Vláda a RTVS prerazili dno

· Čas čítania: 5 min.
Foto: HN Online.sk

A nič sa nedeje. Dnes je svojrázne „jubileum“ – presne pred desiatimi dňami sa ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zúčastnila na „komediálnom seriáli“ RTVS Pumpa a utrúsila aj svojrázne poznámky na margo smrti bývalého policajného šéfa Milana Lučanského. Pobúrila tým síce značnú časť verejnosti, niektorých politikov, ale to sa prakticky nedotklo koaličných politikov, analytikov a mainstreamových médií. Skrátka, všetko je all wright. RTVS a ministerka spravodlivosti sa tvária, že sa vôbec nič nestalo.

Ministerka sa podľa televízneho scenára akože iba náhodou objavila na pumpe a zapojila sa do diskusie, ktorú predtým viedli dve hlavné postavy relácie. Smrti bývalého policajného prezidenta Lučanského sa venovali Dano (herec Dano Heriban) a Michal (Michal Kubovčík). Bol to dlhší, nudný a hlavne veľmi nevhodný dialóg, čo v žiadnom prípade do komediálnej relácie nepatrí. Autori relácie, scenáristi a herci zjavne zablúdili v mediálnej džungli a zabudli, že nediskutujú medzi sebou niekde v krčme a neprezentujú svoje choré názory, ale imitujú akože komediálnu reláciu.

Herci plnili čisto spravodajskú úlohu: kritizovali opozičných politikov, ospravedlňovali Matoviča, že veď ani vláda, ani on osobne neuväznil Lučanského, ale urobil to nezávislý súd. Toto duo doplnil aj tretí herec a nakoniec sa k nim pripojila aj pani ministerka. Objektivita, pravda, nezávislosť, o ktorých tak často vykrikujú mainstreamové média, vrátane RTVS, v tomto prípade jednoznačne chýbali. Nebola to žiadna prezentácia opačných, ba ani trochu odlišných názorov a postojov, objektívny dialóg, ako to snažia prezentovať tvorcovia relácie, ale iba čisto jednostranný, koalično-stranícky pohľad, tupo-podradná, vulgárna, politická, slniečkarsko-liberálna fraška. Totálne dno, spodina.

Scénka, v ktorej účinkuje aj Kolíková, začína jej príchodom k pultu a diskusiou s hercom Michalom Kubovčíkom, ktorý uviedol, „spravodlivosť nosí šatku cez oči, čiže je slepá“. To ale asi súčasnú ministerku „spravodlivosti“ určite nemal na mysli. A Kolíková, ako sa aj patrí na „komediálny seriál,“ začína meditovať nad tým, či Lučanský spáchal samovraždu: „Prvé zranenie bolo jeho vlastné. Nakoniec to povedal sám, povedal to advokát. A to druhé bolo, bohužiaľ samovražda, tak to zo všetkého vychádza.“

A začína sa slniečkarsko-liberálny „komediálny sabat“. Herec Dano Heriban sa pýta: „No dobre a čo si myslíte, veď asi musel mať za ušami, nie? Asi sa dačoho bál, keď to urobil alebo čo.“ Kolíková síce hovorí, že sú to špekulácie, ale Heriban trvá na svojom: „Veď sú, ale ľudí to zaujíma.“ Čerešničkou na torte je záver epizódy s ministerkou. Herec Tibor Vokoun jej povedal, že mu… prekáža, že niektorí ľudia považujú Lučanského za hrdinu (v relácii to povedal úplne „po slovensky,“ tak, ako to podľa tvorcov relácie patrí do televízneho „komediálneho seriálu“: že ho „strašne serie, že niektorí toho Lučanského majú za hrdinu“).

Pani ministerka ľadovým tónom zabíja posledný klinec: „No Kuciak ani Palach to nebol.“ A slávnostne odchádza. Nasleduje pozoruhodná poznámka Vokouna: „Toto som potreboval počuť.“ Nuž, túto „poznámočku“ herec určite nevymyslel sám, ale symbolizuje postoj tvorcov relácie a asi aj vedenia RTVS, keďže túto reláciu ponúka širokej verejnosti.

Čiže podľa Kolíkovej, Lučanský nebol Palach. A určite nebol! Ale čo sa týka hrdinstva, herci a pani ministerka to asi majú akosi pomýlené. Podľa Kolíkovej teda, Palach bol hrdina. Ale ozaj bol? Nemohol iným spôsobom vyjadriť svoj protest a bojovať proti režimu, ktorý nepovažoval za dobrý? A koľko ľudí by na Slovensku zostalo, keby tu bolo viac podobných „hrdinov,“ ako Palach? Možno predsa je lepšie a efektívnejšie bojovať za spravodlivosť inými spôsobmi? Možno aj tak, ako za spravodlivosť bojoval Milan Lučanský. Pani ministerke Kolíkovej však zrejme viac voňajú „hrdinovia“ iného typu.

Vieme, že pre extrémnych liberálov a slniečkarov nie je nič sväté. Ale to, čo spáchali na Pumpe – žumpe, to je určite hnus. V akože komediálnom seriáli sa venovali „hriechom“ človeka, ktorého iba niekoľko hodín predtým pochovali. Nejde iba o osobu samotného Lučanského, tak sa zachovať nemali právo voči nikomu – ba ani proti tomu najväčšiemu slniečkarovi – jednoducho proti žiadnemu človeku. Majú aspoň nejaké morálne hranice, svedomie, aspoň trochu zdravý úsudok? Nie náhodou celý liberálny slniečkarsky svet tak vrelo podporoval Pussy Riot, keď tancovali svoj „diabolský“ tanec v kostole. Pre slniečkarov nie je nič sväté.

Áno, vedenie RTVS pochopilo, že prekročilo morálne a profesionálne hranice a prerazilo dno a ospravedlnilo sa divákom, ktorých sa dotkol tento hnusný hyenizmus „komediálnej relácie“, a zároveň sa ospravedlnilo aj ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej za vtipy o jej výzore a vystupovaní. Vysvetlilo, že relácia Pumpa sa snaží na obrazovky vrátiť žáner politickej satiry, ktorá v televíznom vysielaní dlhodobo absentovala. Lenže politická satira má svoje pravidla a mantinely. Avšak povedané jemne, „nevhodná diskusia na nízkej úrovni“ hercov Pumpy a ministerky, to bola ozajstná žumpa. Bolo to nevhodné a nedôstojné.

Niet sa čomu čudovať. RTVS už dlhšie (asi v snahe konkurovať a viac zarábať na reklame) kopíruje programovú štruktúru slniečkarskych televízií, ktoré zo svojej strany kopírujú tupý a bezduchý americký televízny „štandard.“ Do nemoty sa točia tie isté podradné, treťotriedne americké seriály, vyrábajú sa amatérske sitkomy a hlavne politické spravodajstvo sa vo svojom podradnom slniečkarstve a rusofóbii pomaly dostáva na úroveň svetoznámych, totálne propagandistických žúmp, ako je Hlas Ameriky, Slobodná Európa, Deutshce Welle a pod.

Úcta a poklona tým zamestnancom RTVS, ktorí ešte zachraňujú dobré meno tejto televízie a najlepšie tradície, pracujú s rozumom, profesionálne a poctivo, vkladajú do svojej práce dušu a srdce v týchto ťažkých podmienkach, pod divokým nátlakom slniečkarov a amatérov vo vedení podniku. Títo odborníci vyrábajú kvalitné seriózne relácie, ktoré majú veľmi vysokú profesionálnu úroveň, dôstojnosť, myšlienky, zmysel a pointu. Mnohé relácie na RTVS však vyrábajú inak – v rovnakom duchu, ako spravodajstvo: sú tupé a bezduché, čisto slniečkarske, liberálno-genderové a pro-koaličné. Bohužiaľ RTVS vytvorila „komediálny“ seriál Pumpa, ktorý je totálna žumpa, ako aj celé politické spravodajstvo RTVS a časť jej relácií.

A čo sa týka pani ministerky spravodlivosti, nuž, čo povedať. Je to odvážna bojovníčka proti „hnusným Ficovcom,“ nezlomná kritička bývalej vlády a minulého režimu. Akurát, že v období vlády Roberta Fica pôsobila vo funkcii štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a bola pravou rukou ministerky Lucie Žitňanskej. Mala slušný plat, využívala štátnu limuzínu a iné výhody. A odrazu je z nej bojovníčka proti starému režimu. Slniečkari a liberáli radi prevracajú kabáty a otáčajú sa tam, kde viac platia a kde môžu byť pri koryte.

Práve tento námet by sa hodil do satirického, politického, komediálneho seriálu. A potom by sa z Pumpy nestala podradná, amatérska, tupo-slniečkarská Žumpa.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Kolíková sa v komediálnom seriáli RTVS vyjadrila k Lučanskému, Pellegrini jej to vyčítal, Hospodárske noviny, Slovensko, 17.1.2021
(2) https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/16350/256177#589
(3) https://www.facebook.com/HlasSocialnaDemokracia/
(4) https://www.facebook.com/pg/denisa.sakova/posts/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár