Volkswagen: Nemci nechcú elektromobily

Nemecká značka Volkswagen, ktorá v Európe stavila všetko na elektrickú kartu, sa na domácom trhu stretáva s prudkým prepadom dopytu po svojich batériových modeloch, píše na základe informácií od predajcov nemecký denník Handelsblatt. U privátnych zákazníkov sú objednávky výrazne pod plánovaným ročným cieľom pre celý rad elektromobilov: ID.3, ID.4, ID.5 a ID.Buzz. Zistenie ekonomického denníka vo Wolfsburgu viac-menej potvrdili. Hovorca značky uviedol, že Volkswagen, rovnako ako ostatní výrobcovia automobilov, zažíva medzi spotrebiteľmi „všeobecnú neochotu kupovať elektromobily“.

To potvrdzuje slová odborového predáka závodu v Emdene Manfreda Wulffa, ktorý v rozhovore pre miestne noviny Nordwest-Zeitung pred niekoľkými dňami oznámil rozhodnutie výrazne znížiť výrobu elektromobilov práve kvôli „nechuti“ spotrebiteľov k elektromobilite. „Veľmi vehementne si všímame neochotu zákazníkov prejsť do sveta elektromobility. Súčasný dopyt je takmer 30 % pod pôvodne plánovanými číslami výroby,“ uviedol Wulff.

„Volkswagen v Emdene vyrába model Passat, ale jeho produkcia sa čoskoro s nástupom novej generácie presťahuje do Bratislavy, aby sa uvoľnil priestor pre plne elektrický model ID.4, ku ktorému sa čoskoro pridá aj veľký sedan ID.7,“ upresňuje magazín Autoweek . „Konkrétnym opatrením Volkswagenu je zrušiť v nasledujúcich 14 dňoch do továrenských prázdnin popoludňajšej smeny. Od augusta navyše nebude zamestnaných zhruba 300 z 1 500 brigádnikov a o týždeň sa predĺži trojtýždňová dovolenka pre zamestnancov segmentu E.“ Hovorkyňa emdenského závodu pre Nordwest-Zeitung okomentovala: „Sme presvedčení, že využitie závodu so uvedením ID.7 na trh na konci roka zvýši.“

Rôzni predajcovia opýtaní Handelsblattom túto situáciu pripisovali rôznym faktorom, vrátane postupného poklesu nákupných stimulov (dotácií), stále príliš vysokých cien a ekonomickej situácie sťaženej vysokou mierou inflácie. „Nízky dopyt“ sa však neobmedzuje iba na elektriku: predajcovia naznačili „výrazný pokles objednávok“ aj pri modeloch so spaľovacími motormi, cituje nemecký denník magazín Quattroruote.

Handelsblatt okrem iného uvádza aj niektoré dáta z platformy Marklines: od januára do mája spoločnosť v Európe vyrobila 97 000 kusov rôznych modelov elektrickej rodiny ID, ale predala by ich iba 73 000. Rozdiel medzi výrobou a predajom by súvisel nielen s nízkym dopytom, ale aj s posilnením konkurencie. Napríklad Tesla uviedla na trh viac ako 100 000 Modelov Y, zatiaľ čo MG4 bolo zaregistrovaných viac ako 23 000 kusov. Volkswagen sa s ID.3 dopracoval na 28 000 registrácií, pričom produkcia predstavovala 36 500 kusov. Podľa Handelsblattu je zatiaľ ako úplne neuspokojivý výkon batériového hippie-modelu ID.Buzz: „Od začiatku roka hannoverský závod vyrobil 9 000 exemplárov elektrickej dodávky, ale európske registrácie nedosiahli ani 5 600 kusov.“

Minister hospodárstva Dolného Saska Olaf Lies vidí situáciu v Emdene ako varovný signál pre automobilový priemysel v severnom Nemecku. „To, čo nás znepokojuje, je súčasný pokles dopytu – nielen vo Volkswagene, ale u všetkých výrobcov,“ povedal. Lies sa preto podľa Autoweeku vyslovil za zavedenie nových nákupných stimulov a prípadné zníženie DPH na nové autá s elektrickým pohonom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Zkrat v elektrických plánech VW. Němci nechtějí auta na baterky, idnes.cz/auto, 14.7.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply