1968: Rok revolty

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív

Na to, aby sme pochopili rok 1968, musíme nahliadnuť na začiatok 60. rokov. Tie ovplyvnili viaceré okolnosti: sexuálna revolúcia, ktorá prišla s vynálezom antikoncepčnej pilulky, masívne rozšírenie rekreačných drog, predovšetkým marihuany a LSD, popularita a novosť vznikajúcej masovej popkultúry, ale aj doznievajúci vplyv bítnikov úspešných v 50. rokoch.

Tento koktail bol umocnený vojnou vo Vietname, o priebehu ktorej denne informovala televízia (bola v podstate prvou televíznou vojnou). Aj vďaka televízii Američania veľmi skoro pochopili, že konflikt vo Vietname sa nedá vyhrať. V kontexte s tým pôsobila ako rozbuška skutočnosť, že počet povolancov stále stúpal. Vzniklo tak hnutie za pálenie povolávacích rozkazov, ktoré organizovali dezertéri z kanadského Toronta. Bolo absurdné očakávať od mladých odvedencov prijatie skutočnosti, že ešte nie sú dosť starí, aby mohli legálne požívať alkohol (vo väčšine amerických štátov bol stanovený vek 21 rokov), ale už sú dosť starí na to, aby mohli narukovať. Priemerný vek odvedencov bol devätnásť rokov.

Na tieto zásadné posuny vo verejnej mienke reagoval aj senátor Robert Kennedy, ktorý 8. februára 1968 ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta USA. Vo svojom prejave reflektoval novú situáciu. Okrem iného povedal: „Predovšetkým sa musíme vzdať ilúzie, že posledné udalosti vo Vietname sú čo len náznakom víťazstva. Realita je taká, že ani 500000 amerických vojakov a ich 700000 juhovietnamských spojencov nedokáže ubrániť ani jedno mesto pred Vietcongom, ktorý má sotva 250000 vojakov.“

Demonštrácie vysokoškolákov predovšetkým proti vojne vo Vietname sa stali bežnou súčasťou života. V marci 1968 sa demonštrovalo proti vojne vo viac ako tristo školách v USA. Asociácia nemeckých študentov, ktorá združovala viac ako 300000 študentov na 108 vysokých školách, zorganizovala množstvo protestných akcií. Podobne demonštrovali študenti vo Veľkej Británii. Nepáčila sa im astronomická finančná podpora, ktorú vláda dávala na toto vojnové dobrodružstvo, najmä ak to sprevádzal pokles podpory univerzít.

Na jar 1968 už bolo v zásade jasné, že vojnová propaganda v súboji o priazeň spoločnosti prehráva.

Autor: Roman Michelko

 

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár