Zo školskej scénky: „Slobodný vysielač uverejňuje samé klamstvá, SME čerpá informácie z overených zdrojov“

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Slobodný vysielač na svojom facebookovom profile zverejnil fotografie scenára na tzv. Deň médií, ktorý sa má konať v nemenovanej škole v Spišskej Novej Vsi. Fotografie poslal jeden z poslucháčov, ktorého dieťa spomínanú školu navštevuje:

Ide o inscenovanú scénku, kde sú deti na záver vyzývané, aby neverili všetkému v médiách, používali zdravý rozum, rozlišovali pravdu od nepravdy a polopravdy a overovali si informácie z viacerých zdrojov. S týmto sa nedá nič iné, len súhlasiť. Lenže celý tento záver vyznieva smiešne, keďže v celej scénke predtým sa deťom podsúva, ktoré zdroje sú tie pravdivé a ktoré nepravdivé: „Slobodný vysielač je taký slobodný, že slobodne uverejňuje samé klamstvá“, „SME a Pravda sú noviny, ktoré čerpajú informácie z overených a dôveryhodných zdrojov“. Inými slovami: Deti, myslite kriticky, overujte si informácie, ale iba z tých zdrojov, ktoré vám označíme.

Tento scenár mi nápadne pripomína besedu s redaktormi Denníka N, ktorú zažila moja dcéra na svojej základnej škole. Presne v tomto duchu sa žiakom predhodil zoznam tých „správnych“ a „zakázaných“ médií, ešte zdôraznených farbami semaforu (zelená pre prosystémové, červená pre alternatívne médiá).

O ideologizácii školstva sme už veľakrát písali aj v našom médiu. Ak chcete, aby vaše deti odolávali takémuto vymývaniu mozgov a skutočne v sebe rozvíjali kritické myslenie, musíte sa im venovať aj doma, individuálne. Baviť sa s nimi o všetkých zdrojoch bez predsudkov, poukazovať aj na manipulácie v mainstreamových médiách, ktoré sa im v škole účelovo zamlčiavajú. Vysvetliť im, že za týmito médiami sú určité záujmové skupiny. Nemusíte skĺznuť do opačného extrému, velebiť alternatívne médiá ako neomylné a tie mainstreamové démonizovať. Deti majú svoju prirodzenú inteligenciu a dokážu veľmi veľa vnímať, len im treba dávať podnety na zamyslenie. Nie direktívne určovanie, čo je dobré a čo zlé.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár