Vítačská totalita útočí na migračnú politiku Indie. Rozvíri turbulencie nepredvídateľného rozsahu?

Zdroj: Twitter

 

Už sedem mesiacov prebiehajú v Hongkongu protivládne protestné akcie prevažne prozápadných študentov. Počiatoční pokojné, disciplinované a nápadité prejavy nenásilného odporu eskalovali po niekoľkých mesiacoch do fyzických konfrontácií a zrážok s poriadkovými silami. Netrvalo dlho a tiekla krv, rinčalo sklo, vzduchom lietali Molotovove koktaily, horeli autá a zavíjali sirény sanitiek odvážajúcich zranených. Najľudnatejšia krajina sveta a nastupujúca globálna superveľmoc dostala cez majdan v Hongkongu infekciu v zraniteľnom mäkkom podbruší. Majdan v Hongkongu síce neohrozuje ešte zdravie celého organizmu, ale každopádne mu škodí. K stonajúcemu čínskemu drakovi pribudol pred niekoľkými dňami zranený indický slon.

 

Namiesto vďaky …

 

Zdá sa, že Indiu, ktorá predbehne už o 10-15 rokov v ľudnatosti Čínu, zasiahla oveľa prudšia forma rozleptávajúcej virózy. Šíri sa rýchlo po celom organizme, ktorý nebol nikdy úplne zdravý, pretože je od narodenia labilný a chúlostivý. India sa rodila v bolestiach štiepenia Britskej Indie podľa konfesijných siločiar. Moslimská menšina si zriadila vlastný štátny útvar – Pakistan, z ktorého sa neskôr vyčlenila východná časť a osamostatnila pod menom Bangladéš.

 

I tak ostala v Indii žiť zhruba 10-percentná moslimská menšina. Odvtedy (od roku 1957) stúpol jej podiel na 15 percent obyvateľstva a v absolútnych číslach na vyše dvesto miliónov. Keby indickí moslimovia vytvorili vlastný štát, bol by po Indonézii druhou najľudnatejšou islamskou krajinou na svete. Ľudnatejšou než susedný Pakistan, alebo Bangladéš.

 


Zdroj: Wikipédia

https://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_India#Population

 

Vyčlenenie moslimov z Indie však nie je možné, nakoľko tam žijú relatívne rozptýlene a početnú väčšinu majú len na súostroví Lakadivy a v štáte Džammú a Kašmír. Islamský radikalizmus, najmä ak by nadobudol podobu ozbrojeného povstania, by mohol ohroziť celistvosť štátu. Indická federácia síce predstavuje – dokým je vnútorne celistvá – nastupujúcu ázijskú veľmoc. Nie je však žiadnym tajomstvom, že táto etnicky, jazykovo a nábožensky rozmanitá krajina je vnútorne ľahko rozvrátiteľná. Silnou stránkou Indickej federácie v pokojných dobách, ale slabou v búrlivých časoch, sa ukazuje byť jej pluralitná parlamentná demokracia. Umožňuje islamskému obyvateľstvu domáhať sa prehlbovania svojich náboženských a kultúrnych práv, čo je chvályhodné, a čo medzinárodné ľudskoprávne inštitúcie v plnej miere podporujú.

 

Na druhej strane susedné islamské krajiny Afganistan, Pakistan a Bangladéš okliešťujú práva svojich nemoslimských menšín do takej miery, že utekajú pred islamizáciou do zahraničia. V Indii žije niekoľko miliónov utečencov tejto kategórie z menovaných troch krajín. Väčšine chýba prisťahovalecké povolenie a žijú ako ilegáli bez právnej ochrany štátu.

 

Indický parlament preto rozhodol, že vláda bude môcť poskytnúť privandrovalcom, čo utiekli z menovaných troch krajín pred náboženským prenasledovaním, príležitosť legalizovať si pobyt v Indii, aby mohli po piatich rokoch žiadať o štátne občianstvo.

 

Obe komory parlamentu odhlasovali novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá uľahčuje získanie indického občianstva nelegálnym prisťahovalcom z Afganistanu, Pakistanu a Bangladéšu, ak sú príslušníkmi hinduistických, sikhských, budhistických, kresťanských, zoroastrijských a džinistických menšín a boli tam vystavení náboženskému prenasledovaniu. Text novely publikoval 12. decembra vestník The Gazette of India. Namiesto pochvaly vyvolal doma i v zahraničí búrku nevôle. Nezahrnul totiž moslimov do vymenovaného mixu prenasledovaných náboženských menším v Afganistane, Bangladéši a Pakistane. Inými slovami, neurobil čosi tak absurdné, ako by bolo zahrnutie moslimskej utlačovateľskej väčšiny medzi obete islamizácie v radoch neislamských menšín.

 

… je oheň na streche

 

Indická vláda si tým poštvala proti sebe nadnárodné mocenské kruhy, ktoré nútia, ako vidno, nielen európske krajiny, ale už aj Indiu k totálnemu otváraniu hraníc a k paušálnemu vítačstvu. Globálny konglomerát mimovládnych ultraliberálnych úderiek spustil okamžite celosvetovú mediálnu kampaň. Štylizoval ju do kritiky indickej vlády za údajnú diskrimináciu moslimských migrantov. Slniečkárske mimovládky zahniezdené predovšetkým v akademických a umeleckých kruhoch sa horlivo pripojili k podráždeným protestom islamistických organizácií a spoločne naštartovali vlnu demonštrácií, ktorá sa prevalila celou Indiou.

 

Kombinácia slniečkárskych hnutí s organizovaným podhubím radikálneho a militantného islamizmu vytvára v Indii krajne nebezpečnú zápalnú zmes. Je šokujúce sledovať, ako šialene rýchlo – v priebehu iba desiatich dní – prerástli pouličné demonštrácie v násilné incidenty s políciou. Tlačová agentúra Reuters vyčíslila za toto krátke obdobie počet obetí na ľudských životoch na devätnásť. Stovky demonštrantov a policajtov utrpeli zranenia. Polícia zatkla a vyšetruje vyše 1500 výtržníkov. Ďalších 4000 zadržala a prepustila. Vláda sa obáva vzplanutia masovej rebélie, ktorá by sa mohla z univerzít rozšíriť po celej krajine a prerásť v krvavé náboženské zrážky.

 

Infografika na sociálnej sieti Twiter mapuje dramatický vzostup výskytu protestných akcií na univerzitných kampusoch.

 

Porovnanie ohnísk nepokojov 16. decembra so stavom v nasledujúcom dni priam vyráža dych:

 

Tu je stav k 16. decembru:

https://twitter.com/scroll_in/status/1206617043832754176


 

 

A tu k 17. decembru:


 

Ak sa v Indii celoplošne rozhoria majdany, môže to mať desivé následky. Z mešít v Dílií a v iných indických mestách vychádzali v piatok do ulíc davy veriacich volajúce po demisii vlády. Polícia nasadila proti nim vodné delá a slzný plyn. Ak slniečkárov z univerzít a ich akú-takú umiernenosť vystrieda hrubosť a fanatizmus militantných islamistov, čakajú Indiu v novom roku turbulencie s otvoreným koncom.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply