Hovoriť veľa o ničom. To je také liberálne

Tagged With: , , , Add Comment

Dnes 14.júna sa v do-obedňajších hodinách konala tlačová konferencia predstaviteľov Progresívneho Slovenska a Spolu. Ako sme už v uplynulých dňoch avizovali, liberálne tábory ohlásili svoje povedzme „manželstvo“ aj pre nastávajúce parlamentné voľby. S ich vyhlásením, že len v tejto kooperácii majú šancu na úspech, myslím súhlasia jednotne ich priaznivci aj odporcovia. Mňa však zaujal výrok M. Beblavého hneď v úvode :

Ak by sme nevytvorili spoločný tábor, druhou najsilnejšou stranou by boli fašisti“. A slovo „fašisti, fašizmus“… sa opakovalo v prejave niekoľko krát.

A tak som si položila rečnícku otázku, keby sme sa pána Beblavého teraz spýtali na definíciu fašizmu, pozná ju vôbec, alebo by nám odrecitoval svoju vlastnú? Z knižnice som vytiahla slovník cudzích slov a našla si znenie presného výkladu. Vydanie môjho slovníka je viac ako 10 rokov staré, tak som si pozrela aj viaceré online výklady, či sa náhodou čosi vo význame slova „fašizmus“ nezmenilo. Definície sa rozchádzajú, no zhodujú sa v jednom, a to, že sa opierajú o imperializmus a kapitál. „Neviem prečo“, no táto definícia mi sedela skôr na ten americký liberálny diktát, opravte ma ak sa mýlim.

Čo ma v skutku pobavilo pri tomto rýchlom hľadaní výkladu, bola definícia fašizmu na stránke Denníka N. Prečítajte si ju prosím v jej plnom duchaplnom znení:

Fašistický režim je ten režim, ktorý pomocou fašistického hnutia realizuje fašistické ciele“. No neviem ako vy, no mne tento výklad teda veľa nepovedal. Podobne ako väčšina prejavov prezidentky Čaputovej. Znova sme len svedkami toho, že hovoriť veľa o ničom je slušný nástroj slušných.

Na prejave ma zaujalo ešte vyhlásenie o volaní po zmene. Poukazovanie na novú generáciu. Potom sa však pýtam, prečo chcú svoju cestu raziť s dosluhujúcim prezidentom Kiskom, veď si potom sami protirečia, keď chcú „inovovať“ s väzbami na staré vedenie. Skôr mi to pripomína  vojnu proti strane SMER-SD. A prečo? Je príliš silná? Je ich konkurentom? … Beblavý sa opiera o výroky typu: zlé zdravotníctvo, zlé školstvo…zlé, zlé a znova všetko je zlé a oni sú vraj tá generácia, ktorá to tu popráši čarovným prachom a premení k lepšiemu. Kiežby to tak samozrejme bolo, no situácia na slovenskej politickej scéne jednoznačne indikuje, že to tak nebude. A ľudia akoby ostávali slepí, pretože mainstream vám neponúkne správy, ktoré sa vám nebudú páčiť. (ako príklad uvediem odkaz na článok o bezplatnom zdravotníctve pre migrantov). :  https://zemavek.sk/stat-poskytne-bezplatnu-zdravotnu-starostlivost-cudzincom-a-migrantom/

Veronika Faktorová

 

Veronika Faktorová

Pridaj komentár

  & Časopis