Víťazstvo progresívcov v eurovoľbách je relatívne

Ilustračný obrázok: Archív

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sú na Slovensku už tradične voľbami nižšej, až najnižšej dôležitosti. Aj keď oproti tým spred piatich rokov, keď sme mali účasť historicky najnižšiu – niečo okolo 13 %, sme tohto roku poskočili skoro o desať percent – s 23 % sme si prvenstvo v nízkej účasti v rámci EÚ bezpečne udržali. Údaje o voličskej účasti neuvádzame samoúčelne. Sú totiž veľmi dôležité pri interpretácii výsledkov týchto volieb. Práve nízka volebná účasť zásadne skresľuje reálnu podporu jednotlivých strán pri voľbách prvej dôležitosti, teda pri parlamentných voľbách. Tam sa účasť pohybuje na úrovni okolo 60 %, čo treba vziať do úvahy pri porovnávaní oboch volieb.

Aj tieto voľby však dokážu jednoznačne načrtnúť trend. Trocha neočakávaným víťazom sa stala koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu. Neočakávaným preto, lebo prieskumy im dávali maximálne niečo nad 10 %, skutočnosť nakoniec bola dvojnásobná. Príčiny ich úspechu sú jednoznačné. PS sa vyviezlo na vlne popularity novozvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej. Ale to nebol jediný dôvod. Spojenie vtedy ešte Štefunka s Beblavým akoby dalo dobrý príklad spájania sa, víťazstva zodpovednosti nad egom, a dokonca mohol zaúčinkovať aj takzvaný synergický efekt. No a nakoniec treba konštatovať, že kampaň robili profesionálne, úspešne cieliac predovšetkým na mládež, neurobili žiadnu chybu a výsledok sa teda dostavil. S jemnou iróniou teda môžeme konštatovať, že peniaze Esetu boli investované veľmi efektívne.

Autor: Roman Michelko

[plsc_button url=”http://bit.ly/kupit-online-zemavek-jul-2019″ target=”_blank” color=”green” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]KÚPIŤ ZEM&VEK JÚL 2019[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply