Zdravotníctvo na pokraji kolapsu

Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Medzinárodný menový fond podal správu, že svetová ekonomika klesne o 5,8 % a ani do konca roku 2021 nedôjde k plnému ekonomickému zotaveniu. Národné ekonomické krízy vyvolané vypnutím ekonomík po celom svete budú akcelerovať aj výrazným prepadom medzinárodného obchodu, ktorý by podľa WHO mohol dosiahnuť až jednu tretinu. Je veľmi problematické odhadnúť presné ekonomické efekty takejto globálnej krízy.

Myslíme si, že iniciálna reakcia vlád, ktorá viedla k prísnym uzávierkam, bola racionálna, ale ako sa odkrývali nové dáta a štúdie, bolo čoraz jasnejšie, že pokračovať v týchto opatreniach nielenže nebolo nutné, ale stalo sa to zabijakom ekonomík. Práve táto reakcia a jej deštruktívny dopad na spoločensko-hospodárske vzťahy pravdepodobne bude stáť omnoho viac životov ako samotný vírus a eventuálne môže zhoršiť aj dopad vírusu ako takého. Vieme, že pod psychickým tlakom sa zhoršujú mnohé zdravotné problémy, v časoch neistoty sa zvyšuje počet samovrážd, a aj to, že zlá ekonomická situácia plodí sociálne nepokoje a kriminalitu. Aký však bude dopad na zdravotníctvo ako také? Ako sa bude vyrovnávať s dvojakou úlohou: zvládnuť tlak možnej druhej vlny vírusu, a potom s liečením iných skupín chorých, ktoré tvoria veľký podiel sekundárnych obetí, lebo ich adekvátne neliečia? Môžeme v týchto podmienkach hovoriť o akýchkoľvek plánoch na zlepšenie zdravotníctva?

Ak ekonomika Slovenska v súvislosti s koronavírusovou krízou už k dnešnému dňu poklesla o 8 % a zadlženosť sa zvýšila na 60 %, je vysoko pravdepodobné, že výber financií na povinné zdravotné poistenie sa tohto roku bude výrazne redukovať. Slovensko ako otvorená, zle diverzifikovaná ekonomika bude postihnuté krízou pravdepodobne horšie ako zvyšok eurozóny.

Navyše je veľmi pravdepodobné, že k ďalšiemu poklesu a nárastu zadlženosti dôjde aj po ďalšie roky, takže zdravotníctvo bude trpieť niekoľkoročným nedostatkom financií, čo sa prejaví na všetkých jeho hlavných činnostiach redukciou a výpadmi. Zdravotníctvo je systém závislý od verejných financií. V prvom rade treba zabezpečiť poskytovanie zdravotníckej starostlivosti na minimálnej bezpečnej úrovni a redukovať všetko ostatné, čo uberá zdroje na splnenie tejto úlohy. To, že vláda nereaguje zmenou zdravotníckeho programu, ktorá by reflektovala nevyhnutný negatívny vývoj ekonomiky, nie je vôbec žiadna náhoda ani amaterizmus. Znamená to len jedno: vláda nechce hovoriť o deficite verejných financií v zdravotníctve, aby sa verejnosť nezačala zaujímať o štruktúru plánovaných výdajov. O čo ide? Vláda sa za žiadnu cenu nechce vzdať svojich investičných zámerov ako je stavba nových nemocníc alebo aj investície do finančne nekontrolovateľných informačných technológií, pretože práve na nich sa môžu vyhojiť všetci politicky chránení veľkopodnikatelia s verejnými financiami a prostredníctvom nich aj všetci politici, ktorí tento zámer podporia, a to naprieč celým politickým spektrom.

Autori: Tomáš Janco, Andrej Janco

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply