Čínsky minister zahraničných vecí: BRICS musí zabrániť novej studenej vojne

Foto: AFP © Pedro Pardo / AFP

Krajiny BRICS by mali spolupracovať na presadzovaní mieru a predchádzaní vypuknutiu novej studenej vojny, povedal čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi.

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí BRICS v ruskom Nižnom Novgorode Wang Yi v pondelok povedal, že niektoré hlavné mocnosti stále prechovávajú „mentalitu studenej vojny“. Tento postoj je podľa diplomata v priamom rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a podkopáva autoritu multilaterálnych mechanizmov.

Čína je ochotná spolupracovať s Ruskom na udržaní strategickej spolupráce, reagovať na vonkajší tlak a podporovať udržateľný pokrok v bilaterálnych vzťahoch, povedal Wang. BRICS opísal ako dôležitú platformu pre jednotu a spoluprácu medzi rozvíjajúcimi sa a rozvojovými krajinami a povedal, že rozšírený mechanizmus BRICS bude hrať kľúčovú úlohu pri vytváraní spravodlivejšieho a racionálnejšieho globálneho „systému riadenia“.

Obvinil Západ z „politizácie a prehnanej bezpečnostnej doktríny“ v ekonomických otázkach, čo viedlo k „nekontrolovateľným“ jednostranným sankciám a technologickým prekážkam voči iným krajinám, akými sú okrem iného Rusko a Čína. Wang vyzval BRICS, aby využili svoj politický význam a premenili skupinu na nový druh mechanizmu mnohostrannej spolupráce.

Ku skupine BRICS, ktorá pôvodne zahŕňala len Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku, sa začiatkom roka 2024 pridali aj Irán, Etiópia, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Rozšírením nášho členstva sme otvorili novú éru spoločnej sebestačnosti pre globálny juh, pričom vplyv a atraktívnosť BRICS sa neustále zvyšuje,“ povedal Wang.

Dodal, že v „súťaži“, v ktorej niektoré sily presadzujú globálnu multipolaritu, zatiaľ čo iné si zachovávajú „unipolárnu hegemóniu“, by krajiny BRICS „mali stáť na strane spravodlivosti a robiť správne rozhodnutia“.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová minulý týždeň na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade uviedla, že západné vlády sú „posadnuté“ myšlienkou globálnej dominancie.

Zacharovová tvrdila, že západní lídri naďalej pestujú „výnimočnosť“ na úkor iných etnických a kultúrnych identít. „Kolektívny Západ“ je však menšinou, ktorej svetonázor nezdieľa globálna väčšina, ktorá už prijala koncept multipolarity, zdôraznila Zacharovová.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Chinas Außenminister: BRICS muss einen neuen Kalten Krieg verhindern, de.rt.com, 11.06.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár