Žaloba proti Nemecku za napomáhanie genocíde sa bude prejednávať v apríli

Foto: DPA

8. a 9. apríla sa bude pred ICJ prejednávať žaloba Nikaraguy proti Nemecku. Nikaragua obviňuje Nemecko z napomáhania genocíde. V pozadí je žaloba Južnej Afriky proti Izraelu za genocídu. Nemecko podporuje Izrael zbraňami a finančne.

Žalobu na Nemecko za napomáhanie genocíde bude v apríli prejednávať Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu. Nikaragua zažalovala Nemecko a tlačí na rýchle predbežné opatrenia predtým, ako sa budú sudcovia prípadom hlbšie zaoberať.

V pozadí je žaloba Južnej Afriky proti Izraelu. Juhoafrická republika obviňuje Izrael zo spáchania genocídy na Palestínčanoch. Nemecko to doteraz popieralo. Napriek vysokému počtu civilných obetí spôsobených izraelským ostreľovaním, kancelár Scholz zatiaľ zaujal stanovisko, že „nepochybuje“, že Izrael dodržiava medzinárodné právo. 

Nemecko dodáva Izraelu zbrane, podporuje krajinu aj finančne a pozastavilo financovanie Agentúry OSN pre palestínsku pomoc. 

Na pojednávanie žalobcu a žalovaného sú určené dva dni. Nemecko má 8. a 9. apríla možnosť reagovať na obvinenia z Nikaraguy a vyvrátiť ich. Či sa to podarí, je otázne. Vo svojom prvom rozhodnutí sa súd v podstate riadil argumentom Juhoafrickej republiky a uvalil opatrenia proti Izraelu. 

Juhoafrická republika už v decembri predložila ICJ obvinenia z genocídy proti Izraelu z dôvodu izraelskej vyhladzovacej vojny proti Gaze. Súd v januári nariadil Izraelu, aby urobil všetko, čo je v jeho silách, aby zabránil genocíde, ochránil palestínske obyvateľstvo a uľahčil humanitárnu pomoc pri útokoch na pásmo Gazy. Dal tak jasne najavo, že obvinenia považuje za opodstatnené.

Nikaragua obviňuje Nemecko z napomáhania genocíde tým, že odmieta platiť palestínskej agentúre OSN a poskytuje finančnú a vojenskú podporu Izraelu. Zastavením platieb Agentúre OSN pre palestínsku pomoc (UNRWA) si Nemecko okrem iného neplní svoju povinnosť „urobiť všetko pre zabránenie páchaniu genocídy“, uviedla nikaragujská vláda vo svojej žiadosti predloženej ICJ na začiatku marca.

Po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra 2023, pri ktorom bolo podľa izraelských správ zabitých vyše 1100 ľudí, Izrael podniká masívne kroky proti Hamasu. Cieľom je ich úplné zničenie. 

Po 7. októbri Izrael prestal zásobovať pásmo Gazy vodou, potravinami, palivom a elektrinou a zároveň podnikol masívne letecké útoky. Pozemné jednotky potom vstúpili do husto osídleného pobrežného pásu. Odvtedy Izrael brzdil dodávky humanitárnej pomoci. Takmer dva milióny ľudí boli nútené utiecť na juh. Teraz však hrozí aj veľký útok Izraela na hraniciach s Egyptom. Navyše sú tu katastrofálne podmienky v dôsledku nedostatku potravín.

Podľa palestínskych údajov bolo od 7. októbra v Gaze zabitých viac ako 31 490 ľudí a desaťtisíce zranených. Číslo by mohlo byť oveľa vyššie, keďže mnoho mŕtvych ľudí stále leží pod troskami a nie je možné ich spod nich dostať. Podľa miestnych správ väčšinu zabitých tvorili ženy a deti.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Klage gegen Deutschland wegen Begünstigung von Völkermord wird im April verhandelt, de.rt.com, 18.03.2024
(2) Vorwurf der Völkermord-Begünstigung: Deutschland im April vor dem IGH, trtdeutsch.com, 16.03.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár