Viac ako milión ľudí v Európe stratilo prácu za dva týždne

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Európska odborová konfederácia (ETUC) odhalila, že za posledné dva týždne prišlo o prácu najmenej jeden milión obyvateľov. Číslo by malo byť omnoho vyššie, pretože nezohľadňuje „freelancerov“ (na voľnej nohe) a ľudí, ktorí pracujú bez kontraktu. „Momentálne prežívame to, že počet spoločností, ktoré miznú z trhu, dramaticky rastie. Tisíce a tisíce malých a stredných podnikov, ktoré boli uzavreté, sa nevrátia do obehu a umierajú. Na druhej strane sme svedkami, že najmenej jeden milión pracovníkov stratilo zamestnanie v európskych krajinách kvôli nedostatku krátkodobých pracovných podmienok alebo náhradných príjmov pri PN,“ uvádza generálny tajomník ETUC Luca Visentini pre Euronews.

„Viete si predstaviť, čo sa stane po Veľkej noci, ak sa táto situácia nevyrieši mimoriadnymi opatreniami? Existuje riziko, že počet bude trojnásobný, štvornásobný,“ upozornil Visentini.

Talianska vláda oznámila, že venuje 400 miliónov eur na výdavky spojené so stravnými lístkami pre chudobným občanom. Dodatočný balík pomoci pre starostov činí 4,3 miliardy eur. Noviny El País informovali, že vláda v Španielsku na polroka zastavila platby za prenájom a rozšírila dostupnosť pôžičiek a mikroúverov s úrokom 0%. Podpredseda vlády Pablo Iglesias Turrión dodal, že splácanie prenájmov bude možné realizovať v horizonte 6-10 rokov. Španielsko, Taliansko a Francúzsko vyzvali Európsku úniu k činnosti a vydávaniu tzv. koronabondov na boj proti kríze spôsobenej koronavírusom. Brusel návrh neschválil.

Schému prerozdeľovania dlhu ako rozšírenia finančného zásahu na všetky členské štáty odmietlo Nemecko, Holandsko, Fínsko a Rakúsko, keďže sa domnievajú, že systém potrestá štáty, ktoré boli na pandémiu viac pripravené.

Osemmiliónové Rakúsko investuje na zmiernenie dopadov pandémie 38 miliárd eur. Vláda Igora Matoviča, ktorá neváha kupovať americké stíhačky v dnešnej situácii, ohlásila s veľkou pompou, že na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené a voľné zdroje EÚ v chudobnom objeme 4 miliárd eur.

Pramene:
[1] Coronavirus in Europe: one million job losses in two weeks is tip of the iceberg; autor: Sandor Zsiros; EuroNews, 31.3.2020

[2] EU President Admits That Europe ‘Underestimated’ Coronavirus; autor: Kurt Zindulka; Breitbart Europe, 18.3.2020

[3] Európsky týždeň | Lídri EÚ koronabondy neschválili; autor: Radovan Geist; Euractiv, 30.3.2020

[4] Italy sets aside €400m for food vouchers as social unrest mounts; autor: Angela Giuffrida; The Guardian, 31.3.2020

[5] Na zmiernenie dopadov koronavírusu by mali ísť nezazmluvnené a voľné zdroje EÚ v objeme 4 miliardy eur; partnerskadohoda.gov.sk; 24.3.2020

[6] Spanish Cabinet rolls out new measures to cushion economic blow of coronavirus crisis; El País, 31.3.2020

[7] Rakúsko dá na zmiernenie dopadov pandémie 38 miliárd eur. V Tirolsku platí karanténa; ČTK, 18.3.2020

[8] Coronavirus reopens Europe´s angry divide; autor: Ishaan Taroor; Washington Post, 1.4.2020

[9] U.S. Aid Talks Stumble; Stay-at-Home Orders Expand: Virus Update; Bloomberg News, 22.3.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár