ČR navrhuje prijať Ukrajinu do V4

Česká republika navrhla svojim partnerom z Vyšehradskej štvorky prijať do aliancie Ukrajinu. Spoločným bodom sú podľa Ministerstva obrany ČR zlé skúsenosti v komunikácii s Ruskom. Prečo sa ČR angažuje s touto iniciatívou v strednej Európe a aká je pravdepodobnosť jej naplnenia?


Ministerka obrany Jana Černochová vyhlásila, že okrem možnosti prijať Ukrajinu do NATO a Európskej únie je nutné zvážiť rozšírenie Vyšehradskej štvorky o Ukrajinu. Ministerka uviedla, že Ukrajina okrem bezprostredného susedstva so stredoeurópskymi štátmi má spoločné negatívne skúsenosti v komunikácii s Ruskom.
Súčasná česká vláda sa snaží prezentovať ako najviac protiruský štát v Európe, v čom mimochodom predstihla Poľsko alebo dokonca aj Litvu. Iniciatíva pani Černochovej úplne zodpovedá tomuto smeru. Podobné myšlienky zaznievali už v roku 2014 predovšetkým z Poľska. Teraz je zrejme rad na Českej republike.


Projekt ministerky Černochovej je predčasný aj kvôli tomu, že iné susedné štáty súčasťou V4 ​​zatiaľ nie sú. Je to veľmi divné, keď vezmeme do úvahy to, že ani Rakúsko ani Slovinsko doposiaľ neposilnili Vyšehradskú štvorku. Predovšetkým ide o Slovinsko, bohatšie Rakúsko sa o to ani veľmi nezaujíma. Prijať do V4 Ukrajinu a neprijať Slovinsko je viac ako divné.

Druhým problematickým bodom by bola nutnosť presvedčiť o návrhu maďarského premiéra Viktora Orbána. Maďarsko sa k tomu postaví nadmieru záporne. Aspoň pokiaľ v Maďarsku nedôjde k výmene vlády po voľbách, ktoré prebehnú už v apríli. Maďarsko bude proti podobnému rozšíreniu Vyšehradsekj štvorky kvôli zlému vzťahu k Maďarom v Zakarpatsku. Nie je istota ani v postoji Slovenska.
Podobné gesto od Českej republiky má rýdzo politický nádych. V súčasnej etape žiadne rozšírenie Vyšehradskej štvorky nebude, pretože to okamžite bude vetovať Maďarsko. Teraz je to len o tom, aby bolo vidieť, že sa staráme o Ukrajinu a snažíme sa ukázať prostredník Rusku. To je ďalší pokus Českej republiky o sebapresadzovanie ako najviac rusofóbneho štátu vo svete – s výnimkou Ukrajiny. Tiež už pol roka neustále opakujú, že rusko-české vzťahy sú mŕtve.
Témy užšej spolupráce v rámci Vyšehradsekj štvorky sa vynorili po trochu skeptickejších vyjadreniach politikov o stredoeurópskej alianci ako takej. Koncom novembra minulého roku Mikuláš Bek, bývalý prorektor Masarykovej univerzity a súčasný minister pre európske záležitosti ČR, vyhlásil, že V4 zďaleka nie je jediným partnerom Českej republiky a bude potrebné nadviazať spoluprácu aj s jednotlivými štátmi v západnej Európe. „V európskej politike musíme rozvíjať spojenectvo na mnohých frontoch. V niektorých veciach to bude V4, v niektorých možno bude najbližším partnerom Francúzska,“ nechal sa počuť Bek a dodal: „Nemôžeme čakať, že vďaka Vyšehradu vyriešime všetky problémy, ktoré nás na európskej scéne čakajú.“
Postoj k V4 nebol jednotný v predvolebnej kampani strán zostavujúcich súčasnú českú vládu. Strana SPOLU vo svojom predvolebnom programe chcela pokračovať v strategickej spolupráci vo Vyšehradskej skupine, kým Piráti a STAN zastávali dokonca stanovisko odpútania sa od aliancie. Najmä podpredseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. „Na premiérskej úrovni sme vo V4 hrali úlohu užitočných idiotov, keď sme plnili záujmy Maďarska. Je krátkozraké v tom pokračovať,“ tvrdil poslanec.
„Ako doplnenie k V4 vymysleli Česi Slavkovský formát s Rakúskom a Slovenskom. Domnievam sa, že sa budú snažiť do toho zapojiť Slovinsko. Česi vo V4 súperia s Poliakmi, pretože sú najbohatší zo štyroch štátov. Poliaci sú najväčší z hľadiska teritória. Teraz sa Česi budú snažiť využiť V4 tam, kde je pre nich výhodná. Tam, kde nie je výhodná, budú sa usilovať o rozšírenie pomoci Rakúska a Slovinska.“
Celkovo sa Vyšehradská skupina prejavila iba v jedinom probléme: boji proti prijímaniu utečencov v rámci kvót EÚ. Vo všetkých ostatných otázkach V4 nikdy nepreukázala skutočnú jednotu a je nepravdepodobné, že ju preukáže teraz, vzhľadom na prítomnosť Maďarska. A otázka kvót padá už len s prijímaním utečencov z Ukrajiny…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply