Za posledný rok vo svete pribudlo štyridsať miliónov hladujúcich

Takmer 193 miliónov ľudí vo svete trpí akútnym nedostatkom jedla. Len za posledný rok ich pribudlo 40 miliónov, čo je podľa správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN alarmujúce. Stav sa dramaticky zhoršil vo viac ako 50 krajinách vrátane Afganistanu, Konžskej demokratickej republiky, Jemenu alebo Sýrie. OSN to pripisuje zmenám klímy, vplyvom pandémie Covid-19 a ozbrojeným konfliktom. Už aj tak zlú situáciu môže navyše sťažiť obmedzenie vývozu obilia z Ukrajiny zasiahnutej vojnovým konfliktom.

“Po každom jedle sa obávam o to ďalšie a strachujem sa o život blízkych. Dávam jedlo len deťom a sama som tu bez neho. Možno obetujem sama seba, ale nikdy neobetujem svoje deti,“ hovorí Fatima Hajjah z Jemenu. Nedostatok potravín však nesužuje len obyvateľov južnej časti Arabského polostrova.
„V rieke netečie voda a ľudia čelia jej vážnemu nedostatku. Naše životy pritom závisia od poľnohospodárstva aj od hospodárskych zvierat,“ sťažuje sa farmár Abdi Weyrah Mohammed, ktorý hospodári v dedine Guricade v Somálsku.

Dramatický nárast počtu ľudí s nedostatkom stravy zaznamenala aj Etiópia alebo Nigéria. Najviac hladujúcich – až 10 miliónov, však za posledný rok pribudlo v Afganistane. Krajina bojuje s dlhodobým suchom a dramatickým rastom inflácie, ktorý spôsobil prudké zdraženie jedla. Situácia sa ďalej zhoršuje, odkedy sa k moci dostalo radikálne hnutie Taliban.
Podľa OSN má situácia troch hlavných spoločných menovateľov: extrémne zmeny počasia a prírodné katastrofy, ozbrojené konflikty a ekonomické krízy spôsobené dopadmi pandémie Covid-19. Globálne šírenie koronavírusu predovšetkým zlikvidovalo odberateľsko-dodávateľské reťazce a zdvihlo ceny potravín a energií.

„Ľudia musia predávať majetok, vynechávať jedlo a správať sa občas veľmi nebezpečne. Táto situácia potom, samozrejme, spôsobuje akútnu podvýživu,“ varuje šéf Úradu pre mimoriadne situácie OSN Rein Paulsen.
„Je pravdepodobné, že sa čísla budú v porovnaní s rokom 2021 znovu zhoršovať. A to ešte nepočítame s ukrajinskou krízou, obrovským problémom, ktorý nemôžeme ignorovať,“ upozorňuje hlavný analytik potravinových kríz Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Luca Russo.

Konflikt na Ukrajine môže mať zásadný vplyv hlavne na produkciu pšenice, ktorej krajina ročne vyvezie viac ako 18 miliónov ton. Kvôli ruskej operácii Ukrajinci na jar nezasiali až na 30 % ornej pôdy. Pri bojoch v konflikte sa navyše ničia silá na obilie. Medziročne môže byť ich úroda chudobnejšia až o 45 %, čo by spôsobilo potravinovú krízu v Európe, Ázii a v Afrike.
„Mnoho krajín je od dovozu základných potravín, ako je pšenica, silne závislých. Niektoré štáty až z neuveriteľných 90 %, hlavne tie vo východnej Afrike,“ vypočítava Paulsen.

Ukrajina vyváža aj veľké množstvo kukurice, a to ešte viac ako pšenice. Ďalšími exportnými komoditami sú aj sója a slnečnica. Ukrajina s Ruskom dokonca vyrobí viac ako polovicu svetovej produkcie slnečnice a s tým samozrejme súvisí export ani nie tak slnečnice, ale už vylisovaných olejov.

Zhoršenie potravinovej krízy môže tento rok spôsobiť aj rast cien energií, ktoré sa spolu s infláciou odrážajú na cenách potravín. Rastú aj ceny hnojív pre poľnohospodárov, ktorí práve v chudobných krajinách Afriky tvoria veľkú časť pracujúcej populácie. „Na medziročnej báze pozorujeme možný nárast cien potravín o 37 %, to je obrovské číslo,“ porovnáva prezident Svetovej banky David Malpass.

Európa je v produkcii celého radu potravín sebestačná, a preto sa nedostatku nebojí. Očakáva sa, že ceny porastú aj na tomto kontinente. Pri olejoch sme už spozorovali, že ceny vzrástli dvojnásobne. Zdražuje múka, zdražuje pečivo, ale to nesúvisí len s Ukrajinou. V Európe je to skôr celkovým zdražením energií, zdražením vstupov do výroby.
Náhrada dodávok potravín z Ukrajiny a Ruska do celého sveta možno nie je. Ťažko upiecť chlieb alebo placky z niečoho iného ako zo pšenice alebo kukurice. Zaujímavé je, že trh s ryžou je zatiaľ stabilný.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply