Zoznam oblastí financovaných z fondu obnovy

· Čas čítania: 3 min.

Fiškálne stimuly vlády na udržanie zamestnanosti prinášajú nižší pokles nezamestnanosti ako je pokles HDP, čoho dôsledkom je nárast rozpočtových deficitov k HDP. Pokles zamestnanosti nezodpovedá poklesu ekonomiky tak, ako nárast akciových indexov nezodpovedá ziskovosti podnikov, ktoré ich  emitujú. Predchádzajúce vlády nemali odložené peniaze na financovanie týchto stimulov a preto si ich terajšia vláda musela za nízky úrok požičať.

Z tohto dôvodu sme boli právom zvedaví na súpis projektov, ktoré mala vláda pred Vianocami zaslať do Bruselu na odobrenie tak, aby väčšinu z nich nemuseli zaplatiť priamo slovenskí daňoví poplatníci. Dva dni pred Vianocami si vláda túto povinnosť splnila a zaslala návrh konkrétnych projektov, ktoré budú financované z fondu obnovy, predovšetkým však z garantovaných nenávratných peňazí za podmienky, že tieto budú skôr „zelenšie a digitálnejšie“.

Prvý variant pandemických projektov posúdia odborné komisie pri Európskej komisii, ktorá k ním najneskôr do 30.4.2021 zaujme odborné stanovisko tak, aby sa v druhej polovici roku 2021 peniaze z fondu obnovy mohli čerpať. Pokiaľ budú projekty spĺňať už spomínané kritéria, budú zaplatené z nenávratných peňazí, v opačnom prípade z „lacných úverových zdrojov“ fondu obnovy.

Štrukturálne zmeny a digitalizácia

Z celkového objemu 5,9 miliardy eur, ktoré majú prísť do našej ekonomiky pôjde 1,9 miliardy eur na projekty zelenšej a čistejšej ekonomiky a síce na modernizáciu  železničných tratí a obnovu budov, 1,45 miliardy eur, zlepšiť životné prostredie uplatňovaním dekarbonizácie energetických sietí a tiež využívania alternatívnych palív 1,45 miliardy eur, do digitálnych projektov v rámci efektívneho riadenia štátu 950 milióna eur, samozrejme že nejaké stovky miliónov chce vláda investovať do vzdelania, zdravotníctva vrátane vybavenia modernou zdravotníckou technikou, zlepšenie podnikateľského prostredia a takto by sme mohli pokračovať.

Ich spoločným menovateľom bude uplatňovanie automatizácie a digitalizácie, bez ktorých sa požadované reformy nedajú realizovať. Uskutočňovať tieto procesy si však vyžaduje aj zmeny v organizácii práce, personálny audit, ktorý vždy uvoľňuje aj počty zamestnancov a preto sú s presadzovaním  štrukturálnych zmien problémy. S transformáciou predmetu podnikania už začali v bankovníctve, ktoré je v digitalizácii vždy na poprednom mieste,  potom nasleduje poisťovníctvo, priemysel a postupne ostatné odvetvia národného hospodárstva.

Najväčším problémom budú štrukturálne zmeny v štátnom a verejnom sektore, keďže ide väčšinou o pracovníkov napojených na vládne koaličné politické strany. Tam sa obvykle uskutočňujú štrukturálne a teda aj personálne zmeny až po výmene vládnej politickej garnitúry. Či sa terajšia vládna koalícia rozhodne štátnu a verejnú správu zdigitalizovať a tak znížiť náklady na financovanie nebudeme špekulovať.

Pokiaľ ide o priemysel tak vieme, že sme montážnou dielňou s najväčším počtom ohrozených pracovných miest, ktoré sa budú znižovať nastupujúcou robotizáciou. Tá sa najviac dotkne automobilového priemyslu, ktorý si naďalej udrží postavenie najdôležitejšieho exportného odvetvia.

V obchode sa viac počíta s nahradením predavačov a pokladníkov samoobslužnými pokladnicami. Vláda v tomto roku počíta s vyššou mierou transparentnosti financovania štátnych zákaziek pri vyššom zapojení aj útvaru hodnoty za peniaze.

Pokiaľ ide o dane, navrhuje sa uplatniť daňový mix, ktorý bude podporovať pracovnú a podnikateľskú aktivitu, vyššie dane sa majú platiť z majetku a z niektorých spotrebných daní. Tiež sa počíta so znížením daňových únikov ako aj daňových medzier z DPH, čo nám bude znižovať deficit verejných financií. Ak sa nám nepodarí dosiahnuť úspory v tejto oblasti a navyše sa nám nepodarí uskutočniť štrukturálne zmeny, tak aby sme z pridanej hodnoty dokázali požičané peniaze vrátiť, budeme si musieť požičať ďalšie peniaze asi za vyšší úrok a tak sa dostaneme navždy do dlhovej pasce.

Angažovanosť slovenských firiem

Transformovať slovenskú ekonomiku nebude možné bez zapojenia pokiaľ možno čo najviac slovenských firiem, ktoré platia dane len do slovenských verejných rozpočtov. Ich postavenie nie je v súčasnosti najlepšie, čo súvisí so stagnujúcou ekonomikou a tiež s nižšou produktivitou práce v porovnaní s priemerom v eurozóne. A tak máme oprávnené obavy, aby sa na výnosných projektoch nepodieľali viac kapitálovo silnejšie zahraničné spoločnosti, čo pre vládu bude znamenať zabezpečiť pre naše firmy viac štátnych dotácii a grantov do vedy, výskumu a inovácii tak, aby sme obstáli v konkurencii na medzinárodných trhoch.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár