Zo svätice fúria. Trhá sa Greta Thunbergová z reťaze?

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: Flickr

 

Pred mesiacom som analyzoval v článku „Svätej Gréte bledne svätožiara. Pritvrdzuje imidž i rétoriku“ mladučkú švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú ako produkt politického marketingu, ktorý z nej urobil mediálnu hviezdu. Poukázal som na riziko krátkej životnosti jej role výkladnej figuríny eko-alarmizmu, pokiaľ nepritvrdí obsah i formu svojho vystupovania. V pondelok predviedla jedno i druhé, a to tak zanietene, že vystrašila umiernený segment svojich priaznivcov.

 

Článok pokračuje pod reklamou.


Bez náhubku

 

Na klimatickom summite OSN v New Yorku vystúpila so štvorminútovým prejavom, v ktorom sa oborila na svetových štátnikov, že dostatočne nebojujú proti klimatickým zmenám. Obula sa do nich s takou vehementnosťou, že miliónom televíznych divákov, ktorí sledovali jej vystúpenie, padali pri pohľade na ňu sánky od prekvapenia.

 

Divadelný teoretik Konstantin Sergejevič Stanislavskij (1863-1938) by bol jej prejavom nadšený. Kto bol ten pán? „Vytvořil svoji vlastní hereckou metodu, kterou sám nazval psychickým realismem. Herci se museli plně ztotožnit s rolí, museli ji prožívat, museli umět zdůvodnit své chování na jevišti. Klad důraz na psychologické splynutí herce s postavou„, približuje Wikipédia. Útla Švédka, ktorá má šestnásť a pol roka, ale telesnú výšku a postavu trinásťročnej, sa nielenže plne stotožnila so svojou rolou, ale zašla oveľa ďalej. Rozpálila sa do takej miery, že jej verbálne bičovanie mocných tohto sveta zalomcovala verejnosťou na všetkých svetadieloch.

 

„Ako sa opovažujete? Ocitli sme sa na prahu masového vymierania a napriek tomu jediné, o čom dokážete hovoriť, sú peniaze. Ste pre nás sklamaním,“ hrešila najvyššie mocenské kruhy. V sále sa po každej vete, ktorú predniesla, ozýval potlesk, ale chýbali dlhé a hlasné ovácie, na aké je škandinávska ekologická Johanka z Arku navyknutá. Aplauz však zožala od publika zastupujúceho americkú a európsku liberálnu ľavicu. Hlási sa k nej síce napríklad smotánka miliardárov amerického sektora informačných technológií a šoubiznisu, ale nie klasická spoločenská trieda finančníkov. Tá ostala v pomykove. Hovoriť o peniazoch – o točení veľkých veľkých peňazí – nie je predsa v ich ponímaní hriechom. Namiesto pobavenia ich mladá Švédka pobúrila.

 

Nešťastná Greta však predviedla svetu – a to cez platformy YouTube a Twitter bez preháňania celému svetu – čosi znepokojujúce. Ukázala, že sa svojej hereckej postave psychicky upísala. Pustila sa do križiackej výpravy proti klimatickým zmenám s fanatickým presvedčením, s ktorým žije a dýcha vo dne v noci, na scéne i mimo nej.

 

Čo s ňou?

 

Stačí sledovať jej gestá a mimiku. Prejav si zavesila na svoj Twitterový profil a na YouTube. Vystavujú ho i desiatky YouTube kanálov. Po nastavení vysokého rozlíšenia 1080p60 môže divák podrobne sledovať črty jej tváre a už v úvodnej minúte mu začne prechádzať mráz po chrbte. Kŕče hnevu a zúrivosti ju v zlomkoch sekundy menia na rozdivočenú fúriu, ktorá desí.

 

I say we will never forgive you.“ („Vravím vám, nikdy vám to neodpustíme„) vystríha v mene svojich rovesníkov staršie generácie pred váhavosťou v boji proti fenoménu zvanému klimatické zmeny. Znie to ako vyhlásenie generačnej vojny.

 


Zdroj: Twitter: https://twitter.com/GretaThunberg

 


Ako sa odvažujete!“ púšťa sa na úvod so zúrivou tvárou do svojho prejavu

Zdroj: YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=HKcBH3PAHpI

 

Prvý nemecký televízny kanál ARD označil v upútavke na televízne noviny Tagesschau na YouTube jej prejav za „Wutrede„, voľne preložené za reč plnú hnevu. Rozdivočenosť, čo mladej rečníčke sršala z tváre, zarazila Európu i Áziu.

 


Zdroj: YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=greta+thunberg+un+speech&sp=CAJIKOoDAA%253D%253D

 

Niektorým spravodajcom z indického subkontinentu pripadalo jej tvrdenie o kolabujúcom ekosystéme ako premrštené. Iné, ako YouTube nemeckého bulvárneho denníka Bild Zeitung, ohromila zloba, aká sa odrážala na tvári a na reči tela citovo vypätej Grety, keď okolo nej prechádzal americký prezident Donald Trump. „Wenn Blicke töten könnten …“ („Keby pohľady mohli zabíjať“), povzdychol si kanál Bild Zeitungu nad veľavravným výrazom v pokrivenom obličaji dievčaťa.

 


Zdroj: YouTube“ https://www.youtube.com/watch?v=dVJCii1DPHk

 

Útočné pondelňajšie vystúpenie Grety Thunbergovej v New Yorku zasiahlo politické špičky nepripravené. Drobučká záškoláčka zo Švédska, z ktorej polit-marketing vyrobil sväticu, sa mení pred zrakmi všetkých na bosorku. Radikalizmus, akému zrejme prepadla, bude treba režijne korigovať. Pokiaľ ju mentori nedajú bezodkladne do laty, začne prichádzať o mediálnu pozornosť a na scéne sa vynorí nová svätica, aby poučovala plebs, a nie oligarchiu.

  

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár