Vnuk generála Charlesa de Gaulla: Západ vopred naplánoval „sprisahanie“ proti Rusku

Foto: z rozhovoru: agoravox.fr


Pierre de Gaulle, vnuk bývalého francúzskeho prezidenta, generála Charlesa de Gaulla – vodcu Slobodných francúzskych síl v 2. svetovej vojne, zdieľal svoje názory na vojnu a obhajoval Rusko, proti ktorému sa podľa neho sprisaháva.

Vnuk bývalého francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaulla povedal, že Západ vopred naplánoval „sprisahanie“ proti Rusku a verí, že Putin sa len bráni proti sankciám.

Pierre de Gaulle v rozhovore pre AgoraVox v Ruskom centre pre vedu a kultúru povedal, že považuje za „mimoriadne dôležité, aby Francúzsko udržiavalo a rozvíjalo vzťahy vzájomného porozumenia a spolupráce s Ruskom, predovšetkým prostredníctvom historických väzieb, spoločných osudov, ktoré ich spájajú.“

Dodal: „Európania by nemali zabúdať, že iba udržiavanie vzťahov s Ruskom je zárukou stability a prosperity v Európe a vo svete. Dôsledky súčasnej krízy sa, žiaľ, odrážajú predovšetkým v Európe.”

„Samozrejme, celý svet trpí v dôsledku protiruských sankcií. Ale predovšetkým trpia nedávni partneri Ruska v Európe a medzi nimi je aj Francúzsko. Táto kríza veľmi oslabuje rovnováhu, ktorú sa môj starý otec vždy snažil udržať, dokonca aj v tých najťažších časoch.“

O ruských a francúzskych historických vzťahoch Pierre de Gaulle dodal: „Francúzsku sa podarilo udržať túto rovnováhu počas studenej vojny, medzi Francúzskom a ZSSR sa začala vytvárať hneď po druhej svetovej vojne… Rusko sa napokon ocitlo v jednom tábore s krajinami, ktoré porazili nacistických okupantov, a teda aj s Francúzskom. A to je dôvod, prečo sa môj starý otec vždy, vždy snažil udržiavať úctivé vzťahy s Ruskom.”

Vnuk Charlesa de Gaulla, ktorý bol tiež generálom francúzskej armády, povedal, že je presvedčený, že „v záujme Francúzska je pokračovať v tejto politike a udržiavať rovnováhu medzi Východom a Západom v našej politike, pretože je to nevyhnutné pre stabilitu Európe.”

Potom kritizoval USA za ich podiel vo vojne:

Povedal: „Myslím si, že verejná mienka vo Francúzsku už začína chápať, čo je dnešná zlá hra Američanov. Používaním klamstiev predovšetkým pri komunikácii so spojencami v rámci NATO sa Spojeným štátom podarilo využiť ukrajinskú krízu na destabilizáciu Európy.“

„Američania akoby odrezali Európu od Ruska, postavili Európanov proti Rusom. A prečo by to robili? Pretože Európa v spojenectve s Ruskom by mohla byť silným blokom politicky aj ekonomicky, kultúrne a sociálne – vo všeobecnosti žije v EÚ a Rusku až 500 miliónov ľudí,“ dodal.

„Už od vietnamskej vojny a hospodárskych kríz, ktoré nasledovali, sa Američania vždy pokúšali silou, prefíkanosťou a inými nečestnými prostriedkami nahradiť stratu svojho ekonomického a politického vplyvu, hoci je to nevyhnutné.”

„Američania sa najmä snažia spomaliť stratu dolára ako jedinej (čiže monopolnej) svetovej výmennej meny. A táto politika pokračuje.”

Foto: Charles de Gaulle: olrat/Shutterstock.com

Keď hovoríme o EÚ, de Gaulle obvinil Európsku komisiu, že je rajom pre zlodejov.

„Pokiaľ ide o Európu, môj starý otec skutočne obhajoval Európu národov, to znamená, aby každá krajina spolupracovala s ostatnými v mene Európskej únie, ekonomicky a politicky, ale s určitou autonómiou v politike a rozhodovaní,“ povedal Francúz. „Namiesto toho sme skončili v systéme ovládanom technokraciou, ktorá vnucuje svoje smernice každému členskému štátu. Táto technokracia je, žiaľ, extrémne skorumpovaná.“

Dodal: „Z nejakého dôvodu o tom prestali písať v tlači, ale keď bola Ursula von der Leyenová vymenovaná za predsedníčku Európskej komisie, odpísali jej aj zvyšné nevysvetlené výdavky vo výške asi 100 miliónov eur spojené s náborom externých konzultantov, poradenských firiem, keď bola ministerkou obrany.”

„Tieto otázky prechádzajú mlčaním. Veľa sa hovorí aj o väzbách medzi predsedníčkou Európskej komisie a farmaceutickými spoločnosťami. Dovoľte mi pripomenúť, že jej syn pracuje pre americkú biotechnologickú spoločnosť a že generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer bol nedávno dvakrát predvolaný, aby svedčil o podivných zmluvách s jeho spoločnosťou. Mal vystúpiť pred Európskou komisiou. Ale v oboch prípadoch to odmietol.”

„Chcel by som trochu viac čestnosti a transparentnosti na úrovni Európskej komisie, ktorá prijíma určité zákony. Koniec koncov, keď hovoríme o lídroch Európskej komisie, hovoríme o ľuďoch, ktorých nezvolili občania európskych štátov,“ povedal.

„Bohužiaľ, títo páni z Európskej komisie stále nevedia dodržať slovo. Je to katastrofa, ale dnešní európski lídri sú takí. Chcel by som aspoň trochu viac transparentnosti v ich konaní.”

Prikladáme preklad dôležitých pasáží z rozhovoru:

Pierre de Gaulle: “Chcel by som povedať… Búrim sa a protestujem proti tejto intelektuálnej nepoctivosti v ukrajinskej kríze, pretože spúšťačom vojny sú Američania, spúšťačom vojny sú NATO a ako dôkaz by som rád uviedol nedávne vyhlásenia pani Merkelovej. ktorá povedala, že nikdy nemala v úmysle uplatňovať dohody z Minska, dohody z Minska, ktoré boli prerokované a podpísané s cieľom zaručiť bezpečnosť, integritu a rešpekt rusky hovoriaceho obyvateľstva Donbasu, a že Nemci a Francúzi zaručili tieto dohody pre rovnováhu stabilitu a ochranu obyvateľstva v tomto regióne.

Pani Merkelová, keď povedala, že nikdy nevidela žiadny úmysel uplatňovať dohody z Minska, urobila všetko pre to, aby NATO vyzbrojila Ukrajinu, urobila všetko pre to, aby položila základy tohto konfliktu, a ja si myslím, že je to vážne, pretože existujú milióny ľudí, ktorí trpia to.

Umožnením tejto ukrajinskej nacionalistickej expanzie bolo zabitých a bombardovaných 16 až 18 000 ľudí. Dovolilo týmto nacionalistickým ukrajinským obyvateľom zničiť ruskú kultúru, zničiť samotný pocit príslušnosti k Rusku. Zničila ich schopnosť praktizovať jazyk a nanešťastie nechala tieto zločiny zaujať. Znamená to, že vedome prispeli k tejto vojne a vedome prispeli k tejto eskalácii. Spojené štáty, žiaľ, pokračujú v tejto vojenskej eskalácii, ktorou trpí ukrajinské obyvateľstvo ako prvé, ale aj európske obyvateľstvo.

Šírka, počet a hĺbka sankcií svedčia o tom, že toto všetko bolo organizované veľmi dlho vopred a že ide v skutočnosti aj o ekonomickú vojnu, z ktorej profitujú Američania. Američania predávajú svoj plyn Európanom 4 až 7-krát drahšie ako pre svoju vlastnú krajinu a bohužiaľ tým v Európe trpí každý vo svojom každodennom živote, pretože to všetko spôsobuje hospodársku a finančnú krízu, ktorá je absolútne bezprecedentná a moja viera povieme vám: ale je to chyba Rusov, dobre, ale Rusi sa bránia, lebo je to 11 000 sankcií, ktoré boli voči nim vyhlásené, plus deviaty vlak, ďalšie sankcie, o ktorých sa rozhodlo včera ver, že je celkom legitímne a normálne, že sa Rusi bránia.

Sme v súčasnom modeli, povedal by som, že základné vlastnosti vlastenectva, lásky k vlasti a obrany ľudu sú považované za nenormálne, myslím si, že je to veľmi seriózne, a opäť som rád, že určitý počet politických osobnosti z intelektuálneho sveta, ekonomického sveta a elít sa vracajú k úvahám o rovnováhe, vracajú sa k určitej logike a vracajú sa k tomu, čo vždy tvorilo históriu vzťahov medzi Francúzskom a Ruskom, teda k zachovaniu tejto rovnováhy, zachovanie porozumenia, zachovanie spolupráce, zachovanie dialógu medzi civilizáciami a myslím, keď sa blížia Vianoce, na všetko, čo nás spája pre budúcnosť a pre naše osudové spoločenstvo.

Takže pre mňa je táto potreba, tento imperatív udržiavať dobrý vzťah s Ruskom a verím, že je to nielen úplne legitímne, ale je to aj povinnosť pre Európu a stabilitu vo svete a v Európe…”

“…Počúvajte, nebudem sa stavať na stranu žiadneho politika konkrétne vo Francúzsku, okrem toho, že som proti politike, ktorú v súčasnosti praktizuje prezident republiky a jeho vláda, najmä pokiaľ ide o vzťah s Ruskom. Myslím si, že ako som často hovoril v rozhovoroch, nerobíme „spoločne“ s krajinami tak silnými, ako celok, takými dôležitými ako Rusko, Čína alebo dokonca Alžírsko. Nie je tu pochopenie ruskej kultúry a nechápeme ich mentalitu. Nerešpektuje sa ani celá história, všetko to staré, všetka blízkosť vzťahov, ktoré sme mali s Ruskom…”

…Tento konflikt má dôsledky vo svete aj v Európe. Je to spôsobené vôľou Američanov a NATO a z veľkej časti je to udržiavané Európskou komisiou. Zásadná a veľká kríza, ktorá ovplyvňuje každodenný život každého človeka. Áno, počul som svedectvá od malých remeselníkov, malých obchodníkov, ľudí, ktorí trpia touto situáciou, pekárov. Asi 50 % z nich je vo Francúzsku, ako aj v Belgicku a Európe v úpadku, pretože ich účet za elektrinu vzrástol z 1500 eur mesačne na 5000, čo úplne znemožňuje pokračovanie ich činnosti a skončí to tak, že státisíce ľudí v Európe budú bez práce a v kríze.

Táto kríza je vážna, pretože dôsledky siahajú oveľa ďalej, čo, žiaľ, novinári zakrývajú, a intelektuálna komunita kategorizuje ľudí, aby sa vyhla akejkoľvek diskusii alebo akémukoľvek dialógu. Začleňuje ľudí medzi proruských, proamerických alebo proputinovských, alebo sa odvolávajú na neviem akú diktatúru. No, musíte vedieť, že menej ako 50 % pomoci, ktorá je…no, pomoc, alebo presnejšie povedané, dotácie, ktoré sa poskytujú Ukrajincom, prichádza k Ukrajincom. Mali by ste vedieť, že 50 % zbraní poskytnutých Ukrajincom sa ďalej predáva na medzinárodných trhoch, aby zásobovali teroristov, zásobovali politické krízy, konflikty a revolúcie. Nedávno ukrajinská vláda zverejnila katalóg takmer 1000 strán zbraní, ktoré sú určené na predaj v Južnej Amerike, v Afrike, v arabských krajinách a ktorá bude živiť terorizmus na celom svete. Sú to ťažké a ľahké zbrane.

Bohužiaľ je to jedna z najskorumpovanejších krajín na svete. V žiadnom prípade nekritizujem Ukrajincov, ale režim, ktorý Američania nastolili v roku 2014 týmto slávnym prevratom..”

“Zostal som pohoršený, že vo Francúzsku a v Európe sa ospravedlňujeme práporu, ktorý sa volá Azov a používa rovnaké emblémy ako divízia Das Reich! Moji rodičia bojovali proti nacizmu, moji starí rodičia, boli dokonca deportovaní z dôvodov odporu a pre mňa je absolútne škandalózne, že na Donbase propagujeme ľudí, ktorí masakrovali, zabíjali, diskriminovali obyvateľstvo.

Už v roku 2019 vyjadrenia najbližšieho poradcu toho, čo sa stal prezidentom Zelenským – Arestovič, v rozhovore vo februári 2019 uviedol, že je absolútne nevyhnutné viesť vojnu proti Rusku, že to chce a že v každom prípade idú získať dotácie, zbrojenie, podporu z Európy a Európskej únie, podporu od NATO a to Ukrajina nemohla stratiť. Američania navyše úplne oklamali ukrajinský ľud a ukrajinskú vládu, pokiaľ ide o úplne nereálne víťazstvo Ukrajiny v tejto vojne, podľa mňa, pretože v každom prípade je veľkým porazeným v tejto vojne samotné ukrajinské obyvateľstvo a v dôsledku toho aj Európa so všetkou krízou, do ktorej ho vôľa politikov zachvátila…”

“…Je to smutné, ale verím v toto oživenie, v tento návrat do reality, preto je pre mňa veľmi dôležité odsúdiť všetky tieto lži a všetku logiku, ktorá viedla k tomuto konfliktu. Ale v tomto konflikte sa nás snažia presvedčiť, že Rusko je izolované. Po prvé, je to úplne nesprávne, pretože existujú ľudia, ktorí si uvedomujú problémy a realitu vo Francúzsku v Európe aj vo svete, pretože práve títo ľudia sú zodpovední za obnovenie základných právd, za odhaľovanie klamstiev a odsudzovanie logiky, ktorá viedla k tejto vojne.

Teraz tiež verím v obnovu, verím aj v rekonštrukciu, ktorá bude nasledovať celkom jednoducho, pretože sa vraciam k tomu, čo ste povedali o mojom starom otcovi: nezaobídeme sa bez Ruska, nezaobídeme sa bez tohto kontinentu ako takého. Nie je to celkom kontinent, ale v každom prípade je to najväčšia krajina na svete, ktorá svojou geografiou, kultúrou a históriou predstavuje absolútne značný ekonomický, politický, priemyselný, geopolitický a kultúrny potenciál.

Rusko v tejto kríze podľa môjho názoru oprávnene využíva preorientovanie politických, ekonomických a finančných centier záujmu smerom na východ a bude jedným z arbitrov toho, čo sa nazýva Eurázia, teda fantastický kontinent, ktorý spája Európu a Áziu a na ktorom vzniknú nové centrá rozhodovania. Európa, žiaľ, zmešká vlak tejto príležitosti, ktorá je úplne fantastická, pretože vie, že Eurázia je kontinent, ktorý je sebestačný.

Preto by som chcel tiež odsúdiť pokrytectvo v tomto sankčnom režime, keďže naďalej nakupujeme ruskú ropu, bez ktorej sa samozrejme nezaobídeme. Pokračujeme v nákupe ruského plynu, pokračujeme v nákupe priemyselných kovov. 60 % priemyselných kovov na svetových trhoch, povedal by som, dominuje Rusko…”

“…Nedávno jeden nositeľ Nobelovej ceny za fyziku povedal: “Chceme zničiť ruskú kultúru, ale ako môžeme zničiť krajinu, ktorá je zodpovedná za viac ako polovicu základných objavov v chémii, fyzike a matematike?…”

Irina Dubois: “Veľmi pekne ďakujem za toto posolstvo nádeje. V nasledujúcich rokoch budeme pokračovať v našich akciách, mám na mysli roky nadchádzajúce, pretože budeme potrebovať tieto silné, strategické a srdečné vzťahy s…, medzi Ruskom a Francúzskom a pretože dialóg by nikdy nemal prestať. Ďakujem ti veľmi pekne.”

Pierre DeGaulle: “V každom prípade vedzte, že nie ste sami, že na svete je veľa ľudí, opäť dve tretiny svetovej populácie, vo Francúzsku aj v Európe, ktorí sú s vami (Rusmi) a ktorí budú pokračovať v tejto práci s vami, a môžete počítať s mojou podporou a spoluprácou pri pokračovaní tejto rekonštrukcie v nádeji o obnove. Ďakujem madam.”

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Matthew Roscoe: Grandson of former French President Charles de Gaulle defends ‘under attack’ Russia and slams EU, Euroweeklynews.com, 04. Január 2023
2. Luniterre: Nouvelle intervention de Pierre De Gaulle sur le conflit en Ukraine et sur l’avenir des relations franco-russes, Agoravox.fr, 27. December 2022
3. Wikipedia: Charles de Gaulle

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply