Čína označila požiadavku USA na exkluzívny prístup k venezuelskej rope za šikanovanie

Foto: Shutterstock

Peking dôrazne odsudzuje pokusy Washingtonu prinútiť Venezuelu prerušiť vzťahy s Čínou a Ruskom s cieľom previesť ropné zdroje pod kontrolu amerických spoločností, povedala novinárom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

„Venezuela je suverénny štát, ktorý má plnú a neodňateľnú suverenitu nad svojimi prírodnými zdrojmi. Skutočnosť, že USA bezostyšne použili silu a teraz požadujú kontrolu nad venezuelskou ropou, je implementáciou hesla „Amerika na prvom mieste“ a typickým šikanovaním,“ povedala čínska diplomatka.

Mao Ning zdôraznila, že takéto činy vážne porušujú medzinárodné právo a práva venezuelského ľudu.

Čína už predtým, hneď po incidente uviedla, že odmieta konanie Washingtonu vo Venezuele a vyhlásila, že žiadna krajina nemá právo konať ako medzinárodný policajt ani vnucovať svoju vôľu suverénnym štátom.

Denník China Daily v nedeľu odsúdil únos a vlnu zbesilých vojenských akcií, ktoré zahŕňali letecké útoky na území Venezuely a pokus o zavedenie vonkajšej kontroly nad politickou a ekonomickou budúcnosťou krajiny. V úvodníku čínske noviny uviedli, že sú „hlboko šokované“ použitím sily v krajine a operáciu charakterizovali ako očividný akt agresie proti suverénnemu štátu.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok vyhlásil, že udalosti vo Venezuele vyvolali vážne medzinárodné znepokojenie a zdôraznil, že Peking je proti jednostranným krokom a použitiu sily v globálnych záležitostiach.

Peking sa podľa vzoru Moskvy pridal k medzinárodnému protestu proti operácii USA.

Obe krajiny požadovali okamžité prepustenie Madura a jeho manželky a prvej dámy Venezuely Floresovej a zdôraznili, že únos predstavuje flagrantné porušenie medzinárodného práva a venezuelskej zvrchovanosti. Globálne mocnosti varujú pred nebezpečným precedensom jednostranných vojenských intervencií a operácií na zmenu režimov, ktoré spustením takýchto udalostí môžu nastať.

Peking ostro skritizoval USA za „hegemónske činy“ a „okaté použitie sily“ proti Venezuele a jej prezidentovi a vyzval Washington, aby dodržiaval Chartu Organizácie Spojených národov.

Čínska delegácia sa stretla s venezuelskými predstaviteľmi len niekoľko hodín pred akciou USA. Peking vraj nebol krokom Washingtonu prekvapený vzhľadom na rozsah strategických a ekonomických záujmov USA v regióne, uviedol Andy Mok, vedúci výskumný pracovník Centra pre Čínu a globalizáciu.

Povedal, že pozoruhodný bol spôsob, akým bola operácia vykonaná, pretože môže „predstavovať dlhodobú stratégiu USA v regióne“.

Čína je najväčším odberateľom ropy pre Venezuelu, dodal Mok, hoci krajina sa podieľa len 4 až 5 percentami na celkovom dovoze ropy. Okrem energetiky má Čína podľa neho rastúce obchodné a investičné záujmy v celej Latinskej Amerike, čo znamená, že Peking venuje veľkú pozornosť politickým zmenám v regióne.

Spojené štáty 3. januára zaútočili na civilné a vojenské ciele vo Venezuele a uniesli z krajiny venezuelského prezidenta Nicolasa Madura a jeho manželku. Boli prevezení do Spojených štátov a sú zadržiavaní vo väzenskom zariadení v Brooklyne na juhu New Yorku.

5. januára sa Maduro a jeho manželka postavili pred americký okresný súd pre južný obvod New Yorku. Americké úrady ich obviňujú z účasti na obchodovaní s drogami, čo obaja obžalovaní popreli.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) China slams US demand for exclusive access to Venezuelan oil as bullying, TASS.com, 07.01.2026
(2) China rejects US role as ‚global policeman‘ over Venezuela, en.mehrnews.com, 05.01.2026
(3) China urges US to ‘stop toppling’ Venezuelan government, release Maduro, aljazeera.com, 04.01.2026

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár