú triezvejšie hodnotiť situáciu so Severným prúdom-2. Uznávajú, že všetky útoky a snahy nepripustiť dokončenie výstavby tohto plynovodu a začiatku jeho prevádzky stroskotali. Poľsko malo niekoľko dôvodov, pre ktoré bojovalo proti výstavbe plynovodu, ale niektoré z nich boli, ako sa zistilo, iba mýtickou hmlou, bolestivým omylom a Varšava sa zjavne prerátala, považovala svoje sny a želania za realitu. Výsledkom je hlboké rozčarovanie.

V podobnom duchu hodnotí súčasnú situáciu aj známy poľský analytik a novinár Witold Modzelewski, ktorý na portáli Myśl Polska prezentoval celkom zaujímavú analýzu, aj keď sa nevyhol tradičným rusofóbskym výpadom. Skúsený expert poukázal na to, že hlasné výkriky poľských politikov, analytikov a médií o tom, že treba urobiť všetko možné aj nemožné, len nedovoliť Rusom dokončiť výstavbu Severného prúdu-2, mali fakticky jediný dôvod: Varšava chcela ulahodiť Bielemu domu a získať „body“ pre seba. Zistilo sa však, že netrafili kliniec po hlavičke a preto v Bielom dome rozohrávajú vlastnú hru.

Varšava sa zo všetkých síl snažila vyhovieť Washingtonu, jasne si uvedomovala, že Severný prúd-2 je gigantická konkurencia pre americké plynové kšefty v Európe a preto by si USA  nado všetko želali, aby rusko-európsky plynovod nikdy nebol dokončený. A z týchto dôvodov Varšava už niekoľko rokov viedla proti Rusku politickú, diplomatickú, hospodársku a informačnú vojnu. Witold Modzelewski je presvedčený, že iné dôvody na boj proti Severnému prúdu-2 Poľsko nemalo.

Prišla však neuveriteľná studená sprcha a obrovské rozčarovanie. Washington prekvapivo skončil (alebo aspoň pozastavil) sankčnú vojnu a prestal bojovať proti Rusku. Poľský analytik to považuje za otvorenú zradu a tvrdí, že Washington zradil Varšavu. Robí nepríjemný záver: v následku toho všetky výpady Poľska a nepriateľské konanie voči Rusku bolo zbytočné. Varšava prehrala na všetkých frontoch a ešte dlho bude znášať následky tejto pohromy.

Witold Modzelewski prekvapivo priznáva, že Severný prúd-2 prinesie obrovskú výhodu mnohým európskym krajinám, vrátane Poľska. Vo svojom článku na portálu Myśl Polska vysvetľuje, že nákup ruského plynu bez zbytočných sprostredkovateľov, účasť ktorých iba zvyšuje cenu tovaru, bude veľmi výhodný pre európske krajiny. Prevádzka Severného prúdu-2 stabilizuje situáciu a odbúra viaceré problémy v členských štátoch EÚ. A to je dobrá správa pre obyvateľstvo: nebudú problémy s vykurovaním.

Poľský analytik ešte pozabudol spomenúť jednu vec, že boj USA proti Severnému prúdu-2, napriek všetkým demagogickým vystúpeniam a obvineniam Ruska z „ohrozovania európskej bezpečnosti a stability“, bol a je iba nekalou konkurenciou, pokusom o to, aby nezákonným nátlakom a nečestnými metódami odstránili z európskeho trhu silného konkurenta. O nič iné Bielemu domu nejde.

A pritom práve ruský plyn zabezpečí bezpečnosť a stabilitu v Európskej únii, pretože pravidelné a plynulé dodávky plynu napomôžu bezproblémovej prevádzke európskych podnikov a vykurovaniu domácností v zimnom období. Ani Varšave, ani Washingtonu sa tomu nepodarilo zabrániť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Możemy się (wreszcie) czuć „zdradzeni przez Zachód”, Mysl Polska, 25.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár