Vysoký krvný tlak. Ktorým potravinám sa vyhnúť a ktoré pôsobia priaznivo

· Čas čítania: 2 min.
foto: pixabay

Ak bežne nekonzumujeme primerané množstvo ovocia a zeleniny (a tu tiež možno spomenúť ich kvalitu), môže to spôsobovať nedostatok draslíka a nadbytok sodíka v našom organizme. Pri problémoch s vysokým krvným tlakom, vám bude odporučená diéta práve s nízkym obsahom sodíka a tukov. Viete, ktorým potravinám by ste sa mali vyhýbať, aby ste tak predišli riziku kardiovaskulárnych ochorení?

Nakladané uhorky

Zavárané uhorky obsahujú vitamín K, ktorý je prospešný pred tvorbou krvných zrazenín. Jeden stredný nálev však obsahuje viac ako 570 mg sodíka, čo je viac ako 1/3 dennej odporúčanej dávky. Takže ak máte vysoký krvný tlak, obmedzte ich príjem.

Kyslá kapusta

Tá ma taktiež niekoľko pozitívnych účinkov. Posilňuje našu obranyschopnosť a je bohatá na vitamín C, K a železo. Pol hrnčeka kyslej kapusty (čo je taká malá porcia) obsahuje 460 mg sodíka, 19% odporúčaného denného príjmu.

Slanina

I keď krásne vonia a ťažko jej odolať, obsahuje až príliš veľa soli. Slanina obsahuje vitamíny B (vitamín B1, B2, B3, B6, B12), vitamín D, ako aj zinok, železo a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie, no i hladina sodíka je priveľmi vysoká, tri plátky obsahujú približne 270 mg sodíka a 4,5 gramu tuku.

Plnotučné mlieko

Keď sa snažíte budovať svaly, je najlepšou voľbou, poskytuje však viac tuku ako potrebujete, ak ste osoba spadajúca do rizikovej skupiny kardiovaskulárnych ochorení. Jedna šálka plnotučného mlieka obsahuje 8 gramov tuku. V takom prípade je lepšie prejsť na mlieko a výrobky z neho obsahujúce menej tuku.

Šišky a iné mastné sladké pečivo

Jedna šiška v priemere obsahuje viac ako 300 kalórií a 12 gramov tuku,  pri smažení sa nasýtia  tukmi, a to pri ich častej konzumácii môže byť práve rizikovým faktorom pre ochorenie srdca.

alkohol

Príliš veľa alkoholu môže zvýšiť krvný tlak na nezdravej úrovni a alkohol môže poškodiť vaše cievy.  Pre ľudí s vysokým krvným tlakom, sa odporúča vyhnúť sa alkoholu úplne alebo piť s mierou. Čo je to miera je individuálne. Ideálna je konzultácia priamo s lekárom.

Naopak medzi priaznivé potraviny s vysokým obsahom draslíka môžeme zaradiť: banány, soľ bez korenia, , čerstvé ryby, lima fazuľa, špenát, omega-3 mastné kyseliny ľanové semienka.

zdroj: naturalnews

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

  • Dve poznámky:
    Vitamín K ZNIŽUJE účinok warfarínu, je teda protrombotický. Informácia v článku je zdravie/život ohrozujúca.
    Draslík budeme v „soli“ (kuchynskej) hľadať veľmi ťažko (NaCl – chlorid sodný). Na predpis lekára, v prípade nedostatku draslíka možno užívať tabletky draselnej soli kyseliny chlorovodíkovej (KCl – chlorid draselný). Nie svojvoľne, nadbytok môže viesť k zástave srdca.

Pridaj komentár