Vnútorný kruh našej bytosti

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek

Šamanskými technikami sa zaoberám viac ako 20 rokov – od roku 1998. Za celý ten čas na mňa máločo zapôsobilo tak hlboko ako posvätný kamenný kruh, ktorý sme stavali pri Prahe na seminári s argentínskou šamankou Aliciou Hamm. Podľa jej slov je to priestor, v ktorom sa stávame sami sebou, odizolovaní od vplyvov cudzích informačných polí.

Potom vstupujeme do kontaktu s kameňmi na jednotlivých svetových stranách, ktoré predstavujú rôzne časti našej osobnosti. Z môjho hľadiska je to akési naladenie sa na naše podvedomie, kde kamene pôsobia ako pomôcka.

Ak sa počas kontaktu s konkrétnym kameňom nič mimoriadne neudeje, môže to znamenať dve veci: buď ste v rámci tohto aspektu v harmónii, alebo ešte nie ste pripravení problém, ktorý s ním máte, otvárať a spracovávať. Môže sa však stať, že pri kameni, ktorý predstavuje napríklad vaše vnútorné dieťa, sa vynorí problém, ktorý vznikol počas detstva, väčšinou tým, že do vás rodičia alebo učitelia vložili „nevhodný program“. Môžete počuť vnútorný hlas, vnútorným zrakom uvidíte určité obrazy, pocítite silné emócie alebo si iným spôsobom uvedomíte nerovnováhu, ktorú potrebujete vyrovnať.

Posvätné kamenné kruhy nestavali len americkí Indiáni, z tejto tradície sú však najznámejšie. Pritom každý kmeň prisudzoval jednotlivým svetovým stranám mierne iné významy. Priradenie významov tak nie je ortodoxné, dôležité je však držať sa jedného konkrétneho systému, aby sa nám to neplietlo a dosiahli sme určitý efekt. Účinok kameňov rastie, ak s kruhom pracujú viacerí ľudia a každý z nich pristupuje k tomu istému kameňu s tým istým významom v hlave. Tak sa kameňu venuje určitá špecifická pozornosť. Do istej mieri týmto spôsobom funguje aj sila posvätných miest – narástla aj vďaka tomu, že počas stáročí či tisícročí ich generácie ľudí navštevovali s rovnakým úmyslom.

Postupom času som prišiel na to, že nie je nevyhnutné stavať fyzicky kruh z kameňov, ale s jednotlivými aspektmi sa dá pracovať aj mentálne, v zmenenom stave vedomia. Za azda najfascinujúcejší zážitok považujem prípad mladej vydatej ženy, ktorej som túto techniku sprostredkoval. Napriek dlhodobým snahám nedokázala s manželom otehotnieť. Pri práci s jednou časťou kruhu – vnútornou ženou, znovu prežila potlačenú spomienku na deň, keď sa ju ako nedospelé dievča pokúsil znásilniť jej podnapitý otčim. Našťastie sa mu to pre veľké množstvo vypitého alkoholu nepodarilo, ale vtedy zhruba trinásťročné dievča si v podvedomí vytvorilo program, že byť ženou je nebezpečné, pretože sa môže stať obeťou znásilnenia. Potom už ako dospelá žena rozvíjala v sebe skôr mužskú energiu, stala sa takpovediac mužom v sukni a muži, pochopiteľne, otehotnieť nemôžu. Po tomto uvedomení začala rozvíjať svoju ženskosť a dnes je šťastnou mamičkou malého dievčatka.

Vnútorný kruh môžete brať predovšetkým ako diagnostický nástroj, ktorý ukazuje skryté nerovnováhy a potlačené problémy. Nikdy nebudete dokonale vyvážení, cieľom by však malo byť dostať sa aspoň do takého stavu, aby ste sa dokázali posunúť v živote niekam ďalej. Žiadna z vašich častí by nemala byť natoľko „rozhasená“, aby sa stávala bremenom zrážajúcim vás k zemi. Práca na vašom vyvažovaní je potom nikdy nekončiacim procesom.

Prácou s vnútorným kruhom sa budeme zaoberať aj v prvej časti letného šamanského tábora koncom augusta. Bližšie informácie o tábore nájdete tu: https://marianbenka.webnode.sk/samansky-kurz/

Autor: Marián Benka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár