
Štvrtková návšteva nemeckého kancelára Olafa Scholza, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macron, talianskeho premiéra Maria Draghiho a rumunského prezidenta Klausa Iohannisa Kyjeva a mimoriadna rýchla „odveta“, príchod britského premiéra Borisa Johnsona v piatok boli hlavnou témou včerajších komentárov ukrajinských novinárov a analytikov.
Mnohí tvrdili, že štvorica politikov, ktorí prišli vo štvrtok, tlačila na Zelenského, aby si opäť sadol za rokovací stôl s Putinom. Všimli si aj to, že správa kancelárie prezidenta o stretnutí s britským premiérom vo všeobecnosti nebola príliš konkrétna – „podrobnosti“, o ktorých verejnosť nemala vedieť zverejnené neboli. Komentátori podčiarkli, že návšteva Borisa Johnsona bola určite spojená s príchodom „veľkej európskej trojky“ – Scholza, Macrona a Draghiho. Analytici priamo poukázali na to, že britský premiér prišiel „snoriť“: snažil sa zistiť, o čom hovorila trojica politikov 24 hodín pred jeho príchodom, čo navrhovali Zelenskému a čo od neho žiadali. Ukrajinskí novinári podotkli, že prístupy vedúcich predstaviteľov Európskej únie a Spojeného kráľovstva k téme vojny líšia.
Analytici podčiarkli, že na oficiálnej úrovni v Kyjeve popreli správy, že by európski politici nejakým spôsobom robili nátlak na ukrajinského prezidenta. Analytici tvrdili opak a podotkli, že Johnson sa, podľa všetkého, rozhodol osobne ubezpečiť, že Zelenský nezmenil svoju pozíciu pod nátlakom trojice politikov EÚ a nesúhlasí so žiadnymi vážnymi kompromismi s Ruskou federáciou. Analytici zdôraznili, že Londýn tlačí Ukrajinu na boj proti Rusku do posledného Ukrajinca, ale politici EÚ naopak chvú Zelenského usadiť za rokovací stôl s Putinom. Analytici pripomenuli, že práve po Johnsonovej návšteve v apríli tohto roku Zelenský upravil svoje stanovisko k rokovaniam s Ruskom a odmietol navrhované kompromisné možnosti mierovej zmluvy a vôbec zastavil proces rokovaní.
Viacerí ukrajinskí analytici museli priznať, že Veľká Británia v súčasnosti otvorene nesúhlasí s rokovaniami Moskva – Kyjev a navrhuje počkať, kým Ukrajina vyhrá na bojisku. Johnson to potvrdil počas svojej piatkovej návštevy: povedal, že „rokovania o budúcnosti Ukrajiny sa môžu začať, keď na jej území nebudú žiadne ruské jednotky…“ Prisľúbil, že až potom Ukrajine poskytnú bezpečnostné záruky. „Je zrejmé, že ide v podstate o výzvu na násilné vyhostenie ruských vojsk z územia Ukrajiny. To je v ostrom kontraste s pozíciou kľúčových krajín EÚ, ktoré obhajujú prímerie a uzavretie nejakého kompromisného mieru, aj keď za podmienok, že sa ruské vojská vrátia na svoje pozície, na ktorých sa nachádzali 24. februára“, vysvetlili ukrajinskí analytici.
Niektorí citovali zaujímavé výroky istého vysokopostaveného ukrajinského diplomata, ktorý si posvietil na súčasnú situáciu: „Prevládajúca myšlienka, že Nemci a Francúzi údajne vyvíjajú tlak niekde v zákulisí na Ukrajinu, aby súhlasila s rokovaniami s Putinom, sľubujúc na oplátku „kandidátku do EÚ“, je omyl. Nikto takúto otázku, samozrejme, nekladie. Ale hovoria niečo iné a celkom verejne: „až do konca vojny nemôže byť nastolená otázka vstupu Ukrajiny do EÚ. A ako sa podarí ukončiť vojnu, je to na samotných Ukrajincoch, aby sa sami rozhodli. Boli by sme radi, keby sa to dalo vyriešiť čo najskôr prostredníctvom rokovaní“. Rokovania sú však veľmi ťažké z dôvodu celkového nesúladu pozícií Moskvy a Kyjeva“, citovali diplomata ukrajinské média.
Zverejnili aj sťažnosti námestníka ministra obrany Ukrajiny Denisa Šarapova, ktoré prezradil, že po každom „delostreleckom súboji“ musia byť v priemere dve zo šiestich húfnic M777, ktorými sú vyzbrojené jednotky ukrajinskej armády, stiahnuté na opravu. Podľa neho, sú uzly týchto zbraní často poškodené úlomkami ruských mín, ktoré „prilietajú“ na pozície ukrajinských vojsk. Nijako nekomentoval kvalitu húfnic M777, ale ich poruchy vysvetlil „urputnosťou a zúrivosťou bojov delostreleckých batérií Ruska a Ukrajiny“.
Domáce média zverejnili aj pre Kyjev smutné správy. Biely dom zablokoval odovzdanie štyroch bezpilotných lietadiel MQ-1C Gray Eagle , ktoré na palube nesú rakety. Stalo sa tak po námietkach Pentagónu, že tieto technológie by sa mohli dostať do rúk Rusov. Agentúra Reuters vysvetlila, že najväčšie obavy Američania majú z toho, aby sa v Moskve nedozvedeli o štruktúre radarového systému a opticko-elektronického systému. MQ-1C Gray Eagle je jedným z najlepších bezpilotných lietadiel v USA, môže sa vzniesť do nadmorskej výšky viac ako osem kilometrov a lietať na vzdialenosti až niekoľko stoviek kilometrov.
Novinári informovali o raketových útokoch. Uviedli, že v meste Kremenčug ruské rakety zasiahli závod spracovávajúci ropu a tepláreň. Požiare sa podarilo uhasiť, k obetiam nedošlo. Média o tom informoval gubernátor mesta Dmitrij Lunin. Vysvetlil, že závod sa do konca roka nepodarí opraviť, ale tepláreň by ku začiatku vykurovacej sezóny mala byť spustená do prevádzky. Niektorí ukrajinské média informovali aj o ostreľovaní miest a obcí v Doneckej a Luhanskej republike. Uviedli, že kvôli ostreľovaniu Donecka zostala baňa Zasjadka opäť bez elektrického napätia. V podzemí v tom čase bolo 77 baníkov.
Ukrajinské média informovali aj o menšej „zrade“: v pozadí totálnej „derusifikácie“, keď sa odstraňujea všetko, čo je aspoň trochu spojené s Ruskom, Akademická rada Konzervatória Čajkovského v Kyjeve odmietla odstrániť meno slávneho ruského skladateľa zo svojho názvu. Všetci zamestnanci konzervatória jednomyseľne hlasovali za výzvu Zelenskému a zvyšku vedenia krajiny. Poukázali na „nebezpečenstvo manipulácie s menom Čajkovského“ a požiadali „podporiť všetky opatrenia na „návrat“ skladateľa s ukrajinskými koreňmi na Ukrajinu, aby jeho odkaz bol chránený pred jeho použitím agresorom ako nástroja ničenia ukrajinskej podstaty“.
Učitelia konzervatória pripomenuli, že Čajkovského otec pochádzal zo Záporožských kozákov a samotný skladateľ sa k Ukrajine správal „s neuveriteľnou láskou“. Bolo tiež uvedené, že Čajkovskij bol zakladateľom vyššieho hudobného vzdelávania na Ukrajine a napísal tam mnoho diel. „Vlády a armády môžu bojovať, ale kultúry nikdy nemôžu bojovať medzi sebou. Môžu navzájom súťažiť alebo obohacovať sa. Čajkovskij, podobne ako Shakespeare, nepatrí do jedného konkrétneho národa, patrí do celého sveta“, uviedol pre média Jurij Rybčinský, člen dozornej rady konzervatória. Napriek obhajobe Čajkovského, zamestnancov konzervatória určite nemôžeme považovať za „kremeľských agentov“, alebo rusofilov: požiadali, aby Medzinárodná Čajkovského súťaž bola zrušená v Rusku, ktorému by vzali právo usporiadania tejto súťaže, a namiesto toho by bola organizovaná na Ukrajine.
Ukrajinské média citovali hlavu rokovacej skupiny s Ruskom Davida Arahamiu, ktorý prezradil, že Kyjev môže obnoviť rokovania s Moskvou koncom augusta, kedy, podľa jeho slov, „rokovacia pozícia Ukrajiny bude silnejšia“. Vysvetlil, že mal na myslí to, že dovtedy ukrajinská armáda zorganizuje masívny protiútok, oslobodí väčšie územie a takto vytvorí pre Kyjev lepšie podmienky počas rokovaní. V rozhovore pre Hlas Ameriky Arahamia prezradil, že Kyjev pripravuje rozsiahly protiútok na viacerých úsekoch frontu.
Ukrajinské média často prezentujú, ako sa medzi sebou vadia miestni najvyšší politici, členovia vlády, ministri, vysokopostavení štátni úradníci /presne ako to na Slovensku robia členovia vládnej koalície/ – a to aj za podmienok ozbrojeného konfliktu, kedy, zdalo by sa, by mali držať pohromade. Napríklad, včera tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Alexej Danilov ostro kritizoval poradcu vedúceho kancelárie prezidenta Michaila Podoľaka za jeho vyhlásenie, že Ukrajina potrebuje 1000 húfnic, 300 rakiet a 500 tankov: „Nechápem, prečo robí takéto vyhlásenia. Je to zástupca Generálneho štábu? Videl som ho iba na pňoch u Janukoviča. Nechápem, z akého dôvodu sa dnes hrá na hlas armády? Takéto veci by mali uvádzať Zalužnyj, Šaptala a minister obrany“, podotkol Danilov v rozhovore pre média.
Večer ukrajinské média informovali o výmene vojenských zajatcov vo formáte päť na päť. O tejto výmene prinieslo správy Hlavné riaditeľstvo rozviedky pri ministerstve obrany Ukrajiny. Niektorí ukrajinskí novinári potvrdili slová prvého zástupcu ministra informácií Doneckej ľudovej republiky Daniila Bezsonova, ktorý pre novinárov prezradil, že jednou z vojenských zajatkýň, ktorú včera vymenili, bola aj bývalá príslušníčka neonacistického bataliónu „Azov“ Júlia Pajevskaja, ktorá má prezývku „Tajra“ a ktorá bola ruskými jednotkami zajatá v Mariupoli.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- 115-й день войны в Украине. Новый удар по Кременчугу, сбитые ракеты над Одессой. Обновляется, Страна, 18.6.2022
- https://t.me/stranaua/47641
- Военные РФ активизировались к югу от Изюма, чтобы захлопнуть Северодонецкий котел – разведка Британии, Страна, 18.6.2022
- https://t.me/stranaua/47658
- В Донецке снова сообщают об обстреле. Видео, Страна, 18.6.2022
- https://t.me/stranaua/47659
- В Днепропетровской области под обстрел попал Криворожский район, есть разрушения, Страна, 18.6.2022
- https://t.me/stranaua/47664
- В Киевской консерватории им. Чайковского отказываются убрать имя композитора из названия, Страна, 18.6.2022
- https://t.me/stranaua/47672
- РФ депортує населення Сєвєродонецька через “гуманітарні” коридори – британська розвідка, UNIAN, 18.6.2022
- https://t.me/V_Zelenskiy_official/2105
- Свіжий “вантаж 200”: Генштаб оновив дані про втрати ворога за минулу добу, UNIAN, 18.6.2022
- https://t.me/stranaua/47717
- Все одне знайдуть: ЗСУ знищили замасковані позиції окупантів на Харківщині (відео), UNIAN, 18.6.2022
- Ворог вдарив касетними снарядами неподалік від Миколаєва – ОВА, UNN, 18.6.2022
- Інститут вивчення війни: окупанти зосередились на захопленні Лисичанська та Сєвєродонецька, де зазнають втрат, UNN, 18.6.2022
- Генштаб: на Харківському напрямку ворог намагається не допустити виходу Сил оборони на державний кордон України, UNN, 18.6.2022
- Армія рф відновлює наступ на південь від Ізюму – британська розвідка, Ukrinform, 18.6.2022
- У Бердянську вночі було чутно вибухи, частина міста знеструмлена, Ukrinform, 18.6.2022
- На Луганщині ворог завдав авіаударів у районах Сиротиного та Борівського, Ukrinform, 18.6.2022
- Прем’єр Нідерландів запевнив Зеленського у підтримці кандидатського статусу України, Європейська правда, 18.6.2022
- Україна опублікувала свої відповіді на опитувальник ЄС щодо членства, Європейська правда, 18.6.2022
- Віцепрезидентка Європарламенту застерегла від поспішного вступу України, нагадавши про Угорщину, Європейська правда, 18.6.2022
- РФ вивела кілька підрозділів з України через нищівні удари ЗСУ, ведуться бої за Сєвєродонецьк – Генштаб, Obozrevatel, 18.6.2022
- Жданов: ЗСУ та армія Путіна починають гонку, готуючись до великої битви. Інтерв’ю, Obozrevatel, 18.6.2022
- РФ готує нову атаку на Сєвєродонецьк-Лисичанськ, ЗСУ пішли у контрнаступ під Ізюмом – ISW, Obozrevatel, 18.6.2022
- Окупанти обстріляли Кривий Ріг, є постраждалі, Segodnya.ua, 18.6.2022
- Аваков “злив” реальні втрати РФ в Україні: цифри вражають, Segodnya.ua, 18.6.2022
- Війна в Україні може бути затяжною. Що пишуть західні ЗМІ, Segodnya.ua, 18.6.2022
- Буде контрнаступ. Давид Арахамія розповів, коли Україна розпочне мирні переговори з РФ, Focus, 18.6.2022
- Заявка України на вступ в ЄС може розізлити Путіна, — CNN, Focus, 18.6.2022
- “Багато залишаються в луганській землі”: Гайдай розповів, як ЗСУ захищають Сєвєродонецьк, Focus, 18.6.2022
- Зеленський приїхав у Миколаїв, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 18.6.2022
- Київська консерваторія виступила за збереження в назві імені Чайковського, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 18.2022
- Кубраков сказав, скільки кілометрів доріг та переправ наразі зруйновано, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 18.6.2022
- 115-Е СУТКИ ВОЙНЫ: ВРАГ ПЫТАЕТСЯ НАСТУПАТЬ НА СЛАВЯНСК, БОИ ЗА СЕВЕРОДОНЕЦК ПРОДОЛЖАЮТСЯ, Киевская правда, 18.6.2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.