Vláda plánuje znížiť ochranný limit na doplatky za lieky

V druhom sociálnom balíčku plánuje vláda Róberta Fica znížiť ochranný limit na doplatky za lieky, sociálne znevýhodneným pacientom by sa tak za doplatky malo vrátiť viac peňazí. V prípade dôchodcov sa ich limit bude týkať bez ohľadu na výšku dôchodku. Od budúceho roka by mali mať limit na doplatky za lieky aj deti do šesť rokov, a to vo výške osem eur za štvrťrok.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák hovorí až o 7,3 milióna eur ročne: „Vieme, že pacienti vnímajú výšku doplatkov za lieky naozaj citlivo. Je veľmi pozitívne, že po novom bude sociálne znevýhodnených pacientov, ktorých zákon ochráni pred vysokými doplatkami za lieky, omnoho viac. Podľa našich predpokladov by sa mohlo týmto pacientom ročne vrátiť za tieto doplatky približne 7,3 milióna eur.“

Pri starobných dôchodcoch plánujú limit znížiť zo 45 na 25 eur za štvrťrok, držiteľom ZŤP a invalidným dôchodcom z 30 na 25 eur. Poisťovne vracajú sociálne znevýhodneným pacientom peniaze za lieky od roku 2011.

„V každom prípade rozšírenie ochranného limitu na doplatky za lieky bude znamenať výrazné rozšírenie okruhu poistencov, ktorého sa táto úprava dotkne. VšZP bude rešpektovať zmenu legislatívy a bude požadovať kompenzáciu finančných prostriedkov na tento účel zo štátneho rozpočtu,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP)            Petra Balážová.

Medzi ďalšími opatreniami 15-bodového sociálneho, ekonomického a finančného balíčka, ktorý by mal stáť asi 200 miliónov eur, je napríklad zníženie DPH na vybrané druhy potravín (chlieb, mllieko), obnova priestorov štátnych nemocníc, zvýšenie minimálnej mzdy či materskej dávky.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár