Americká štátna pomoc pomôže najmä bankám a korporáciám

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Nomi Prins, ekonomická publicistka a bývalá vysoko postavená manažérka najvplyvnejších bánk ako Goldman Sachs, či Lehman Brothers, sa dlhodobo venuje dianiu na Wall Street a analýzam americkej ekonomiky.

Vo svojom článku s názvom „Wall Street opäť vyhráva“ píše, že podobne ako počas krízy v roku 2008, aj teraz americká vláda a Fed idú zachraňovať predovšetkým veľké korporácie a finančné inštitúcie. Na základe zákona Cares Act, ktorý nedávno schválil Kongres, by štát mal poskytnúť pomoc americkej ekonomike vo výške 2,2 bilióna dolárov. Ako poznamenal Donald Trump, celková štátna pomoc počas krízy by sa mohla vyšplhať až na približne 6 biliónov dolárov.

Prins poznamenáva, že z týchto šiestich biliónov by asi 4,5 bilióna malo ísť na pomoc veľkým bankám a korporáciám, a len zvyšok na radových občanov, malé firmy, nemocnice a miestne samosprávy.

Rozdelenie „prvej pomoci“ – 2,2 bilióna – je už viac-menej jasné. 500 miliárd pôjde veľkým korporáciám, 50 miliárd leteckému priemyslu, 17 miliárd „spoločnostiam, dôležitým pre udržovanie národnej bezpečnosti“.

370 miliárd pôjde na pôžičky pre malé firmy, určené na pokrytie prevádzkových nákladov. Má to niekoľko háčikov. Ak malé firmy nezačnú zarábať, skončia s ešte väčšími dlhmi. Navyše, schvaľovanie pôžičiek bude veľmi komplikované, pokiaľ si podnikateľ nebude môcť dovoliť zaplatiť odborného poradcu. 150 miliárd pôjde na zdravotníctvo a ďalších 150 miliárd do rozpočtov miest a štátov Únie.

Celkové navýšenie pomoci malým firmám a osobám v núdzi nebude postačovať na ich záchranu, vzhľadom na ich veľké počty. Zato korporácie a banky, ktorých je podstatne menej, môžu byť s veľkorysou pomocou spokojné, pričom vzhľadom na značné finančné rezervy nie sú na ňu odkázané. V ich prípade nejde o záchranu existencie, ale o udržanie ziskov.

Podľa Prins by reálnym riešením boli štátne investície do výstavby infraštruktúry, vedy a výskumu, školstva, sociálnych bytov… Rozprúdilo by to ekonomiku a vytvorilo nové pracovné príležitosti. Vlastne Trump niečo také sľuboval pred voľbami, keď chcel Ameriku urobiť „opäť veľkou“. Žiaľ, z jeho sľubov toho veľa neostalo.

Zdroj: http://www.informationclearinghouse.info/55027.htm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár