Zatykač pre ďalšieho podozrivého z genocídy v Rwande

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Rwanda vydala medzinárodný zatykač pre bývalého šéfa rwandskej tajnej služby Aloysa Ntiwiragaba, ktorý je vyšetrovaný vo Francúzsku, pre jeho úlohu pri genocíde domáceho obyvateľstva pred 26 rokmi. Popri nacistickom holokauste alebo masovým vraždám na území ZSSR počas 2. svetovej vojny je zaraďovaná k najväčším genocídam 20. storočia. Francúzsko je už dlho známe ako úkryt pre podozrivých z tejto udalosti. Hlavný prokurátor pre medzinárodný tribunál zaoberajúci sa prípadom genocídy v Rwande sa už nachádza v tejto africkej krajine za účelom podrobného vyšetrovania.

Vzájomná nevraživosť a napätie medzi domácimi etnickými skupinami Tutsi a Hutu sa stupňovali v priebehu niekoľkých desiatok rokov. Jeden z bezprostredných impulzov masakry bolo zostrelenie lietadla militantmi s prezidentom Habyarimanom v apríli roku 1994. Huti a ich milície následne za niekoľko mesiacov vyvraždili medzi takmer 1 milión príslušníkov umierneného kmeňa Tutsi, ktorých prezývali „šváby.“ Hlavnou zbraňou boli mačety, ktoré boli dovážané do krajiny v desiatkach tisíc kusoch, za čo boli kritizované niektoré západoeurópske spoločnosti.

Tragické je, že v krajine v tom čase pôsobili aj mierové jednotky OSN, ktoré však masakrom nedokázali zabrániť. Hlavne kvôli neochote vedenia OSN rázne zakročiť, aj keď dostávali množstvo informácií o tom, čo sa pripravuje. Na základe týchto udalostí bol natočený aj film Hotel Rwanda, alebo napísaná a sfilmovaná známa kniha „Shake hands with the devil,“ kde sú autentické spomienky od kanadského generála Romea Dallaira, ktorý v oblasti velil.

Mnohí podozriví už boli postavení pred súd a odsúdení na dlhoročné väzenia. Po tom, ako bol Aloys Ntiwiragaboa vo Francúzsku v meste Orleans vypátraný, bolo obnovené vyšetrovanie. Toho dokonca označujú ako jedného z hlavných strojcov genocídy. Toto odhalenie prišlo dva mesiace po tom, ako bol zatknutý ďalší hlavný podozrivý zo financovania tejto strašnej udalosti, Felicien Kabuga. Obaja sa dokázali vyhýbať spravodlivosti takmer 26 rokov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Rwanda issues warrant for 1994 genocide suspect in France, Al Jazeera, 26.8.2020

2. Rwandan genocide, Wikipedia

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár