
Obavy potravinárov sa nepotvrdili. Kým začiatkom leta hovorili o priemernej úrode, pestovatelia dnes hlásia rekordnú žatvu. Dobré výsledky pripisujú počasiu.
Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) hovorí o žatve, ktorá zlomí päťročné rekordy. Odhadujú, že v tomto roku vyprodukujú až 2,36 milióna ton obilnín a olejovín. Podľa predsedu revíznej komisie za to môžeme ďakovať práve počasiu. Dostatok vlahy navyše zlepšil kvalitu obilnín.
„Obdobie zberu pred dažďami nás prekvapilo veľmi pozitívne z hľadiska kvalitatívnych parametrov. Samozrejme, dažde to ovplyvnili. Pokles tu bude, ale nemyslím si, že by bol teda nejaký výraznejší prepad kvality,“ vysvetlil predseda revíznej komisie ZVKSOS Jozef Rebro.
Obavy potravinárov sa tak nepotvrdili. Začiatkom leta hovorili, že úroda takmer určite dosiahne len priemerné úrovne.
Všeobecne platí, že čím viac produktov na trhu je, tým nižšia je cena. V prípade slovenskej pšenice je to však trochu inak. Podľa predsedu zväzu dostatok obilnín neznamená, že pečivo na Slovensku automaticky zlacnie. Do ceny pečiva totiž vstupujú aj ďalšie náklady, ako sú vyššie mzdy, transakčná daň či ceny energií.
„Či bude chlieb lacnejší alebo nie, to vám neviem povedať. Cenu finálneho produktu tvoria aj iné položky, ktoré stále väčším a väčším percentom vstupujú do váhy hodnoty celého produktu,“ objasnil predseda ZVKSOS Ondrej Fačkovec.
O niečo menej lichotivá je situácia v živočíšnej výrobe. Tá na Slovensku dlhodobo postupne klesá. Pri hovädzom dobytku medzi rokmi 2023 a 2024 klesol počet o takmer 30-tisíc kusov. V tomto roku karty zamieša ochorenie slintačky a krívačky.
„V budúcnosti očakávame, že niektoré chovy sa obnovia, možno sa niekde dokonca zväčšia, ale určite nebude nárast taký masívny, aby sme to nejako extra pocítili,“ uviedol výkonný riaditeľ ZVKSOS Marek Lukáčik.
Pokles zaznamenali aj pri hydine. Počet nosníc klesol medziročne až o 20 percent.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
1. Obavy z priemernej úrody sa nenaplnili, pestovatelia hovoria o rekordnej žatve. Ceny pečiva však nižšie nebudú… , stvr.sk, 6.8.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.