Až do krvi. Ako začínali mnohí oligarchovia

· Čas čítania: 6 min.
zdroj: Flickr

V júlovom čísle Zem a vek, ktoré vyjde v najbližších dňoch, som vyprofiloval niekdajšieho patriarchu jednej z ikonických amerických oligarchických rodín Johna D. Rockefellera. Aby som mu mohol sňať masku vizionára a ľudomila, musel som zájsť do obdobia, keď budoval pred sto päťdesiatimi rokmi svoje podnikateľské impérium. Boli to búrlivé časy nekontrolovateľného bujnenia kartelov a formovania monopolov, vrátane rockefellerovskej ropnej chobotnice Standard Oil.

Nie každý zbohatlík …

Samotný John D. Rockefeller (1839 – 1937) však nezačínal od nuly. Štartovací kapitál mu požičal jeho otec William Avery Rockefeller (1810-1906), ktorý sa pretĺkal ako podomový obchodník, špekulant, úžerník, i príležitostný podvodník. Často býval „na cestách“, keď utekal pred zákonom. Práve on, bigamista a dobrodruh, ktorý sa nechával titulovať „Dr. William Levingston“, aby pôsobil dôveryhodnejšie, stelesňoval búrlivákov éry divokého kapitalizmu. Patril k tým mamonárom, čo neváhali kráčať cez mŕtvoly za vidinou rýchleho zbohatnutia. Svojich synov vychovávať tak, aby sa od útleho detstva učili byť tvrdými a bezohľadnými, no tiež prefíkanými a všetkými masťami mazaní.

Nie vždy sa takými stávali. Druhej generácii amerických oligarchických rodín bývala fyzická hrubosť dosť vzdialená. Konkurenciu radšej likvidovali „civilizovanejšími spôsobmi“. Brali viac do úvahy právnu stránku veci a záležalo im aj na priaznivej publicite. Uvažovali v dlhodobejších časových rámcoch a keď uspievali, snažili sa klásť základy rodinným podnikateľským dynastiám.

Vzťahy viac-menej kultivovaných a vzdelaných synov voči svojim divokým a neokresaným otcom bývali plné skrytých konfliktov. Životopisci na výplatnej listine nadácie The Rockefeller Foundation oboznamujú americkú verejnosť so ságou slávnej rodiny predvídateľným spôsobom. Nezachádzajú do takej hlbokej minulosti, aby sa museli podrobne zaoberať prekérnymi vzťahmi medzi Johnom D. Rockefellerom a jeho otcom, keď sa syn začal stavať na vlastné nohy, aby sa vydal vlastnou cestou.

Napätia, ktoré muselo medzi nimi iskriť, sa chytili niektorí autori ako inšpirácie a voľnej predlohy pre literárne a filmové stvárnenie nezriedkavých konfliktov v iných rodinách medzi otcom a synom, keď silnejšia osobnosť seniora nevychádza zo zrážky s juniorom ako víťazná, ale zlomená.

Medzi drámy, ktoré sa pokúsili odmytologizovať na striebornom plátne legendárnych ropných magnátov, patrí epický príbeh zlatokopa Daniela Plainviewa, ktorý narazil na ložisko ropy, pustil sa do ťažby, rozširoval ju a vypracoval sa na bohatého naftára. Pošliapaval však pritom základné etické hodnoty nielen vo vzťahoch ku konkurencii, ale i k okruhu svojich najbližších.

Film, ktorý odvysielala v nedeľu 21. júna na druhom programe Česká televízia, natočil v roku 2007 režisér Paul Thomas Anderson pod názvom There Will Be Blood. Dvoma Oskarmi ovenčené dielo sa dostalo do distribúcie na Slovensku pod názvom Čierna krv, v Česku ako Až na krev, v Nemecku a vo Francúzsku v nepreloženej podobe There Will Be Blood a v Poľsku Aż poleje się krew. V Rusku bežal v kinách pod názvom Нефть, čo bol preklad pôvodného pracovného názvu Oil!

Plagát k filmu
https://en.wikipedia.org/wiki/There_Will_Be_Blood

Zaoberal sa ochotou začínajúceho podnikateľa isť pri hromadení majetku až za hranu a bezcitne nakladať i so synom. Až v záverečných scénach príbehu zasadeného do Kalifornie v období štyroch dekád od konca XIX. storočia do začiatku Veľkej hospodárskej krízy 1929, vyšla najavo tvrdá pravda. Chlapec, ktorý vystupoval po celý čas iba pod iniciálkami H.W. a žil s otcom do svojej tridsiatky, sa až vtedy, v zrelom veku dozvedel, že bol adoptovaný. Nebola by to bývala pre neho krutá rana, keby mu otec nevykričal do tváre, prečo si ho vzal ako sirotu za svojho.

Nevzplanula v ňom túžba pomôcť opustenému nezaopatrenému dieťaťu a stať sa mu otcom. Adoptoval si ho preto, aby psychologicky zapôsobil na potenciálnych obchodných partnerov pri rozbiehaní svojej obchodnej činnosti. Chlapec bol pre neho iba maskotom, aby sa predvádzal ako seriózny drobný podnikateľ a starostlivý otec dieťaťa, ktorému vraj umrela matka. H.W. ho sprevádzal všade, kam sa vyberal pri hľadaní nálezísk nafty a pri vykupovaní pozemkov od drobných kalifornských farmárov.

Otec so synom na prieskume terénu
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/[email protected]/1572313041/sizes/o/

V niektorých lokalitách, kde otváral ťažbu, najímal robotníkov a zakladal pre nich usadlosti. H.W. sa zdržiaval vždy a všade pri otcovi. Mnohému sa od neho priučil, ale zaplatil za to ťažkou ujmou. Jedna z vrtných veží, ktorú jeho otec postavil, vybuchla v plameňoch a H.W. prišiel o sluch. Hluchý a traumatizovaný z explózie, bol otcovi na príťaž a ten ho neváhal posadiť na vlak a poslať do internátnej školy pre hluchonemých v San Francisku. Platil mu tam školné, i liečbu, ale držal ho tam izolovaného a bezpochyby s vedomím, že sa odcudzujú. Robotníci z osady, ktorú založil a kde aj žil, keď necestoval za obchodmi, mu to vyčítali a miestny kazateľ Eli Sunday ho pranieroval ako hriešnika, čo sa zbavil syna.

Nebol ďaleko od pravdy. Prvoradý bol obchod a boj o prežitie s mocnou konkurenciou. Daniel Plainview odmietol predať obrovské nálezisko, ktoré objavil, rockefellerovskému koncernu Standard Oil a obišiel jeho monopol na prepravu ropy v železničných cisternách tak, že postavil ropovod k terminálu na pobreží. Stratil však nezávislosť, pretože potreboval silného investičného partnera a ten (Union Oil) ho fakticky pohltil.

… založil dynastiu

Daniel si nakoniec splnil úzko egoistický sen. Prebil sa životom a zbohatol. Postavil si opulentnú rezidenciu, ale žil v nej osamelo a prepadol alkoholu. Nedokázal sa zmieriť so synom. H.W. figuroval ako jeho akcionár v otcovej firme a keď začať podnikať na vlastnú päsť, otec mu odmietol vyplatiť jeho podiel. Klesol tak hlboko, že mu v návale hnevu prezradil, prečo si ho ako dieťa v skutočnosti adoptoval a na rozlúčku ho potupoval posmeškom bastard z košíka („bastard from a basket„).

Ani to však nebolo tým dnom, na ktoré dopadol o dva roky neskôr. Po vypuknutí Veľkej hospodárskej krízy ho navštívil vyššie spomínaný kazateľ Eli Sunday, ktorý ho onoho času verejne zhanobil ako nemravníka. Cirkev, ktorú založil, prišla ale v roku 1929 o investície, potrebovala peniaze a Eli požiadal Daniela o finančnú pomoc. Bol to okamih, keď Daniel predviedol svoju spustnutosť v plnej obludnosti. Nielenže Eliho vysmial, ale peniaze bol ochotný poskytnúť iba za podmienky, že sa Eli označí za falošného kazateľa a zvrhlíka. Eli zúfalo potreboval peniaze a podguráženému Danielovi vyhovel. Začal si sypať popol na hlavu a priznávať sa k vierolomnosti. Danielovi to ale nestačilo, začal ho fyzicky mlátiť a neprestal, kým ho nedobil na smrť. Až do krvi. Aż poleje się krew, ako výstižne pomenovali tento film poľskí distribútori.

Titulnú postavu Daniela Plainviewa stvárnil britský herec Daniel Day-Lewis. V roku 1988, keď sa už dalo z Československa pomerne ľahko cestovať na Západ, bežal v nemeckých a rakúskych kinách film pod ťažkopádnym názvom Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins. Ani ten pôvodný v angličtine – The Unbearable Lightness of Being – nebol ľahko zapamätateľný. V Československu premietali po páde Železnej opony tento pozoruhodný film pod názvom Nesnesitelná lehkost bytí. Pozoruhodný preto, že sa natáčal i v Prahe a bol situovaný do Československa v roku 1968. Daniel Day-Lewis v ňom zahral neurochirurga a sukničkára, ktorý po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy emigruje, potom sa po strate ilúzii zo života vo Švajčiarsku vráti, aby … ale koniec radšej nebudem prezrádzať, aby tí, čo film nevideli, neprišli o záverečné prekvapenie.

Plagát k filmu The Unbearable Lightness of Being (Nesnesitelná lehkost bytí)
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Unbearable_Lightness_of_Being_(film)

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Bez masky: John Davidson Rockefeller, Zem&Vek, júl 2020

2. Find a Grave, heslo: Dr William Avery “Dr. William Levingston” Rockefeller

3. Rockefellerfoundation.org

4. Česká televize

5. Wikipedie CZ, heslo: Paul Thomas Anderson

6. Miramax, heslo: There Will Be Blood

7. Release info: There Will Be Blood, imbd.com

8. Wikipedia EN, heslo: There Will Be Blood

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár