
Parlament v uznesení zobral na vedomie pracovnú definíciu antisemitizmu vypracovanú Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu (IHRA) a prijatú jej 31 účastníckymi štátmi vrátane SR 26. mája 2016 v Bukurešti.
Zobral na vedomie aj uznesenie Európskeho parlamentu z 1. júna 2017 o boji proti antisemitizmu, ktoré zdôrazňuje, že nenávistné prejavy a všetky druhy násilia proti európskym židovským občanom sú v rozpore s hodnotami EÚ. Do tretice poslanci zobrali na vedomie spoločné stanovisko 26 štátov vrátane Slovenskej republiky, ktoré odsudzuje rastúcu hrozbu antisemitizmu.
NR SR zároveň vyslovila súhlas s pracovnou definíciou antisemitizmu vypracovanou IHRA, a to v takomto znení:
„Antisemitizmus je také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť k Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským jednotlivcom a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam.“
Podľa uznesenia terčom takýchto prejavov môže byť tiež štát Izrael, chápaný ako židovské spoločenstvo. Avšak kritiku Izraela podobnú tej, aká býva vznesená proti akejkoľvek inej krajine, nemožno považovať za antisemitskú. „Antisemitizmus často obviňuje Židov z konšpirácie poškodzujúcej ľudstvo a často sa používa na obviňovanie Židov z ‚toho, prečo veci nefungujú‘,“ píše sa v texte.
Parlament napokon uznesením odporučil vláde, aby vykonala analýzu právneho poriadku a v prípade potreby pripravila legislatívne návrhy príslušných právnych predpisov tak, aby v činnosti a pri rozhodovaní orgánov verejnej moci Slovenskej republiky bola rešpektovaná táto uvedená definícia.
Kabinet má tiež aktívne prispievať k zaisteniu bezpečnosti svojich židovských občanov a židovských náboženských, vzdelávacích a kultúrnych priestorov prostredníctvom dôkladnej a štruktúrovanej konzultácie a dialógu so židovskou náboženskou obcou, organizáciami občianskej spoločnosti a príslušnými verejnými inštitúciami bojujúcimi proti všetkým formám diskriminácie.
Zdroj: hnonline.sk
Jedinou stranou, ktorá hlasovala proti tomuto návrhu bola ĽS Naše Slovensko, rovnako hlasoval aj bývalý člen poslaneckého klubu ĽS Naše Slovensko Juraj Kolesár.
Výpis hlasovania z portálu NR SR.
Okrem toho, ze neviem o tom, ze by ho obcania Slovenska poverili takouto ulohou (ktora je okrem ineho v rozpore s jeho slubom poslanca ze bude konat v prospech obcanov SR – a nie v prospech obcanov Izralea), by ma zaujimalo, ci ma NRSR podla zakona a ustavy riesit definicie pojmov. To ma snad na starosti Jazykovedny ustav LS pri SAV, nie? NRSR ma pravomoc premenovat aj definiciu demokracie, ze je to diktatura parlamentu zlozeneho z poslancov, ktorych strany nominuju obcanom na schvalenie? Ta definicia je paskvil aj z titulu, ze sa tyka aj nezidovskych jednotlivcov… takze vlastne kazdeho. Dost divna definicia antisemitizmu – ale co mozno cakat od hupacich konikov?