Vega-náboženstvo

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

V decembri 2014 na Psychology Today publikovali výsledky štúdie, podľa ktorej sa až 5 zo 6 vegetariánov a 7 z 10 vegánov napokon vráti ku konzumácii mäsa. Vzorku tvorilo 11399 dospelých ľudí, trocha starších, vzdelanejších a s väčším podielom žien a belochov ako je americký priemer.

Iba 2 % respondentov nekonzumovali mäso vôbec (tento podiel sa za 20 rokov významne nezmenil), 1,5 % boli vegetariáni a 0,5 % vegáni. Výsledky celkovo korešpondovali s výsledkami iných štúdií. Liberálnych veg(etari)ánov bolo viac než dvakrát toľko ako konzervatívnych. Bývalí veg(etari)áni boli starší, konzervatívnejší a bolo medzi nimi viac kresťanov. Väčšinu bývalých aj súčasných veg(etari)ánov tvorili ženy, 29 % bývalých malo počas obdobia bez konzumácie mäsa zdravotné problémy, 37 % naznačilo, že chcú časom opäť odstrániť mäso zo svojho jedálneho lístka. Až 43 % exveg(etari)ánom pripadalo ťažké vôbec nekonzumovať mäso. Autori štúdie konštatovali, že namiesto presviedčania hŕstky ľudí o úplnom veg(etari)ánstve by bolo lepšie, keby sa ochrancovia zvierat pokúšali presvedčiť viacerých, aby svoju konzumáciu mäsa zredukovali.

Toto by bolo reálne, keby vegáni boli len samí racionálne zmýšľajúci ľudia. Nepochybne mnohí takí sú, ale pribúda aj takých, ktorí si zo svojho bezmäsitého životného štýlu urobili náboženstvo. Ultraliberálna mládež, ktorá bojuje za práva žien, homosexuálov či migrantov, si bežne pridáva aj boj za práva zvierat, k čomu prirodzene patrí minimálne odmietanie mäsa. Títo ľudia potom bombardujú sociálne siete príspevkami plnými citového vydierania, kde konzumentov mäsa označujú za vrahov zvierat. „Pojedači mŕtvol“ sú v ich očiach len obyčajní primitívi.

Vrcholom absurdity je trend spájania satanistickej a vegánskej filozofie. Existujú internetové obchody (napr. Spreadshirt a Etsy) ponúkajúce celé priehrštia tričiek s tematikou satanistického vegánstva vrátane motívu loga zakladateľov blackmetalovej hudby, britskej skupiny Venom, pozmeneného do nápisu Vegan. Etsy predáva aj vegánsky parfum Lucifer.

Autori: Karol Kardoš, Marián Benka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár