Dvojaký meter európskej migračnej krízy

Foto: SITA/AP

Kým drvivá väčšina obyvateľstva Európskej únie v otázke príjmu migrantov a celkovo migračného problému má jasný názor, naši “liberali” to majú akosi pomýlene. Ich značná časť zaťato a clivo aj naďalej spieva vítaciu migračnú pieseň o otvorených bránach, prijímaní migrantov a demokratických hodnotách, iní nevedia, ako treba riešiť migračnú otázku a niektorí odmietajú prijímanie a „udomácnenie“ sa migrantov na území EÚ, obávajú sa chaosu a negatívnych následkov tohto procesu.

Mainstream a politici „poctivo“ plnia svoju funkciu. Razantne sa postavili proti tomu, aby utečenci prenikali do EÚ cez územie Bieloruska, obviňuje Minsk zo sprisahania a nátlaku na EÚ, ale absolútne zatvárajú oči nad tým, že stovky migrantov pašujú do Európskej únie inými trasami a z iných smerov. Kým pred rokmi hlavnou „dopravnou tepnou“ bolo Stredozemné more a na neúnosnú situáciu sa sťažovali hlavne Grécko a Taliansko, v súčasnosti migranti prúdia aj inými cestami. Európski politici a mainstream si však všímajú iba „bieloruskú cestu“, absolútne nevenujú pozornosť iným „tunelom“. Nuž, dvojaký meter platí…

Niektoré média mimo „hlavného prúdu“ si však všímajú aj iné trasy. Napríklad, nemecké portály poukázali na to, že „výsadok“ migrantov sa pravidelne realizuje na Kanárskych ostrovoch. „Kyvadlová doprava“ tu funguje nepretržite od piatkovej noci. Po tom, čo cez víkend zo 14 lodí u Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventury vyzdvihli takmer 600 migrantov,  sa v pondelok k tejto „armáde“ pripojilo ďalších 428 Afričanov na deviatich lodiach. Ale 24. novembra v noci „taxi“ zo siedmych člnov pokračovalo v prevážaní migrantov. Vyzdvihli 75 mužov, 12 žien a detí u Gran Canaria, 86 mužov, 13 žien a šesť detí u Fuerteventury, 93 mužov, sedem žien, 13 neplnoletých u Lanzarote a 56 mužov, štyri ženy a sedem neplnoletých u El Hierro. Všetci migranti boli odovzdaní do rúk polície“, informoval nemecký portál Kanarenmarkt.de.

Nemecké mainstreamové média na druhej strane informovali, že do krajiny „tranzitom“ cez Poľsko a Bielorusko prichádza denne v priemere viac ako 100 nelegálnych migrantov. Od začiatku novembra Nemecko zaznamenalo takmer 1500 ilegálnych príchodov migrantov spájaných s Bieloruskom. Od začiatku tohto roka eviduje Berlín vyše 9300 takýchto príchodov. Ako informovala agentúra DPA, počty týchto migrantov, pochádzajúcich najmä z Iraku, Sýrie či Afganistanu, výrazne stúpli počas leta.

Tieto správy sú „trochu“ prekvapivé, pretože nie je jasné, akým spôsobom vyše stovky migrantov denne dokáže prekročiť mimoriadne prísne strážené poľské hranice, kde na každom metre sú rozmiestnení vojaci, príslušníci polície, pohraničnej stráže a ťažká vojenská technika. Poľské a nemecké média v piatok uviedli, že skupine niekoľkých desiatok migrantov sa podarilo prekonať zátarasy na hraniciach Bieloruska a Poľska. Migranti prekročili hranicu v oblasti hraničného priechodu Bruzgi-Kužnica. Na poľskej strane hranice ich zadržala poľská armáda, pohraničná stráž a polícia.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vo štvrtok uistil Poľsko o podpore zo strany Európy. Bieloruského prezidenta pritom obvinil z toho, že sa „bezohľadne zahráva s ľudskými životmi“. Už viac rokov sa do centrálnych častí Európy dostávajú migranti po dvoch hlavných migračných trasách – balkánskej trase z Turecka cez Egejské more a Balkán do Strednej Európy a stredomorskej trase zo Severnej Afriky cez Stredozemné more do Talianska. Európski politici a média však v posledných týždňoch sledujú iba dianie na bieloruských hraniciach, obviňujú Minsk z „hybridného útoku na EÚ“.

Zase platí transatlantický dvojaký meter. Migranti, ktorí prichádzajú z rôznych smerov, okrem bieloruského, sa bezproblémovo dostávajú na územie EÚ. Avšak utečenci, ktorí prichádzajú z rovnakých krajín, ale putujú cez územie Bieloruska, pre tých je cesta do EÚ zarúbaná. Pokrytectvo a falošnosť európskych demagógov je zrejmá, ale pokračujú v útokoch na Minsk a obviňujú ho z „agresie“. Je to ďalšia pokrytecká hra transatlantistov a slniečkarov, ktorá presne, ako aj tie predošlé, sa skončí totálnym fiaskom a hanbou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Illegale Einwanderung Kanaren » Der tägliche Wahnsinn, Kanarenmarkt.de, 24.11.2021
(2) Do Nemecka prichádza denne cez Poľsko a Bielorusko vyše 100 migrantov, TASR, 12.11.2021
(3) Skupina migrantov prešla z Bieloruska do Poľska, boli zadržaní, TASR, 12.11.2021
(4) Migranti na východe Európy si našli nové trasy. Dostali sa už na Ukrajinu, TV-Noviny, 19.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply