Veľkonočné posolstvo kňaza Marcina

· Čas čítania: 5 min.
Otec Matúš Marcin. Foto: Matúš Plecho / Zem&Vek

Včera vo večerných hodinách sme od gréckokatolíckeho kňaza Matúša Marcina dostali do redakcie toto veľkonočné posolstvo:

Drahí čitatelia časopisu Zem&Vek, redaktori, grafici, vydavatelia, ľudia dobrej vôle, ktorí čítate tieto riadky…

V dnešný slávnostný deň Kristovho vzkriesenia, Paschy Vám chcem všetkým zaželať predovšetkým vieru, nádej, lásku. Chcem vám priať pokoj do vašich sŕdc, aby ste Ním naplnení mohli tento pokoj, nádej a lásku šíriť všetkým tým, ktorí čítajú tento časopis a predovšetkým členom vašich rodín. Kristus vstal z mŕtvych a túto pravdu nám nikto nevezme, Kristus je víťazom nad smrťou, nad každou temnotou na tejto zemi. On je Svetlo, On je cesta. On je Pravda, On je Život. On zobral všetky hriechy sveta na seba, aby si ty drahý brat a sestra, aby si ty človek, mohol žiť v slobode, v láske, v pokoji a v nádeji.

Kristus nás neprišiel oslobodiť od totality Rímskej ríše, On prišiel aby nám daroval pravú slobodu, aby si sa mohol nazvať božím synom, božou dcérou, lebo ním si! Si stvorený na boží obraz a podobu. Prišiel ťa oslobodiť z otroctva hriechu, z akéhokoľvek otroctva, ktoré byť ťa ako človeka chcelo niečím, či niekým zotročiť. Dnes ťa chce vzkriesený Kristus, Spasiteľ sveta, oslobodiť od strachu, od strachu byť zotročeným akoukoľvek totalitou dnešného sveta, od strachu myslieť neslobodne, od strachu zo systému, ktorý sa usiluje podmaniť si človeka, od strachu z akejkoľvek choroby či pandémie, ktorá ťa zotročuje a prináša nepokoj, neistotu a strach do tvojho srdca. Tak vstaň a ži, lebo aj Kristus vstáva z hrobu a spolu s ním aj my všetci povstaneme. Tak nás učí apoštol Pavol, v liste Rimanom…

Krstom sme teda s ním boli pochovaní v smrť, aby sme tak, ako bol Kristus vzkriesený z mŕtvych Otcovou slávou, aj my žili novým životom.

Lebo ak sme s ním zrástli a stali sa mu podobnými v smrti, tak mu budeme podobní aj v zmŕtvychvstaní.

Veď vieme, že náš starý človek bol s ním ukrižovaný, aby bolo hriešne telo zničené, aby sme už neotročili hriechu.

Lebo kto zomrel, je ospravedlnený od hriechu.

Ale ak sme zomreli s Kristom, veríme, že s ním budeme aj žiť.

Veď vieme, že Kristus vzkriesený z mŕtvych už neumiera, smrť nad ním už nepanuje.

Lebo keď zomrel, zomrel raz navždy hriechu, ale keď žije, žije Bohu.

Tak zmýšľajte o sebe aj vy: že ste mŕtvi hriechu a žijete Bohu v Kristovi Ježišovi.

Nech teda nevládne hriech vo vašom smrteľnom tele, žeby ste sa poddávali jeho žiadostiam,

ani nevydávajte svoje údy hriechu za nástroj neprávosti, ale oddajte sa Bohu ako živí, čo vstali z mŕtvych, a svoje údy dajte Bohu za nástroj spravodlivosti.

A hriech už nebude panovať nad vami, lebo nie ste pod zákonom, ale pod milosťou.

Rimanom 6, 4b – 14

Ježiš bol v hrobe pre môj i tvoj hriech. V tom prázdnom hrobe ležia všetky naše hriechy, bolesti, závislosti a neprávosti, ľudské zlyhania, posadnutosti i démonické útlaky, tam ležia všetky naše choroby – duchovné, duševné, psychické i tie telesné, ktoré strpčujú náš život. V tom hrobe leží naša smrť, naše otroctvo, naša nesloboda, tam ležal Ježiš, ktorý zobral toto všetko na seba, aby teba oslobodil, uzdravil, očistil, urobil dieťaťom Nebeského Otca, čistým a nepoškvrneným, podľa svojho Slova. Na Jeruzalemskej utierni, čo je obrad nadhrobného oplakávania Ježiša v byzantskej duchovnej tradícii, môžeme vidieť dôsledky tohto spásonosného umučenia: „ …brány pekla si rozbil a zvoli diablovej si koniec urobil….na kríž si svoje ruky pribil a vláde nepriateľa si koniec učinil.“ (1. a 2. velebenie 2. stanice). „ Satan vládne nad ľudským pokolením, ale nie naveky, lebo ty si vstúpil do hrobu Mocný a svojou oživujúcou rukou si roztrhal okovy smrti. Ako prvorodený z mŕtvych, ohlásil si skutočné oslobodenie všetkým, čo od vekov chradli pod Zemou.“ (6. pieseň kánona Jeruzalemskej utierne).

Splnilo sa to, čo Kristus ohlasoval počas života: „Nadišla hodina, aby bol Syn človeka oslávený. Veru, veru, hovorím vám: Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu.“ Jn12, 23b-24.

Nuž, spolu s Kristom aj mi zotrvajme v posvätnom tichu, plný bázne nad Božou spravodlivosťou a láskou, aby sme pochovajúc s Ním náš hriech, naše otroctvo, mohli s Ním prijať aj naše vzkriesenie.

Milovaní, nech Vás všetkých svetlo Kristovho Vzkriesenia sprevádza po všetky dni vášho života, pri hľadaní pravdy o ľudskom živote, o človeku, o svete, o spoločnosti, o Cirkvi, ktorú založil Kristus ako nástroj spásy pre každého, ktorý uverí v jeho meno. Evanjelista Ján, ten, ktorý najviac miloval Ježiša a zostal s ním a s Jeho matkou Máriou aj pri Kríži, keď iný zutekali, nám píše:

Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno,

čo sa nenarodili ani z krvi, ani z vôle tela, ani z vôle muža, ale z Boha.

A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy.

Ján o ňom vydal svedectvo a volal: „Toto je ten, o ktorom som hovoril: Ten, čo príde po mne, je predo mnou, lebo bol prv ako ja.“

Z jeho plnosti sme my všetci dostali milosť za milosťou.

Lebo ak zákon bol daný skrze Mojžiša, milosť a pravda prišli skrze Ježiša Krista.

Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boh, ktorý je v lone Otca, ten o ňom priniesol zvesť.

Ján 1, 12 – 18

o. Matúš Marcin

gréckokatolícky kňaz, Klokočov

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár