Zem&Vek je jediný nezávislý časopis na Slovensku

Predtým, ako som sa stal zástupcom šéfredaktora Zem&Vek, som pôsobil najmä v dvoch ekonomických týždenníkoch – Profite a Trende. V Profite som bol zodpovedný za rubriku „Počítače a komunikácia“, bolo to ešte v čase začínajúceho internetu a mobilných technológií. Microsoft, IBM, mobilní operátori a ďalšie IT firmy sa potrebovali uchytiť aj na slovenskom trhu, organizovali veľkolepé novinárske cesty, vtedy som si ešte neuvedomoval, že sa ma vlastne nepriamo snažili podplatiť, alebo minimálne vzbudiť vo mne pozitívne emócie voči ich značkám. Okrem toho si vo veľkom platili u náš inzerciu a šéfredaktor alebo vedúca inzertného oddelania za mnou veľakrát zašli s požiadavkou, aby som o tej a tej firme niečo dobré napísal, pretože jej to sľúbili (mňa ako vedúceho rubriky sa nikto nepýtal).

V Trende som pôsobil ako reportér pre stredné Slovensko. Pamätám si, ako som v Banskej Bystrici vyspovedal vtedajšieho riaditeľa Rooseveltovej nemocnice. Vyjadroval sa veľmi kriticky na adresu ministra zdravotníctva v Dzurindovej vláde, Rudolfa Zajaca. Zajac vtedy tlačil na riaditeľov nemocníc, aby sa správali viac manažersky, snažili sa šetriť a efektívnejšie nakladať s peniazmi. Môj respondent sa pýtal, prečo Zajac rovnako netlačí na riaditeľov zdravotných poisťovní, ktoré vykazujú obrovské zisky a budujú si predražené reprezentatívne sídla. Text som poslal do bratislavskej redakcie, kde mi ho odmietli uverejniť s odôvodnením, že je „málo pravicový“, že by urážal našich čitateľov, ktorí prevažne volia pravicové strany. Skutočným dôvodom podľa mňa boli kontakty medzi majiteľmi Trendu a ľuďmi z SDKÚ.

A do tretice ešte jeden príklad: Jedna moja známa novinárka pôsobila v rôznych tituloch ženskej tlače. Medzi jej srdcové záležitosti patrilo písanie o alternatívnej medicíne. Jedného dňa jej však vedenie redakcie oznámilo, že o alternatívach sa už písať nebude, pretože to vadí inzerentom. Bez toho, že by boli menovaní, bolo nad slnko jasnejšie, že muselo ísť o inzerentov z oblasti farmaceutického biznisu. V tom istom čase viaceré slovenské médiá prinášali články o „nebezpečných šarlatánoch“ – očividne aj na ich vedenia zatlačili „nemenovaní inzerenti“.

O takýchto príkladoch by mohol rozprávať hádam každý dlhoročný novinár, ak by na to nabral odvahu. Médiá, ktoré Zem&Vek nálepkujú ako „konšpiračný“, „dezinformačný“ a neviem ešte aký časopis, pričom sa pasujú do role objektívnych a nezávislých, sú v skutočnosti závislé od inzerentov, sponzorov, majiteľov, či spriaznených politických subjektov. Samozrejme, títo ľudia neurčujú obsah časopisu od prvej po poslednú stranu, ale vynucujú si publikovanie určitých tém, alebo naopak, určité témy zakazujú, podľa toho, ako to vyhovuje ich záujmom. Tento nátlak nie je stopercentne úspešný, napríklad inzerenti nie vždy dosiahnu svoje. Stáva sa aj to, že šéfredaktor ich požiadavky odmietne. Pretože však pre médium predstavujú hlavný finančný zdroj (príjmy z inzercie obvykle prevyšujú príjmy z predaja časopisu), ich vplyv na redakčný obsah je nesporný.

My sme sa od samého začiatku vydali finančne náročnejšou, ale morálne čistejšou cestou: Inzerciu v časopise sme paušálne odmietli. „Závislí“ sme tak jedine od priazne vás, našich čitateľov. Kým si náš časopis bude predplácať dostatočné množstvo z vás, dovtedy budeme môcť ďalej vychádzať a prinášať skutočne nezávislý obsah, viazaní len našim svedomím a úsudkom. Bez toho, aby nám niekto z pozadia nariaďoval, čo máme a čo nemáme písať.

Preto ak vám záleží na existencii jediného skutočne nezávislého časopisu na Slovensku, najúčinnejším spôsobom podpory je predplatiť si nás. Spôsoby, ako tak urobiť, nájdete v tomto príspevku: https://zemavek.sk/ako-si-nas-mozete-predplatit/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár