WHO upozorňuje, že výsledky PCR testov platia, len ak sú súčasne prítomné aj klinické prejavy ochorenia

· Čas čítania: 2 min.

Slovenská lekárska únia špecialistov upovedomila Ministerstvo školstva SR a Úrad vlády SR, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) publikovala 20.1.2021 správu: tu. V nej upozorňuje, že výsledky RT-PCR testov platia, len ak sú súčasne prítomné aj klinické prejavy ochorenia.

„Na základe tejto správy z WHO žiadame Ministerstvo školstva SR, aby ukončilo výberové konanie na dodávateľa a realizátora kloktacích testov na školách. Podľa správy WHO nemá zmysel testovať týmto kloktacím testom žiakov, rodičov a učiteľov, ktorí nemajú žiadne klinické príznaky ochorenia COVID-19. Ak sa u žiaka, rodiča alebo učiteľa objavia takéto príznaky, mali by dodržiavať všetky karanténne opatrenia, aby zabránili rozširovaniu choroby.

Jediný test, ktorý je výrobcom deklarovaný, že je vhodný aj pre bezpríznakových nosičov, je  bezkontaktný antigénový test zo sliny.

Na základe vyššie uvedeného, žiadame Ministerstvo školstva SR, aby urýchlene zabezpečilo tieto  bezkontaktné antigénové testy zo sliny. Tieto testy sú cenovo porovnateľné s bežnými paličkovými antigénovými testami.

Kloktacie testy patria do kategórie RT-PCR testov. Ich cena je cca 59 eur za kus. Cena bezkontaktného antigénové testu zo slín je okolo 6 eur za kus a sú certifikované v EÚ.

Citácia vyššie uvedeného odkazu:

WHO guidance Diagnostic testing for SARS-CoV-2 states that careful interpretation of weak positive results is needed(1). The cycle threshold (Ct) needed to detect virus is inversely proportional to the patient’s viral load. Where test results do not correspond with the clinical presentation, a new specimen should be taken and retested using the same or different NAT technology.

Pokyny WHO Diagnostické testovanie na SARS-CoV-2 uvádza, že je potrebná starostlivá interpretácia slabých pozitívnych výsledkov (1). Prahová hodnota cyklu (Ct) potrebná na detekciu vírusu je nepriamo úmerná vírusovej záťaži pacienta. Ak výsledky testu nezodpovedajú klinickému prejavu, je potrebné odobrať novú vzorku a opäť otestovať pomocou rovnakej alebo rozdielnej technológie NAT,“ píše Slovenská lekárska únia špecialistov.

Dokument vypracovaný v Košiciach, 27.01.2020. Autori:

  • MUDr. Andrej Janco, v.r.
  • MUDr. Alena Jancová, v.r.
  • Mgr. Tomáš Janco, v.r.
  • MUDr. Miroslav Šnapko, v.r.
  • MUDr. Igor Hurta., v.r.
  • Ing. Miroslav Sagan, v.r.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Upozornenie Slovenskej lekárskej únie špecialistov pre Ministerstvo školstva SR a Úrad vlády SR, ssn.sk, 27.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár