Americký časopis zverejnil Putinov článok o histórii druhej svetovej vojny

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Screenshot The National Interest

Ruský prezident Vladimír Putin napísal článok o histórii druhej svetovej vojny a nebezpečenstve prepisovania histórie, ktorou sa zaoberajú v USA a v Európe. Vyzval zlepšiť vzťahy medzi veľmocami v duchu princípov dohôd po rokovaniach na Jalte a v San Franciscu. Článok pod názvom „Vladimir Putin: The Real Lessons of the 75th Anniversary of World War II“ /„Skutočné lekcie 75. výročia druhej svetovej vojny“/ včera zverejnil americký časopis The National Interest.

Ruský prezident v článku vyzval, aby sa všetky štáty sveta postarali o zachovanie a zlepšenie systému medzinárodných vzťahov, ktorý sa vytvoril po druhej svetovej vojne. Podčiarkol, že tí, ktorí sa snažia prekrútiť a sfalšovať príčiny vypuknutia druhej svetovej vojny, podkopávajú základy celého systému zriadenia súčasnej Európy. Domnieva sa, že nový summit „päťky OSN“ – Číny, Francúzska, Ruska, USA a Veľkej Británie by mohol posilniť duch spolupráce a vzájomného pochopenia.

Včera článok ruského prezidenta Vladimíra Putina zverejnil americký časopis „The National Interest“ /https://nationalinterest.org/feature/vladimir-putin-real-lessons-75th-anniversary-world-war-ii-162982/, dnes, v ruštine, bol zverejnený na portáli prezidenta Ruskej federácie /http://kremlin.ru/events/president/news/63527/ a v „Rossijskej gazete“   /https://rg.ru/2020/06/19/75-let-velikoj-pobedy-obshchaia-otvetstvennost-pered-istoriej-i-budushchim.html/.

Vo svojom článku Putin reagoval aj na rezolúciu, ktorú prijal Európsky parlament 19. septembra 2019 a v ktorej fakticky porovnal ZSSR a fašistické Nemecko, keď ich vyhlásil za vinníkov vypuknutia druhej svetovej vojny. Ruský prezident pripomenul, že ZSSR bol posledným štátom, ktorý v auguste 1939 podpísal dohodu o nenapadnutí s Nemeckom, ale európske mocnosti a mnohé iné štáty to urobili ešte niekoľko rokov predtým – v r. 1934 – 1938. Prízvukoval, že dohoda Molotov-Ribbentrop nezapríčinila vypuknutie druhej svetovej vojny, ako to v súčasnosti tvrdia falšovatelia histórie. Zapríčinili to dohody európskych štátov, ktoré uzatvorili s fašistickým Nemeckom dávno predtým.

Podčiarkol, že hlavným spúšťačom bolo sprisahanie v Mníchove v r. 1938, keď Anglicko a Francúzsko zradili Československo. A Poľsko sa spolu s Nemeckom pripravovalo na rozdelenie Československa. Jedine Sovietsky zväz bol pripravený brániť Československo. Vladimír Putin podčiarkol, že mnohí európski politici a historici sa snažia v súčasnosti prepísať históriu, ale archívne dokumenty svedčia o tom, kto v skutočnosti vyvolal vojnu, ako aj o tom, že západné štáty podpísali viaceré dohody s fašistickým Nemeckom, ale o tom sa v súčasnosti nehovorí. Zdôraznil, že historická pravda má byť nado všetko.

Článok ruského prezidenta by sa dal rozdeliť na niekoľko hlavných častí:

 • Poukázal na to, že ZSSR a Červená armáda najviac prispeli k víťazstvu nad fašistickým Nemeckom. Pripomenul, že Sovietsky zväz mal najväčšie straty počas druhej svetovej vojny – 27 miliónov ľudí.
 • Podčiarkol, že sa ľudia všetkých národností v ZSSR zomkli, boli jednotní a odvážni a práve preto sa fašistom nepodarilo zvíťaziť.
 • Uviedol, že za vypuknutie vojny sú v tej alebo inej miere zodpovedné všetky najsilnejšie krajiny toho obdobia. „Hlavnými faktormi, ktoré predurčili najväčšiu tragédiu v histórii ľudstva, bol egoizmus štátov, zbabelosť, politika upokojenia agresora, ktorý už naberal silu, a tiež to, že politické elity odmietali hľadanie kompromisov,“ napísal Vladimír Putin.
 • Poukázal na to, že Sovietsky zväz nemal v pláne napadnúť Nemecko a práve preto neexistujú žiadne archívne dokumenty, ktoré by mohli „svedčiť“ o agresívnych plánoch Moskvy.
 • Vyzval všetky krajiny, aby urýchlili proces odtajnenia archívov predvojnového a povojnového obdobia. Potvrdil, že Rusko je pripravené na širokú medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti.
 • Za veľmi nebezpečné označil prejavy historického revizionizmu na Západe a snahu prekrútiť príčiny vypuknutia vojny a prepísať jej výsledky. Podčiarkol, že podobné snahy hrubo a cynicky skresľujú ponímanie princípov mierového vývoja, ktoré boli založene počas konferencií na Jalte a v San Franciscu.
 • Vyzval všetky krajiny, aby zachovávali a zlepšovali povojnový systém medzinárodných vzťahov.
 • Navrhol usporiadať summit piatich štátov, stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Číny, Francúzska, Ruska, USA a Veľkej Británie, ktorý, podľa ruského prezidenta, by mohol potvrdiť duch spojenectva a spolupráce.

Zdroje:

 1. Vladimir Putin: The Real Lessons of the 75th Anniversary of World War II, The National Interest, 18.6.2020
 2. National Interest опубликовал статью Путина об истории Второй мировой войны, TASS, 18.6.2020
 3. 75 лет Великой Победы: общая ответственность перед историей и будущим,Российская газета,19.6.2020
 4. 75 лет Великой Победы: общая ответственность перед историей и будущим,Президент России,19.6.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár