Veľký skeptik Andrej Babiš letí do Budapešti kvôli ruskej vakcíne Sputnik V

Foto: Lidovky

Európska únia sa začína ešte viac otáčať k Rusku. Robí to síce veľmi neochotne, zatnúc zuby, s nevôľou – ako inak, z núdze. Tak, ako EÚ nedokáže prežiť bez ruského plynu, podľa všetkého, neprežije ani bez ruskej vakcíny Sputnik V. Napriek tomu, že väčšina európskych politikov sa mieni aj naďalej hádať s Moskvou, rozkazovať jej, čo môže a čo nemôže a uvaľovať sankcie na Rusko, predsa sa asi len bude musieť pokoriť a požiadať ho, aby láskavo dodalo vakcínu Sputnik V.

Pochopil to aj jeden z najväčších skeptikov a negativistov voči Rusku, český premiér Andrej Babiš, ktorý z dôvodov, ktoré pozná asi iba on sám, tvrdo odmietal použitie vakcíny Sputnik V v Česku a tvrdil, že krajina bude dostávať iba vakcíny západnej výroby. Naopak, na importe ruskej vakcíny trvá Komunistická strana Čiech a Moravy, o parlamentnú podporu ktorej sa opiera súčasná vláda. Variant s ruskou vakcínou navrhoval aj Babišov poradca, Roman Prymula. Doteraz bol český premiér neoblomný, ale…

Práve dnes navštívi Budapešť a svojho maďarského kolegu Viktora Orbána, ktorý ako prvý a zatiaľ jediný v EÚ dal zelenú ruskej vakcíne. Podľa všetkého, Orban sa riadi jednoduchým princípom „Politika je politika, ale zdravie obyvateľstva je zdravie obyvateľstva.“ A len tak mimochodom, rovnakým princípom sa riadi aj v oblasti hospodárstva, keď práve Maďarsko má najrozsiahlejšiu a najúspešnejšiu hospodársku spoluprácu s Ruskom spomedzi všetkých členských štátov EÚ.

Spolu s Andrejom Babišom do Maďarska príde aj vládny expertný tím na koronavírus a bude rokovať s premiérom Orbánom o očkovaní a o skúsenostiach s ruskou vakcínou Sputnik V. O svojej „sputnikovej ceste“ Andrej Babiš informoval na Twitteri: „V piatok letím do Budapešti za Viktorom Orbánom s expertným tímom na covid-19. Témy sú jasné: očkovanie, ich skúsenosti s vakcínou Sputnik V a tiež nový liek Bamlan, ktorý o 80 % znižuje riziko, že sa pacient s covidom dostane na JIP,“ uviedol Andrej Babiš na Twitteri.

Tím, ktorý prichádza do Budapešti, je zložený z epidemiológov, virológov a ďalších expertov. Premiéra bude sprevádzať aj jeho poradca Roman Prymula. Rokovania prebehnú v troch skupinách, keď sa prvá bude zaoberať očkovaním, druhá procesom registrácie očkovacích látok a tretia sa zameria na liečebný proces ochorení COVID-19. Budú diskutovať tiež o lieku Bamlanivimab, ktorý má obmedziť množstvo vírusov v tele a tým zamedziť ťažšiemu priebehu ochorenia.

Pred odletom pre domáce média Babiš podotkol, že je veľmi dôležité, aby Európska agentúra pre liečebné preparáty čo najrýchlejšie schválila použitie Sputniku V. „Na vakcíny sa treba pozerať z toho uhlu pohľadu, nakoľko sú bezpečné pre zdravie. Je úplne jedno, odkiaľ pochádzajú,“ zdôraznil český premiér, ktorého postoj sa otočil o 180 stupňov.

V súčasnosti do Česka dodávajú vakcínu americkej spoločnosti Pfizer a jej nemeckého partnera BioNTech a tiež preparát americkej spoločnosti Moderna. Kvôli výrobným problémom preparátu Pfizer a BioNTech sa dodávky týchto vakcín do Česka značne znížili.

Doposiaľ je ruská vakcína Sputnik zaregistrovaná v 16 štátoch. Očakáva sa, že v priebehu niekoľkých dní očkovanie Sputnikom V začnú v Bolívii, Kazachstane, Turkmenistane, Palestíne, Spojených arabských emirátoch, Paraguaji, Maďarsku, Arménsku, Alžírsku, Srbskej republike v Bosne a Hercegovine, Venezuele a Iráne.

Európska únia sa v týchto dňoch znova začína ešte viac otáčať k Rusku. Vo svojej histórii to robila dosť často. Ale prakticky vždy, ako aj dnes, to robila veľmi neochotne, zatnúc zuby, s nevôľou a v časoch núdze. V poslednom období je Rusko pre Európsku úniu, tak isto ako aj Čína, nepriateľom. Prečo? Pretože napreduje vlastnou cestou, rozvíja sa podľa vlastného svedomia a vedomia a celému svetu ukazuje celú prehnitosť, nezmyselnosť a škodlivosť takzvaných „západných hodnôt“ a „euroatlantickej orientácie.“

Takýto „hriech“ európski, ale aj zaoceánski slniečkari, liberáli, populisti a genderoví demokrati  ešte dlho Rusku neodpustia – a preto budú trápiť vlastné obyvateľstvo, šíriac paniku, nenávisť a obavy z „ruského agresora.“ A budú aj naďalej klamať, prekrúcať fakty, podporovať tú opozíciu v Rusku, ktorá sa bude snažiť uskutočniť štátny prevrat, ako na Ukrajine a „nainštalovať“ bábkovú, poslušnú Západu vládu. A budú aj naďalej poškodzovať Rusko a uvaľovať naň sankcie, ale nakoniec vždy prídu s natiahnutou rukou a budú ho prosíkať o pomoc, keď kritickú situáciu doma už nebudú zvládať.

Je to typická stratégia potkanov a taktika šakalov. Jedinou nádejou je, že súčasných liberálo-somárov a slniečkarskych potkanov v EÚ vystriedajú ozajstní odborníci, rozumní ľudia a vlastenci, ktorí si jasne uvedomujú, že s Ruskom sa netreba hádať, ale radšej spolupracovať a spoločne riešiť mnohé ťažké problémy. Európa by mala prestať slúžiť pochybným záujmom zaoceánskeho strýčka, ale reálne sa starať o ľudí žijúcich v EÚ, čo znamená žiť v mieri a za podmienok hospodárskej spolupráce a susedskej pomoci s Ruskom. Bude to veľmi užitočné pre obe strany. Bohužiaľ, na tieto zmeny v zapáchajúcom európskom močiari si ešte budeme musieť dlho počkať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Babiš poletí za Orbánem. Chce zjistit zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik, Lidovky, 3.2.2021

(2) Česko zvažuje nákup ruské vakcíny. Je jedno, jaký má původ, řekl Babiš, TN Nova, 3.2.2021

(3) Babiš poletí za Orbánem. Chce zjistit zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik, The World News, 3.2.2021

(4) https://twitter.com/AndrejBabis/status/1356911816518078465?ref_src=twsrc%5Etfw

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply