Vláda by mala rozlíšovať medzi pomocou domácim a zahraničným firmám

zdroj : Shutterstock

Nebudeme špekulovať, ako sa dva vládne balíčky pomoci pre domácnosti, živnostníkov, malé a stredné podniky prejavia na spomalení negatívnych dôsledkov hospodárskeho rastu, keďže veľa bude záležať aj od toho, ako sa podarí veľkým podnikom naštartovať svoj predmet podnikania na zahraničných trhoch. Prvé dva balíčky pomoci počítali s rôznou percentuálnou náhradou mzdy a straty tržieb v závislosti od toho, či firmy mohli alebo nemohli pokračovať v predmete podnikania a teda či zamestnanci chodili, alebo nechodili od zamestnania. Ako sa však bude porovnávať ich pokles tržieb, keď vieme, že okrem objemu zákaziek má na tržbu vplyv aj ich cena, ktorá sa z rôznych dôvodov môže z roka na rok meniť?

Budeme právom zvedaví ako sa bude postupovať s vládnou podporou vo veľkých podnikov, z ktorých tie zahraničné obdržali investičné stimuly a dividendy išli mimo naše územie. Ich zahraničné centrály majú navyše možnosť emitovať vlastné podnikové dlhopisy, ktoré nakupuje ECB lacno, čo pre nich znamená v porovnaní s veľkými podnikmi slovenských vlastníkov dosť výraznú konkurenčnú výhodu. O tom, že ich zahraniční vlastníci majú bližšie ku všetkým podporným peňažným formám z Európskej komisie a ďalších medzinárodných finančných inštitúcii sa nepochybuje. Už len podľa týchto kritérií by mala byť vládna finančná podpora veľkých podnikov rozdielna: ináč pre zahraničných a ináč pre slovenských vlastníkov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Autor je ekonóm.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply