Brusel požiadal o zmiernenie sankcií voči Bielorusku

Foto: Zerkalo.io

Brusel požiadal, aby boli sankcie uvalené na Bielorusko, zmiernené. Je to prvé prekvapenie. Táto požiadavka neodznela v centrále EÚ, ale navrhla to belgická vláda. A to je druhé prekvapenie. Čo to zapríčinilo? Kvôli reštrikciám voči Bielorusku sa do ťažkej situácie dostali… niektoré európske spoločnosti. Preto sa Belgicko obrátilo na ostatné krajiny Európskej únie s návrhom na zmiernenie sankcií voči Bielorusku. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na list belgických diplomatov. 

Ide najmä o obmedzenia EÚ, ktoré ovplyvnili dodávku draselných hnojív do krajín únie. Ako je uvedené v dokumente, kvôli obmedzeniam zavedeným proti Minsku, sa niektoré európske spoločnosti ocitli v ťažkej situácii. Situácia sa môže zhoršiť, ak Minsk nájde ďalších kupujúcich a už nebude predávať svoju produkciu do EÚ. V tomto prípade je nepravdepodobné, že by sa Európa dokázala vyhnúť vážnym stratám.

V tejto súvislosti Belgicko navrhlo prehodnotiť sankčnú politiku EÚ voči Bielorusku. V súlade s obmedzeniami teda Bielorusko nemôže dodávať krajinám Európskej únie chlorid draselný s obsahom účinnej látky menej ako 40%, alebo viac ako 62% oxidu draselného. Brusel ponúkol EÚ, aby povolila odchýlku od týchto noriem do dvoch percent. Ak vedenie Európskej únie neurobí tento krok, potom budú európske spoločnosti nútené hľadať ďalších exportérov. V Belgicku podotkli, že to môže viesť k zhoršeniu kvality výrobkov a k zvýšeniu cien.

Sankčné zoznamy EÚ zahŕňajú 165 občanov Bieloruska a 15 spoločností. Európska únia taktiež zaviedla štyri balíčky obmedzení, ktoré sa týkajú vývozu draselných hnojív a ropných produktov. Obmedzenia sa dotkli aj výrobcov tabakových výrobkov. Brusel už skôr uviedol, že v reakcii na migračnú krízu zasiahne Minsk novými sankciami. Lenže mnohé reštrikcie, ktoré EÚ uvalila na Rusko alebo Bielorusko, ako bumerang udrelo do samotnej EÚ, zhoršilo hospodársku situáciu v únii, niektoré podniky skrachovali. Sankčná vojna čoraz viac poškodzuje samotnú EÚ. Pikantériou je, že vláda v Bruseli si to už uvedomila, ale generalita EÚ, ktorá sa tiež nachádza v rovnakom meste, na to ešte neprišla…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Belgium Is Pushing to Dilute the EU’s Belarus Potash Sanctions, Bloomberg, 19.10.2021
(2) Бельгия попросила смягчить санкции в отношении белорусского калия, Forbes, 19.10.2021
(3) Бельгия продвигает ослабление санкций ЕС в отношении калийной отрасли Беларуси, Zerkalo.io, 19.10.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply