Bezbrehé tlačenie a rozhadzovanie peňazí bez reforiem

Foto: Shutterstock

V globálnom ekonomickom prostredí zahlcovali centrálne banky finančné trhy obrovskou masou lacných a ničím nekrytých peňazí, s ktorými si však investori vedeli poradiť a preto aj zarobili. Nakupovali lacno aktíva, akými sú akcie, dlhopisy, ETF fondy, nehnuteľnosti či kryptomeny, ktoré dokázali zhodnotiť bez toho, aby odrážali skutočný stav globálnej ekonomiky, čo už dnes neplatí. Sťažovať si nemôžu ani domácnosti, keďže v rámci vládnych pandemických fiškálnych stimulov v období opakovaných lockdownov tiež dostali peniaze aj keď nepracovali a tie neboli kryté tovarmi a službami. Keď sa prevádzky uvoľnili, nastal po nich zvýšený dopyt po všetkom, čoho dôkazom je zvýšená spotreba domácnosti, ktorá najviac prispela aj k rastu HDP, samozrejme k inflácii a tiež aj k príjmovej stránke štátneho rozpočtu.

Vysušenie zahlteného finančného trhu aktíva pocítia

K lacným peniazom sa dostali aj komerčné banky, ktoré boli motivované ich čo najlacnejšie požičať, čo bola jedna z príčin prečo ceny nehnuteľnosti tak výrazne zdražili. Po posledných opatreniach zo strany Národnej banky Slovenska týkajúce sa sprísnených podmienok čerpať hypotekárne úvery, sa tieto stali menej dostupné pre väčšinu mladých domácností. Z dôvodu, že inflácia naberá na svojej sile, sa ale ECB rozhodla najprv pozastaviť lacné vykupovanie štátnych dlhopisov a potom zvýšiť svoje úrokové sadzby, čím sa má dosiahnuť aby na finančnom trhu bolo menej lacných a dostupných likviditných peňazí. Čo to bude znamenať pre všetkých účastníkov trhu ? Pri vyšších úrokoch dôjde k zdraženiu všetkých, predovšetkým spotrebných úverov a výrazným spôsobom sa predraží aj financovanie vládneho dlhu. Politici musia počítať, že skončila doba „rozhadzovania“ lacných peňazí, ktorými sa snažili splniť predvolebné sľuby a tak pokračovať v politickej kariére v ďalších volebných obdobiach. O tom, že na finančnom trhu máme dosť peňazí svedčí, že úroky sa zvyšujú len na úvery, ale zatiaľ na vklady nie. Komerčné banky majú podľa všetkého peňazí dosť, niečo majú však uložené na svojich účtoch v centrálnej banke. Pre stabilitu finančného trhu však bude dôležité udržať sociálny zmier medzi sociálnymi partermi, keďže tlak na zvyšovanie miezd z dôvodu inflácie, neprinesie jej pokles ale opačne. A tak súčasný nepriaznivý stav ekonomiky nemôžeme charakterizovať ináč ako dôsledok bezbrehého tlačenia peňazí a ich rozhadzovania aj politikmi, čo spolu s negatívnymi dôsledkami pandémie, ako aj predčasnej predstavy európskych politikov o budovaní zelenej ekonomiky v Európe, či sankcií vyplývajúcich s Rusko-ukrajinského konfliktu nám hrozí, že po terajšom ekonomickom poklese, môže prísť recesia, ktorá má k stagflácii dosť blízko.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply